Razvod

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.854
Razvod retko kada bude lep, ni za jednu od uključenih strana. Međutim, kod pingvina on ne utiče samo na pogođeni par, već na celu koloniju.


Gospodin i gospođa Gridi, Sfen i Megik, Viola i Elektra – posebno privrženi pingvinski parovi često stiču izvesnu popularnost. Ove ptice su pravi romantičari, najradije žive u dugim monogamnim vezama i u njima odgajaju svoje potomstvo. Dok se u mladosti još zaljubljeno udvaraju jedno drugome, s godinama postaju uigran tim kada je reč o gnežđenju i podizanju mladih. Ipak, s vremenom se mogu pojaviti sukobi, nada da je trava negde drugde zelenija ili da je neko drugo gnezdo mekše. Ako dođe do razdvajanja – ili čak do konačnog "razvoda" – posledice su dalekosežne. I to za celu koloniju.

Čak i u vremenima gubitka staništa i klimatskih promena, budućnost jedne kolonije se najbolje može predvideti na osnovu stope razvoda, otkrili su istraživači iz Australije, Novog Zelanda i Nemačke. Oni su ispitivali kako morske ekološke promenljive, ponašanje u potrazi za hranom i socijalni faktori poput razvoda utiču na reproduktivni uspeh malih pingvina (Eudyptula minor) i objavili svoje rezultate u naučnom časopisu Ecology and Evolution. Prema njihovim nalazima, stopa razvoda je najpouzdaniji pokazatelj budućeg reproduktivnog uspeha jedne kolonije.

Do sada su faktori životne sredine i individualno ponašanje u vezi sa uspehom u gnežđenju proučavani odvojeno. Sada su istraživači posmatrali sve faktore zajedno: u megakoloniji na zapadnom kraju australijskog ostrva Filip, gde živi između 28.000 i 32.000 malih pingvina. Istraživači su opremili pingvine koji su učestvovali u studiji transponderima kako bi ih mogli jednoznačno identifikovati i analizirali sadržaj stotinu veštačkih gnezda tokom 13 sezona gnežđenja. Tako su mogli da posmatraju ko je s kim „oženjen“, u kom gnezdu par odgaja potomstvo – i da li se ponovo rastao.


Stopa razvoda pre sezone parenja bila je niska, što je rezultiralo time da se izlegne znatno više ptića i da uspešno polete. Takođe, trajanje izlazaka u potragu za hranom imalo je različite uticaje na uspeh razmnožavanja: s jedne strane, duži izleti tokom sezone parenja dovodili su do većeg uspeha pri izleganju, dok su kraći izleti nakon izleganja povećavali stopu preživljavanja i osamostaljenja mladih ptica.


Teško pronalaženje partnera nakon razvoda​


Tokom 13 godina istraživači su posmatrali pingvine, a stopa razvoda je u tom periodu znatno varirala: u nekim godinama razvodio se tek svaki dvadeseti par, dok je u drugim razvod pogađao svaku treću vezu. Tipičan razlog za razvod bio je premali broj potomaka. Činjenica da razvod para koji nije imao mnogo uspeha u razmnožavanju dodatno smanjuje natalitet može se objasniti time što se, čak i u carstvu malih pingvina, novi odgovarajući partner u teoriji nalazi lakše nego u praksi. U proseku, samo svaki četvrti razvedeni par pronađe novog partnera u roku od godinu dana. Potom je potrebno dodatno vreme da se razvije dovoljno jaka veza za zajedničko potomstvo – u nekim slučajevima to znači i preskakanje jedne sezone parenja. Osim toga, potomstvo sa novim partnerom nije nužno brojnije nego sa starim – u najgorem slučaju, čak može biti i manje uspešno.


1741364818409.png
 

Back
Top