Sabinjanke - Žak - Luja Davida

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.619
Les-Sabines.jpg


Životni vek Žak-Luja Davida (1748–1825) poklapa se sa jednim od najturbulentnijih perioda u francuskoj istoriji. Rođen je tokom vladavine kralja Luja XV, bio je dvorski slikar Luja XVI, odigrao je značajnu ulogu tokom Francuske revolucije, a bio je i ključna umetnička figura Napoleonovog carstva. Preživevši ta burna vremena, umro je u egzilu u Briselu, dok je na čelu francuske države bio kralj Šarl X.

Nije poznato kada je tačno David počeo da slika, jer je o njegovom detinjstvu i mladosti ostalo vrlo malo podataka. Školovao se kod Vjena, da bi kasnije upisao Slikarsku kraljevsku akademiju u Parizu. Nakon tri neuspela pokušaja, godine 1774. konačno je uspeo da osvoji Prix de Rome. Nagrada je podrazumevala boravak u Rimu, gde su posete antičkim ruševinama, proučavanje dela Rafaela i Mikelanđela i bliski susret sa neoklasicističkim doktrinama snažno uticali na Davidovo dalje slikarsko formiranje. Da je boravak u Rimu bio plodonosan za njegovu karijeru najslikovitije govori činjenica da je crtežima, njih preko hiljadu, ispunio dvanaest blokova za crtanje iz kojih je crpio inspiraciju do kraja svog života.

Davidovo dalje karijerno napredovanje hronološki se poklopilo sa izbijanjem Revolucije u Francuskoj 1789. godine. Izrazita radikalnost revolucionarnog pokreta dovela je do novih političkih previranja u zemlji, rezultujući, između ostalog, Davidovim zatočenjem u leto 1794. godine. Novonastala situacija, u kojoj je bojazan za sopstvenu bezbednost preovladavala, okreće Davida ka neutralnosti antičkih tema. Nakon odustajanja od prvobitne ideje da glavni protagonista njegovog dela bude Homer, bira da naslika Sabinjanke.

Priča o Sabinjankama neizbežan je deo legendarne istorije Rima. Ubrzo po osnivanju, tradicionalno datovanog u 753. godinu pre nove ere, Rim postaje moćan grad, ali preteženo naseljen muškom populacijom, što je bila pretnja po njegov dalji opstanak. Osmišljen je plan koji bi osigurao budućnost i dalji prosperitet grada: poslati su izaslanici okolnim plemenima, uključujući i Sabinjane, sa predlogom o sklapanju prijateljstva putem bračnih veza. S obzirom na to da je predlog bio odbijen, Rimljani, na čelu sa Romulom, preduzeli su drastične mere, te su oteli žene tokom jedne proslave u čast boga Konsa (pojedini antički izvori pominju da je u pitanju bio bog Neptun). Među otetim ženama našla se i Hersilija, ćerka vođe Sabinjana, Tita Tacija. Tri godine nakon otmice došlo je do krvavog sukoba, bez izgleda o okončanju. Kada je neizvesnost borbe bila na vrhuncu, među zaraćene strane utrčale su ranije otete žene, sada već majke i supruge, spremne da utiču na prekid daljih sukoba. Dramatičan upad, praćen Hersilijinim emotivnim govorom, snažno je uticao na zaraćene strane, te je usledilo pomirenje i dogovor o spajanju dva naroda, uz zajedničku vladavinu Romula i Tita Tacija.

