Русија је била на страни Хрватске 90их!

БелиВук

Domaćin
Poruka
3.598
Русија је била на страни Хрватске
- Колико знам Хааг никада ништа службено о томе није говорио. Мислим да би га питали за неке потезе његових младих генерала иза којих је стајао Шушак, али стављати Туђмана у исти раван с Милошевићем не могу представити.

* Како је Туђман реагирао?

- Била је кратка, али неугодна шутња, те прелазак на другу тему. Но, на моје питање о ХВ-у у БиХ, није казао ништа - није одбијао, али ни негирао. Но, он је знао за све и Шушак је само на непримјеренији наћин изражавао његову позицију.

Једна од великих загонатака рата у БиХ јест и та да је Русија својим ветом зауставила улазак ХВ-а у Бања Лука.

- Не, Русија нема никакве везе са заустављањем ХВ-а пред Бања Луком. И желим сада једном заувијек скинути с дневног реда шпекулације да је Русија спријечила улазак Хрвата у Бања Луку. С тим нисмо имали везе.

Промијенио сам тон и почео отворено пријетити. Рекао сам им да ће све заврштити врло 'лоше по њих из водства и по Крајину' ако не узму план у руке. Штовише, рекао сам да ме није брига за њих особно, али нека барем мало размисле о људима које су повели за собом. И даље су одбијали. Састанак је постао беспредметан па смо отишли. Пришао сам Мартићу и рекао: 'Овим сте потписали смртну пресуду Крајини и српској назочности на том подручју. Одговарат ћете за ово, а увјеравам вас да ће се Русија побринути за то'.

Разговарали смо о томе како ћемо након српског пристанка одмах почети радити на томе да полако неке ствари 'одузимамо Србима и дајемо Хрватима'.

Кад смо Туђмана одликовали орденом Жукова, Срби су своје побацали

То сам схватио као комплимент. И то је истина. Мојим послом у Хрватској многи су били незадовољни.

Наш однос према Туђману одлично осликава једна анегдота. У Москви су дуго размишљали о томе којим орденом наградити Туђмана. Питали су ме за савјет и на крају сам предложио да то буде орден Жукова, велика војна награда названа у част најбољег совјетског војсковође. Прије свега треба рећи да је након тога наша амбасада у Београду била 'затрпана' совјетским орденима и медаљама које су њима одликовани Срби побацали из протеста. На то смо били спремни. Предавао сам предсједнику Туђману орден на Пантовчаку. Били смо у великој дворани. С једне стране сви хрватски највиши дужносници, а војни аташе и ја сами у средини дворане. Чекали смо Туђмана.

Била је то једна од оних неугодних ситуација тишине и ишчекивања, као понекад у лифту. Тада сам зачуо нервозни глас Гојка Шушка, довољно гласан да га чујем: 'Ми сви овђе због њих двојице'. То је појачало неугодност, а нисам знао што ћу па сам се насмијао и рекао: 'Нисмо двојица, с нама је и Жуков'. Туђману сам предао орден због његова суђеловања у Другом свјетском рату, али и због бројних акција хрватских партизана који су спашавали заробљене руске официре. Био сам кратак. Но, када је Туђман почео говорити, био је у форми - распричао се о Титу и партизанском покрету.

Напоменуо је, не без поноса и изненађујуће за мене, а поготово за добар дио његових сурадника, да су се тијеком грађанског рата у Русији Хрвати борили на страни 'црвених', а Срби за цара!
https://www.jutarnji.hr/naslovnica/rusija-je-bila-na-strani-hrvatske-3843537

Туђман је назначио да су Срби ратовали за цара док Хрвати за комунисте. Највеће штеточине у Руској историји комунисти су Хрвати подржали и то је Руској власти драго и дала орден Туђману који је манијачки мрзео Србе. Русија је такођер огромну количину адекватног оружја продала Хрватима, и то тек касније да плати,а још није испатила. Русија је учествовала у геноциду над Србима, највећем манијаку антисрпском дала орден. И уместо да се одужи и оружа Србију адекватним оружјем, Србија добија крш за ђубриште 10 МИГ 29, и скупо платила да се пар радара итд заштити.

