Rajko Kojic gitarista

VanderGraaf

Primećen član
Poruka
885
"Rockovnik", je serija od nekih 40-tak epizoda o ex-Yu muzici. Gledao sam na YT samo neke epizode koje me zanimaju i pre neki dan sam pogledao epizodu u kojoj se pojavljuje Riblja Corba, sto me je i navelo da napisem par reci. Ovaj tekst nije o Ribljoj Corbi, vec o njihovom gitaristi, Rajku Kojicu koji se pominje u seriji. Nikada ne pisem o "najboljim" muzicarima jer nisam kompetentan da ocenjujem ko je najbolji. Ako pisem o muzicarima, pisem o mojim omiljenim muzicarima. A pokojni Rajko Kojic je jedan od mojih omiljenih Yu gitarista. Nisam ljubitelj Riblje Corbe, ali slusam njihovih prvih pet albuma upravo zbog gitarskog umeca Rajka Kojica. Moj omiljeni Yu gitarista je Josip Bocek, dok bih Rajka uvek stavio odmah iza Boceka. Rajko je briljantan i gitarista osvezavajuceg stila. Njegovi soloi u pesmama Riblje Corbe nisu direktni, vec se vrte oko teme pesme, sto se meni jako svidja kod njega. Taj neformalni Rajkov stil, je nesto sto tadasnji drugi YU gitaristi nisu radili. Mislim da sam poceo da slusam Rajkovu gitaru od kada sam prvi put cuo njegovu gitaru i solo u pesmi "Rasprodaja Bola" sa albuma "Kost u Grlu".. Kao neko kome je bluz omiljeni zanr, Rajkov bluzi stil mi se odmah svideo. Mnogi drugi soloi koje je on odsvirao su takodje fenomenalni. "Pobeci Negde", "Lutka sa Naslovne Strane" i mnoge druge gitarske deonice i soloi koje je ovaj genijalni gitarista komponovao i odsvirao. Riblja Corba nakon Rajka nije isti bend. Steta sto je tako tuzno zavrsio. Ogrezao u heroin, izbacen iz Riblje Corbe, malo je gostovao na tudjim albumima, izdao je jedan odlican solo album, i zatim se totalno povukao, ziveci do kraja zivota u rodnom selu Jarkovac. Preminuo je 1997-te godine u svojoj 40-toj godini. Podseca me na Sid Bereta iz Pink Flojda. Rajko je prestao redovno da dolazi na svirke, zaspao bi na bini, otisao bi usred svirke i uvek je bio drogiran po izjavi Bore Djordjevica. A i sam Rajkov pogled na ovoj slici izgleda kao Sidov pogled

RK.jpg


"Ja sam dosta staromodan, volim onu staru svirku iz 60-tih, Hendriksa, Edgar Vintera, eto, to mi je nekako najdraze, dobro onda Free, Krimovi pa kasnije Parpl". Nije voleo heavy metal i nije voleo obrade narodne muzike jer je smatrao da gitara nije instrument za narodna kola. Nije voleo kada neko "maltretira" gitaru, misleci indirektno na Husa iz Parnog Valjka. "Nista lepse, nego nego kada se publici dopada tvoja muzika", rekao je Rajko u retkom intervijuu za Dzuboks magazin 1983-e. U emisiji "Rockovnik" kazu da je Rajkov solo u pesmi "Kad Hodas" jedan od najlepsih soloa Yu muzike. I jeste, po mome misljenju jedan od najlepsih soloa. "On je bio jedini pravi talenat medju nama. Stvarno je svirao dobro, imao je specifican ton, imao je i svoju harizmu" rekao je Vicko Milatovic o Rajku.



 
Pre Riblje Corbe, Rajko je kratko svirao u grupi SOS sa Misom i Vickom, sa kojima je godinu dana kasnije uz Boru Djordjevica osnovao Riblju Corbu. Nisam uspeo da nadjem ni jedan audio ili video snimak "SOS"-a sa Rajkom, a voleo bih da to vidim ili bar cujem. SOS su pored Mise Aleksica na bas gitari, osnovali gitarista Dragan Stulovic i bubnjar Stevan Stevanovic. Izdali su koliko znam svega par singlova u ovoj postavi. Steta sto nisu vise uradili jer su kao "power trio" bili stvarno zestoki. Black Sabbath im je ocigledno bio uzor. Svirali su od 1972-1978g. sa time sto su Stulovic i Stevanovic otisli 1977, a zamenili su ih Kojic i Vicko Milatovic.

 

Back
Top