Samouki slikar - Emerik Feješ

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.617
Neobična sudbina samoukog slikara, jedinstvenog u našoj kulturi, ne može se svrstati ni u jedan od mogućih modela biografskih scenarija unutar evropskog kulturnog prostora.

Emerik Feješ je jedan od najvećih svetskih slikara naivaca, rodjen u Osijeku 1904. godine, u porodici u kojoj je bilo četrnaestoro dece. Do završetka drugog svetskog rata radio je u fabrici koja je proizvodila dugmad i češljeve. Kasnije često menja kako poslove tako i mesta boravka.

Konačno se nastanjuje u Novom Sadu, gde se 1949. godine, oštećenog zdravlja, penzioniše. Dolaskom u Novi Sad, Feješ tada kao četrdesetogodišnjak, odlučuje da slika. Njegova odluka je bila gotovo arhetipska, lišena svakog uzora i oprobanog stila. Emerik Feješ je odabrao da šibicama ili kukuruzovinom na papiru slika urbane motive – gradove u kojima najčešće nikada nije bio. Kao predlošci su mu služile crno-bele razglednice. Urbani pejzaži Novog Sada, Londona, Pariza, Venecija, Vormsa, Beograda, Moskve, Mont-Saint-Michel-a, Mostara... predstavljeni su kroz prostor rastuće perspektive u koji su nepogrešivo tačno složeni nizovi kuća, trgova, crkava i ulica.

Feješ pripada maloj grupi naivnih umetnika koji slikaju urbani pejzaž. Noći je provodio slikajući gradove, trgove, spomenike i crkve. Slikao ja na bazi razglednica. Njegove linije su oslobodjene geometrijske pravilnosti. Imao je sopstveni postupak za spravljanje i mešanje boja. Takođe, i u pogledu njihovog izbora i nanošenja bio originalan. Imao je običaj da dodaje ili dopunjava pojedine detalje na slikama po sopstvenom nahodjenju odnosno na bazi svoje mašte.

Emerik Feješ je umro u Novom Sadu, a sahranjen je na Rimokatoličkom groblju u Futoškoj ulici.
Najveći deo njegovih slika čuva se u Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini.

Feješ_Emerik,_Stari_Beograd.jpg

(wikipedija)
 
fejes-emerik.jpg


Počeo je slikanjem aktova, portreta, mrtvih priroda i žanr scena iz prigradskog života da bi se od 1954. gotovo isključivo bavio urbanim pejzažom. Prvi put izlaže 1955. godine a samostalno 1956. godine.

Protagonist je urbanog pejzaža u naivnoj i marginalnoj umetnosti južnoslovenskih prostora. Uprkos velikoj slobodi u tretiranju predočenog i vrlo stilizovanog postupka, njegove kompozicije ne izlaze iz domena konkretnog i prepoznatljivog, jer mu kao predlošci služe crno-bele razglednice velelepnih građevina, koje je otiskivao preko indiga a zatim uvećavao na papiru, dodavši uvek nešto svoje iz mašte. Realni izgled i kolorit građevina podređeni su umetnikovoj mašti, pa su često vrlo udaljeni od izvora inspiracije. Slika gradove Jadrana, Severnog mora, Engleske, Nemačke, Holandije, Švajcarske, Francuske, Indije itd. Definisanje svodova i arhitrava frizom domina, razbacene šarene dugmadi umesto okulusa ukazuju na njegovu lucidnost.

Neodoljivom željom da postojeće ulepša, da sivo oživi bojom, on koristi tople, zvučne, fovistički snažne boje. Odsustvo narativnosti, t.j. apstraktnost formi, kolorita, sklonost geometrizmu, snažna ritmizacija i stilizacija svega predočenog, plošnost i ornamentizam ukazuju na moderan senzibilitet likovnosti Emerika Feješa – nagonski spoznat.

Izlagao je širom sveta svoje urbane legende, za koje je više puta dobijao nagrade i priznanja. Najveće i najreprezentativnije kolekcije njegovih slika nalaze se u Muzeju naivne i marginalne umetnosti u Jagodini, Srbija; Hrvatskom muzeju naivne umjetnosti, Zagreb, Hrvatska; Galeriji Elke und Werner Zimmer, Düsseldorf; i Galerie Charlotte Zander, Bönningheim, Nemačka itd. Svetski je klasik.
 

Back
Top