Krajem 1799. godine slika Intervencija Sabinjanki konačno je zavšena i bila je spremna da bude predstavljena publici. Iako je bilo očekivano da delo bude izloženo u Salonu, jednoj od najznačajnijih izložbi u tadašnjoj Zapadnoj Evropi, David odlučuje da publici omogući da sliku vidi u njegovom ateljeu u Luvru. Bez brojnih drugih dela koja bi potencijalno podelila pažnju posetilaca Salona, slika Intervencija Sabinjanki samostalno je uživala nebrojene poglede. I to uglavnom zaprepašćene. Nagost figura u monumentalnim razmerama bila je dovoljna da izazove skandal. Govorkanja su naročita bila podstaknuta nakon što se na jednoj pozorišnoj predstavi pojavila Aurora Belgard očešljana kao Hersilija, za čiji lik je i pozirala. Posetioci izložbe su, uz plaćenu ulaznicu, dobijali i pamflet koji je sadržao objašnjenje slike, ali i razlog naplate ulaznica. Poredeći sebe sa muzičarima ili dramskim umetnicima, David se pitao zašto bi bilo nedopustivo da i slikari zarađuju na sličan način. Da bi dodatno opravdao svoje stanovište, osvrnuo se na slavnog antičkog slikara Zeuksisa, kao i na Van Dajka i Bendžamina Vesta, koji su svi praktikovali naplaćivanje ulaza na svoje izložbe. Tokom trajanja Davidovog nesvakidašnjeg izlaganja, sliku je videlo pedeset hiljada posetilaca. Zarada od prodaje ulaznica omogućila mu je da sebi kupi imanje u Ozue-le-Vulžiju.

Davidova želja da svojim platnom pozove na pomirenje stanovništva izmučenog dugogodišnjim previranjima ostala je u senci previše kontroverznog slikarevog ranijeg političkog položaja, ali i načina izlaganja slike. Od 1819. godine slika se nalazi u muzeju Luvr, gde i danas privlači brojne poglede, sada oslobođena istorijskog konteksta koji ju je prvobitno opteretio.

Aleksandra Radibratović/Kuš
 
Sabinjanke (poznata i kao Intervencija Sabinjanki ili Sabinjanke zaustavljaju bitku Rimljana i Sabinjana) je neoklasicistička slika Jacquesa-Louisa Davida koja prikazuje temu iz istorije Starog Rima poznatu kao Otmica Sabinjanki. Tema slike je trenutak kada su se Sabinjanke zajedno sa svojom decom bacile među zaraćene Rimljane, svoje muževe, i Sabinjane, svoju braću, da bi ih rastavile i sprečile krvoproliće u kome i same na kraju stradaju.

Slika je prvi put izložena na Pariskom salonu 1799. godine, zajedno s umetnikovim pojašnjanjem prikaza. Nakon što je privukla brojne posetitelje, sliku je David prodao 1819. godine Kraljevskim muzejima za 10.0000 franaka. Od tada je bila izložena u Luxembourškoj palati, a u Louvre je vraćena 1826. godine nakon smrti umetnika. Kratko vreme kada su dela brojnih umetnika bila izbačena iz Louvrea, slika se nalazila u Opatiji Cluny, gde je David nekad slikao.
 
Kompozicija se zasniva na dva plana, prvi sa svim figurama organizovane u horizontalnoj traci, poput likova na antičkim grupnim reljefima, i drugim planom s tvrđavom na steni i nemirnim nebom. Dubina prostora postignuta je prmenom snažne svetlosne perspektive, a forma je zatvorena. U pozadini se nalazi tvrđava i Tarpejska stena (s koje su Rimljani bacali izdajnike) kao čvrsta neprobojna barikada u prostoru. Nebo je tmurno kao da je nevreme, ali opet prevladavaju svetli tonovi.

F0440_Louvre_JL_David_Sabines_INV3691_detail01_rwk.jpg

Tit Tacije

Središnja figura je žena u belom koja je ujedno i najosvetljenija na slici. Ona stoji raširenih ruku između dva gola ratnika, kao da ih želi razdvopjiti.Kako je reč o Hersiliji, ćerki Tita Tacija, kralja Sabinjana , smatra se da su ratnici koje razdvaja njen otac Tacije i njen muž Romul koji je prikazan kako okleva da kopljem probode svog tasta, Tacija.

Hersilija

800px-F0442_Louvre_JL_David_Sabines_INV3691_detail01_rwk.jpg


Romul

F0440_Louvre_JL_David_Sabines_INV3691_detail02_rwk.jpg


Slika je veoma realistična, ispunjena je snažnim telima ratnika, žena i njihove dece.
Figure su napete, u pokretu, i odišu ratničkim i herojskim duhom.
 

Back
Top