Чак се љутила Русија што скупо неће да Србија плати њихових С300 док Кина спустила пуно пријатељски цену за одличну копију С300. Камоли да Русија испоручи ракете које су неопходне за одбрану Србије које су Хртватска добила од Американаца. Паметном доста о благо речено подмуклости Русије. Најбоље бих било скроз се окренути Кини и очитати буквицу о сотонско непријатељском понашању Русије према Србима на Балкану. Вето што је ставила Русија 2015 у УН, је ништа у односу на геноцид што је починила над Србима 90их. Шта кажете на ово неопростиво зверство, подршка геноциду над Србима 90их?
 
Da se razumemo, ruski narod nam je prijateljski, da ne kazem bratski, jer je to ipak prejaka rec. Jeljcinova Rusija 90ih je imala jako podlu ulogu prema Srbiji. Dok je zapad bio otvoreno protiv nas, Jeljcinova Rusija je prilazila kao prijatelj i nagovarala nas na veoma losa resenja za racun zapada gde su oni navodno trebali da budu neki garant. Ili prosto receno zapad je bio los policajac, Rusija dobar policajac, ali oba policajca su imala zadatak da nas sje.bu. Posebno treba imati na umu da je tadasnja Rusija glasala za uvodjenje sankcija SRJ i da se nije trudila da spreci najtezi embargo jednoj zemlji u modernoj istoriji. Posebna je ironija, da je Ukrajina, ako se ne varam, glasala protiv sankcija.

Ovo sve govorim za masu onih ludaka koji misle da je Srbija u necemu izdala Rusiju, da im dokazem da nije. Mi tadasnju Rusiju opravdavamo da je bila slaba i da su morali. A sta smo mi danas, neka sila, pa i dalje ne uvodimo sankcije Rusiji iako je skoro citav zapad to ucinio.

Inace Putinova Rusija je druga prica. Tu vec postoji konkretna politicka podrska na medjunarodnoj sceni. Ali opet i oni imaju svoje interese i oni u nama imaju jos mrvu uticaja koji im je ostao na Balkanu. U slucaju da im bude u interesu, prodace nas. Mozda ce suzu pustiti, mozda ce im biti tesko, ali ce uciniti sta je najbolje za njihovu zemlju, sto je i normalno.

I ponovo ovo govorimo na nivou odnosa drzava, ne bliskosti naroda.
 
Evo mene je posebno iznenadio ovaj deo gore postavljenog intervjua

• Kakvu je poziciju tada imala Rusija, u Hrvatskoj je mnogi i danas smatraju tadašnjim srpskim saveznikom?

- Ne, to nije bilo tako. Priznajem da su mnogi ruski političari, pogotovo zastupnici, bili prosrpski orijentirani, ali državna politika bila je uravnotežena. Polazila je od nepromjenjivosti granica, prava na neovisnost republika i zalagala se za mirno rješenje sukoba. Stalno sam u svojim izvješćima i razgovorima u Moskvi govorio da se s Hrvatima o svemu može raspravljati, ali se ne smije dovoditi u pitanje cjelovitost Hrvatske. Nikad, ni u najfantastičnijim spekulacijama, nisam dopuštao da bilo koji dio tzv. Krajine, bilo Knin, bilo Vukovar, ne budu sastavnim dijelom Hrvatske.
 
Evo mene je posebno iznenadio ovaj deo gore postavljenog intervjua

• Kakvu je poziciju tada imala Rusija, u Hrvatskoj je mnogi i danas smatraju tadašnjim srpskim saveznikom?

- Ne, to nije bilo tako. Priznajem da su mnogi ruski političari, pogotovo zastupnici, bili prosrpski orijentirani, ali državna politika bila je uravnotežena. Polazila je od nepromjenjivosti granica, prava na neovisnost republika i zalagala se za mirno rješenje sukoba. Stalno sam u svojim izvješćima i razgovorima u Moskvi govorio da se s Hrvatima o svemu može raspravljati, ali se ne smije dovoditi u pitanje cjelovitost Hrvatske. Nikad, ni u najfantastičnijim spekulacijama, nisam dopuštao da bilo koji dio tzv. Krajine, bilo Knin, bilo Vukovar, ne budu sastavnim dijelom Hrvatske.

To uopšte nije čudno. SSSR se zasnivao a principu neotuđivog prava svih konstitutivnih republika, te se tako, u suštini (ako zanemarimo incidente na Kavkazu) i raspao. Rusi jesu nominalno prosrpski, ali nisu smatrali normalnim zastupanje drugačije od Badinterovog.
 
Rusija 1992. glasala za sankcije na Savetu bezbednosti.
Rusija u septembru 1995. glasala na Savetu bezbednosti za bombardovanje polozaja VRS u BiH.

