"Reka stonoga" - da vam se koža naježi

Sensei

Master
Moderator
Poruka
69.164
Reka stonoga koja se sporo kreće po zemlji je nedavno primećena u planinskom području Tajvana i snimak je dovoljan da vam koža ježi.

Dana 27. aprila, turisti koji su posetili nacionalni park Hsueh-Pa u centralnom Tajvanu bili su svedoci neobičnog fenomena koji lokalni vodiči nikada ranije nisu videli. Dok je pratio grupu od sedam turista kroz oblast zapadno od šumskog puta Dalu, Jang Sjaodžong, turistički vodič sa 11-godišnjim iskustvom, primetio je da je staza koju je poznavao prekrivena opalim lišćem.

U početku je pomislio da je smeđe lišće srušeno na zemlju zbog jakih kiša, ali onda je shvatio da se lišće zapravo kreće. Pri pažljivijem pregledu ispostavilo se da nisu listovi već stonoge, hiljade njih koje se kreću u istom pravcu, kao živa reka.

 
Video snimci ove migracije stonoga očigledno su toliko uticali na ljude da je Nacionalni park Hsueh-Pa morao da objavi izjavu u kojoj se izvinjava što je izazvala pomamu i uverava sve da je reka stonoga savršeno prirodna pojava koja je najverovatnije uzrokovana ekološkim ili vremenske promene.

Park se takođe izvinio što je njegov zaposleni postavio snimak koji je izazvao toliku paniku, obećavajući da će takve situacije izbegavati u budućnosti.

 
Vodič je rekao da ga je zbog tog bizarnog fenomena pomislio da bi to mogao biti znak prirodne katastrofe, a on definitivno nije jedini. Nakon što su video snimci reke stonoge postali viralni na internetu, ljudi su počeli da zovu osoblje Nacionalnog parka Hsueh-Pa da pitaju da li je to normalna pojava ili može biti znak da će se desiti veliki zemljotres. Na kraju krajeva, kažu da životinje imaju šesto čulo za takve stvari.
 
1958. Мао Цедунгу падне на памет да "прочисти" екосистем од пацова, мува, комараца и замислите, врабаца.


Како је Цедунг дошао на такву идеју? Након преузимања власти, покренуо је оно што је назвао Великим скоком напред (није квантни, али последице су исте), масовну друштвену и економску кампању која је, између многих других ствари, преокренула пољопривреду у колективну делатност коју спонзорише држава. Индивидуална пољопривреда је била забрањена као део трансформације Кине у комунистички систем.

Кад је чуо да врапци једу много семена житарица, наредио је да се птице побију. Стотине милиона птица је убијено,
највише зато што су их људи јурили док се птице нису толико умориле да су почеле да падају мртве.

Смањење популације врабаца довело је до пораста броја инсеката којим су се врапци хранили, због чега су пољопривредни приноси десетковани. Нарочито су се ројили скакавци. Тако је Цедунгова идеја удружена са другим генијалним мислима оца нације и природним несрећама попут велике суше 1960. изазвала домино ефекат.

Само три године касније око 45 милиона људи је умрло због глади, мада је овај број негде већи, а званична цифра кинеске владе је 15 милиона. Цедунгов слоган "човек мора освојити природу" имао је катастрофалне последице. Умрли су јер нису имали шта да једу, а не зато што нису имали руднике, батерије и електричне аутомобиле.

Да ли ће врапци успети да утекну и претекну као што је било у Змајевој песми "Врабац и мачка", овог пута зависи од нас. У Великој Британији су добили статус заштићене врсте, док их је у Србији видно мање, пре свега захваљујући урбанизацији, загађеном ваздуху и прекомерној употреби инсектицида.

Не постоји живи створ који може нестати из екосистема, а да то не остави поражавајуће последице по нас који смо само корисници, а не власници биодиверзитета и разгранатог, некада савршено уређеног система Живота. Наш опстанак директно зависи од екосистемских услуга, не од рудника, новца, аутомобила...
 

Back
Top