Ruzmarin

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.124
Dobila sam lep buket Ruzmrina.Sve su jednake grane i prave.Stavila sam ga u vaznu i evo vec tri dana stan mirise na ruzmrin..Bozanstveno je
Ono sto sam htela da pitam je sledece..Cula sam da ako drzim te grancice u vodi da ce ruzmarin da ozili pa posle moze da se zasadi .
Ja sam do sada kupovala gotov rasad ruzmarina i sadila ga u saksije ili zardinjeru.Ovo je prvi put da imam grancice.
Da li je tacno da ce da ozile ako ih drzim u vodi ?
 
Dobila sam lep buket Ruzmrina.Sve su jednake grane i prave.Stavila sam ga u vaznu i evo vec tri dana stan mirise na ruzmrin..Bozanstveno je
Ono sto sam htela da pitam je sledece..Cula sam da ako drzim te grancice u vodi da ce ruzmarin da ozili pa posle moze da se zasadi .
Ja sam do sada kupovala gotov rasad ruzmarina i sadila ga u saksije ili zardinjeru.Ovo je prvi put da imam grancice.
Da li je tacno da ce da ozile ako ih drzim u vodi ?

potpuno je tacno, ali mozes jos taj deo koji je u vodi da umacas u cimet da bi se sigurnije okorenilo (mada u svakom slucaju sanse su negde 5;1)
a pozeljno je i da "imas ruku" za to ;)
 
Dobila sam lep buket Ruzmrina.Sve su jednake grane i prave.Stavila sam ga u vaznu i evo vec tri dana stan mirise na ruzmrin..Bozanstveno je
Ono sto sam htela da pitam je sledece..Cula sam da ako drzim te grancice u vodi da ce ruzmarin da ozili pa posle moze da se zasadi .
Ja sam do sada kupovala gotov rasad ruzmarina i sadila ga u saksije ili zardinjeru.Ovo je prvi put da imam grancice.
Da li je tacno da ce da ozile ako ih drzim u vodi ?

tacno. https://kucica.net/2017/07/19/10-savjeta-kako-da-uzgojite-ruzmarin/
 
Dobila sam lep buket Ruzmrina.Sve su jednake grane i prave.Stavila sam ga u vaznu i evo vec tri dana stan mirise na ruzmrin..Bozanstveno je
Ono sto sam htela da pitam je sledece..Cula sam da ako drzim te grancice u vodi da ce ruzmarin da ozili pa posle moze da se zasadi .
Ja sam do sada kupovala gotov rasad ruzmarina i sadila ga u saksije ili zardinjeru.Ovo je prvi put da imam grancice.
Da li je tacno da ce da ozile ako ih drzim u vodi ?

Ostavi ga u vodi pa ćeš videti.
Ja sam kupila prošle godine rasad i sada je prilično narastao. Dogodine ću da ga presadim napolje u baštu.
Ruzmarin je dobar jer tera komarce a i koristim ga u kulinarstvu.
 
Ruzmarin (Rosmarinus officinalis; u prevodu sa latinskog „lekovita morska rosa“) je rod žbunastih višegodišnjih biljaka iz familije usnatica (Lamiaceae).
ruzmarin-kao-lek.jpg


Ruzmarin ima mirisne zimzelene listove sa sitnim svetloplavim cvetovima. Listovi su naspramni, sedeći, čvrsti, kožasti, uski, a dugi 2-3 centimetra. Gornja strana listova je tamnozelena, a donja je sivobele boje i lagano pustenasta. Između ogranaka, na maloj peteljci, pršljenasto se razvijaju mali ljubičastoplavi cvetovi. Raste u obliku grma i može dostići visinu do 2 metra.
Miris cvetova i cvetnih vrhova grančica je jak i nalik na kamfor, dok je ukus ljut, pomalo gorak i aromatičan.
Cveta od marta do maja, a katkada u septembru cvate i po drugi put. U cvetovima, listovima i grančicama sadrži eterična ulja, čiji kvalitet zavisi od klime i od sunčanih i zaštićenih položaja.
Wikipedija





 
Osim svog specifičnog mirisa i jedinstvene arome, ruzmarin je i lekovita biljka koja sadrži nekoliko desetina antioksidansa – jedinjenja koji pomažu u odstranjivanju slobodnih radikala. Među antioksidansima posebno se ističe efikasnost ruzmarinske kiseline.
Ruzmarin je začin osvežavajućeg mirisa koji hrani daje bogat ukus i čini svako jelo boljim i zdravijim. Njegovo ulje takođe je cenjeno zbog svoje aromatičnosti u kulinarstvu, ali i odličnog delovanja na zdravlje kože. Osim za bogatiji ukus mnogih jela poput salata, ulje od ruzmarina pomaže da se ukloni celulit i podstakne cirkulacija kože.
Ruzmarin dodajemo raznim jelima, ali kada od njega napravimo macerat, stvorićemo potpuno nov način za korišćenje ovog vrednog začina. Ulje od ruzmarina moguće je kupiti gotovo, ali može da bude dosta skupo, zato vam donosimo jednostavan recept za pripremu ulja od ruzmarina. Domaće ulje od ruzmarina takođe je vrlo jeftino za pravljenje jer nam je potreban samo sveži ruzmarin i ulje po izboru.