Ali, ko je nama kriv, kada je tadasnja nasa vlast i 1991. i 1993. aktivno i javno bila podrzavala puciste protiv Jeljcina...
Ти си смешан. Ништа не бих помогло да је Милошевић од почетка подржао Јелтсина. Јелтсин је 100% био уз американце и шта они каже у вези Балкана важи, он је био марионета Америке, и само ко је благо речено наиван то не схвата.
 
Putin odlikovao Mesića
MOSKVA - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić primio je u ponedjeljak u Moskvi od ruskog predsjednika Vladimira Putina jubilarnu medalju povodom 60. obljetnice pobjede nad fašizmom zajedno s još nekolicinom svjetskih dužnosnika.
Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/putin-odlikovao-mesica-805661 - www.vecernji.hr
Deset godina otkako je Putin odlikovao Hrvate za antifašizam. Srbe nije nikada! (FOTO) - Telegraf.rs
Дно дна се Јелтсин показао и већина његове власти. Споменик велеиздајнику манијачко антсрпском Јелтсину подигао Споменик који је олигарцима дао да вршљају како хоће по Русији, а ни Путин није много бољи многим олигарцима још увек даје да краду Русију на велико. Једини спас Србији је Кина, Русија је одавно велеиздајник Србији, само око 20% Руса су просрпски, остали они чак ни својима не помажу у источној Украјини. Па видели смо сад са Јеременијом, турци и азербајџнци могу да отимају јерменску земљу и врше геноцид над Јерменима, Русија ништа.
 
Ти си смешан. Ништа не бих помогло да је Милошевић од почетка подржао Јелтсина. Јелтсин је 100% био уз американце и шта они каже у вези Балкана важи, он је био марионета Америке, и само ко је благо речено наиван то не схвата.

Hoces da kazes da je bila mudra politika jedini u svetu podrzavati ruske puciste dva puta?
 
Hoces da kazes da je bila mudra politika jedini u svetu podrzavati ruske puciste dva puta?
Друге опције апсолутно није постојало. Јелтсин је 100% био америчка марионета и његови, од почетка да се улизава Милошевић ништа му не бих вредело, барем је толико био свестан, једини спас Србији су били пучисти да победе. Кад су они пали све је било готово. Није да ја или многи Срби волимо пучисте, али дефинитивно је најбоље решење, између 100% америчке америонете Јелтсина. Већина Руса су се зезнули жестоко, олигарци никад не бих могли пљачкати Русију како су хтели да су пучисти победили. Јелтсинова Русија је била под Америком, нон стоп и ако нема претње око Русије са нуклеарним бомбама су летели амерички авиони кад је Јелтсин био на власт и ако је њихова марионета, па то је чак и Путин признао. Пучисти да су победили, побегли бих амерички авиони што брже може. Паметном доста.
 
Misliti da ce Jazov i drustvo u avgustu 1991. da sprece raspad komunizma i SSSR i da sve okrenu, je najblaze receno bilo naucna fantastika.
Pojedinac moze tako da masta, ali ozbiljan drzavnik mora realno gledati na situaciju i umeti da proceni dalji razvoj dogadjaja. No, kakve smo birali, tako smo i prosli devedesetih.
A sve i da su doticni nekim cudom i uspeli da osvoje vlast, nesto mi ne deluje da bi se preterano trudili da se uplicu u balkanski glib i prete Trecim svetskim ratom zarad nas, imali bi oni daleko preceg posla kod svoje kuce.
 
To uopšte nije čudno. SSSR se zasnivao a principu neotuđivog prava svih konstitutivnih republika, te se tako, u suštini (ako zanemarimo incidente na Kavkazu) i raspao. Rusi jesu nominalno prosrpski, ali nisu smatrali normalnim zastupanje drugačije od Badinterovog.
Русима је у неку руку одговарао распад СССР јер су тешко могли и саму Русију реформисати стално удовољавајући осталим чланицама. Знамо како је код нас ишло с роговима у врећи.

Можда им се није раздвајало само од Украјине, међутим украјинским нацистима идеолошко је више значило од интереса и државе и народа. Што смо видели по даљем расплету догађаја након распада СССР-а. Нездовољно таквом државом Украјину је напустало петнаестак милиона људи.

За разлику од њих Лукашенко је заржао тешњу економску сарадњу и блискост међу заједницама. Русија му отворила тржиште. Испијао медовину скоро две и по деценије.
 
Poslednja izmena:

Back
Top