Ulje od ruzmarina


Za pripremu macerata od ruzmarina potrebna su samo dva sastojka, dok je najduži deo spremanja zapravo vreme čekanja da infuzija bude gotova. Preporučljivo je koristiti sveži domaći ruzmarin ili ga kupiti na lokalnoj pijaci, a možete da ga i naberete na mediteranu tokom toplijih meseci.
Treba vam:
- Sveži ruzmarin (količina dovoljna za punu teglu)
- Hladno presovano ulje po izboru (maslinovo, suncokretovo)
- Čista staklena tegla
Pre nego što počnete da pravite ulje od ruzmarina, potrebno je da ga temeljno operete i osušite na suncu tokom celog dana. Ovaj proces osiguraće da u maceratu ne bude vode i tako ne dođe do stvaranja plesni.
Zatim suvi ruzmarin odvojite od stabljike i koristite samo sitne listiće. Napunite čistu i suvu teglu ruzmarinom, ali ga nemojte previše sabiti.
Prelijte ruzmarin uljem po izboru i ostavite jedan prst prostora od vrha tegle. Čvrsto zatvorite teglu, dobro promućkajte ulje i prekrijte teglu papirom.
Teglu zatim odložite pokrivenu na sunčanom prozoru i ostavite da se macerira 40-ak dana. Svakih nekoliko dana promućkajte ulje, a kada je gotovo procedite kroz gazu. Čuvajte ulje čvrsto zatvoreno (u frižideru) u bocama od tamnog stakla do 6 meseci.


 
I ja sam dobio grancice ruzmarina, malo pre tebe i ne znam da li je ozilio, ali je za par dana ostavio

pored tegle zacin, onaj koji kupujemo, tacnije osusio se, a posto komsinica ima zasadjen nije mi bas nuzda

da se zezam sa zrncima po kuci...a i imam ga upakovanog u zacinima...:)
 
ooo predivan je ..

- - - - - - - - - -

Sto se mojih grancica tice, propale su iako sam menjala vodu..pocrnele su drscice koje su bile u vodi
i poceo je da se susi iako je bio u vodi,drugim recima, propao eksperiment..jedino sto je mirisao za deset
kupicu na prolece gotov rasad na kalenicu i zasaditi u saksiju
 
Ja sam pre neki dan presadila ruzmarin u veću saksiju. Pogrešila sam što to nisam ranije uradila, čini mi se da je zakržljao.
Nadam se da će ojačati pa da ga sledeće jeseni presadim napolje. Razmišljala sam da to uradim sada, ali bojim se da ne bi opstao preko zime jer mu stablo tanko.

18epImj.jpg
 
Ruzmarin je još jedan veliki dar prirode. Latinski naziv za ovu lekovitu biljku je Rosmarinus officinalis a njegov najvažniji sastojak je etarsko ulje, u čiji sastav ulaze kamfor, cineol, pinen. Osim toga sadrži i gorke materije, holin, tanin, smole... Lekoviti deo ruzmarina su listovi biljke. Ruzmarin je u našim krajevima dosta rasprostranjena biljka, ne zahteva neku posebnu negu stoga nam je lako dostupan, zato vredi znati i negova lekovita svojstva. Ako se vratimo u istoriju saznajemo da su stari Grci ovu biljku posvetili boginji lepote, Afroditi a mađarska kraljica Izabela, upotrebljavala je ruzmarin kao prirodno sredstvo za podmlađivanje.
Naša narodna medicina najčešće koristi ruzmarin kao sredstvo za bolju cirkulaciju krvi i podizanje niskog krvnog pritiska. Možda je manje poznata ali ne i manje bitna činjenica da ruzmarin leči malokrvnost kod dece, popravlja apetiti, blagotvorno deluje na rad želuca, krepi iscrpljen organizam, popravlja raspoloženje, smiruje nervozu, napetost, otklanja anksioznosti (strahove). Zbog pomenutog pozitivnog uticaja na cirkulaciju, ova biljka takođe ublažava menstrualne bolove (dismenoreju), i može pomoći kod izostanka menstruacije (amenoreje).


Čaj od ruzmarina
Ukoliko se čaj od ruzmarina popije u večernjim časovima umanjiće potrebu za snom. čaj od ruzmarina (kao i oblog od ruzmarina), ublažava glavobolju, naročito onu koja je nastala usled preteranog psihičkog opterećenja. U narodu je poznato da čaj ili vino od ruzmarina širi krvne sudove i time podstiču cirkulaciju kod muškaraca.
Vino od ruzmarina
Ako niste raspoloženi, ujutru se budite umorniji nego što ste bili kada ste otišli na spavanje, tokom dana ste tromi i pospani, pri tom imate nizak krvni pritisak, dobro će vam doći vino od ruzmarina.
Priprema:
Jednu šaku listova ruzmarina umešati u 1 litar kvalitetnog vina (najbolje je domaće crno vino). Mešavinu čuvati u staklenoj flaši sedam dana i svakog dana 2-3 puta dobro promućkati. Osmi dan procediti i piti svakodnevno po jednu rakijsku čašicu, ujutru pre doručka i jednu popodne pre rucka.
Kao i kod svake druge prirodne terapije i u ovom slučaju je potrebno određeno vreme da bi se ispoljili svi pozitivni efekti (oko 30-tak dana). U blažim oblicima bolesti i kod osetljivijih osoba efekat se ispoljava i ranije.
Kupka od ruzmarina
Kupka od ruzmarina korisna je u jutarnjim satima jer razbuđuje i osvezava organizam, nakon čega će biti sposoban da lakše podnese dnevne aktivnosti. Ne treba je koristiti u večernjim satima jer može rasterati san. Za ovu kupku dobro će poslužiti ekstrakt od ruzmarina. Može se nabaviti i u vidu ruzmarinske soli za kupanje.

Izvor:priroda-leci-sve.com
 

Back
Top