Ragnar Lodbrok

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.554
https://nationalgeographic.rs/priro...ak-na-granici-izmedju-legende-i-istorije.html
1650128364007.png

Način života vikinga je prilično solidno prenet na male ekrane,
ali na najčešće postavljano pitanje -
da li je Ragnar Lodbrok zaista postojao - ipak nije tako lako odgovoriti.

1650128422235.png

Ragnar je jedna od najpopularnijih ličnosti u nordijskim sagama i legendama,
pa je njegovo ime dobro poznato svima koji u njima uživaju.
On je opisan kao vladar i heroj iz vikinškog doba koji je bio strah i trepet
na prostoru današnje Engleske i Francuske.


Takođe, prema mitovima, on je otac slavnih heroja:
Ivara bez Kostiju, Halfdana Ragnarsona, Ube...
Svi ovi ratnici zaista su istorijske ličnosti, ali mnogi nisu sigurni da je njihov otac Ragnar Lodbrok
- niti da je on ikada postojao.

1650128498709.png
 
Naime, mnoga dela koja sage pripisuju Lodbroku zapravo su dostignuća drugih vikinških junaka.
Ragnara prepoznajemo u istorijskim ličnostima poput kralja Horika, kralja Reginfrida,
zatim vladara koji se vladao delom današnje Danske i sukobio se s Haraldom Klakom,
jednog vikinga za kojeg se zna da je napao Pariz sredinom IX veka,
nordijskog vladara Ragnala koji je osvojio Jork i bio najmoćniji vladar u dotadašnjoj istoriji Ostrva,
kao i otac vikinških vođa koji je napao tadašnju Englesku 865. godine.


Svi pokušaji da se Ragnar "prepozna" u nekoj od ovih istorijskih ličnosti brzo su propali.
Ipak, legenda o ovom heroju je uspevala da opstane vekovima i inspirisala je brojne umetnike.


Prikaz Ragnara nastao u prvoj polovini XIX veka Foto: Profimedia




Akademik Hilda Elis Dejvidson, koja je temeljno analizirala Devetu Knjigu spisa Gesta danorum iz XII veka,
zapisala je 1979. godine da su "određeni naučnici proteklih godina prihvatili da je makar jedan deo
priče o Ragnaru zasnovan na istorijskim događajima".



Prikaz Ragnara kako se sa sinovima klanja bogovima Foto: Profimedia


Ipak, mnogi se slažu da, iako su "Ragnarovi sinovi" istorijske ličnosti,
nema dokaza da je sam Lodbrok zaista živeo.
Stručnjaci su pre mišljenja da je njegov lik ujedinio dela i karakteristike nekolicine istorijskih ličnosti.


1650128771998.png
 
Кроз предања о Рагнару Лодброку сасвим извјесно обухваћени су подвизи и достигнућа више личности. И кроз одличну серију "Викинзи" тежило се да се догађаји обрађени у рукописима, хроникама и сагама прикажу кроз исте јунака, па је у серији Рагнар актер догађаја који су се издешавали између 793. и 865.године, односно да је морао бити у доби од стотињак година у баш доброј физичкој снази што и није реално.
Ипак, превише је подударности код више извора, рукописа кроз које се помиње Рагнар, догађаји који се јесу десили, рецимо опсада Париза 845.године, тако да је сасвим извјесно или постојао или је постојала личност која бјеше инспирација за предање о Рагнару.
Документарац који предање о Рагнару и суновима настоји смјестити у реалан конкекст догађаја који се јесу десили
 
Кроз предања о Рагнару Лодброку сасвим извјесно обухваћени су подвизи и достигнућа више личности. И кроз одличну серију "Викинзи" тежило се да се догађаји обрађени у рукописима, хроникама и сагама прикажу кроз исте јунака, па је у серији Рагнар актер догађаја који су се издешавали између 793. и 865.године, односно да је морао бити у доби од стотињак година у баш доброј физичкој снази што и није реално.
Ипак, превише је подударности код више извора, рукописа кроз које се помиње Рагнар, догађаји који се јесу десили, рецимо опсада Париза 845.године, тако да је сасвим извјесно или постојао или је постојала личност која бјеше инспирација за предање о Рагнару.
Документарац који предање о Рагнару и суновима настоји смјестити у реалан конкекст догађаја који се јесу десили
Da..Nije sigurno da je on sam postojao , ali nešto što je bilo inspiracija svakako jeste ..
 
Прича о Рагнару Лодброку јесте легенда, као у свакој легенди има подоста измишљених и домишљених навода.
Но многи догађаји који су обрађени кроз серију "Викинзи" која обрађује живот Рагнара Лодброка и синова су се "ван сваке разумне сумње" и десили. То су прије свега походи и битке против саксонске војске по британском острву, као и опсада Париза 845.године (овдје). Наравно једна личност никако није могла бити актером догађаја од 793. до 865.године,када је према предању скончао Рагнар, превелик је временски размак и те личности, и Рагнар и Бјорн и Роло и Лагерта, који су обрађени у серији би морали бити у доброј снази у доби од 100+ година, што је ипак нереално.
Латинско-франачки рукописи су забиљежили да је викиншку војску која је 845.године опсједала а затим и опустошила Париз предводио вођа по имену Регинхарус, у другом рукопису именован Регинариус, што упућује на латински извод од имена Рагнар.
Тако да је доста вјероватно да је средином IX вијека постојао викиншки вођа имена Рагнар, могуће и више њих истог имена, наравно да није могао бити судиоником свих догађаја који му се кроз легенду или кроз серију приписују, једнставно није реално, но вјероватно јесте средином IX вијека постојао викиншки вођа тог имена.
Веома добар доументарац који обрађује опсаду Париза 845.године
 
Nakon što je snimljena televizijska serija "Vikinzi", mnogi su se zapitali oslanja li se ona na istorijske događaje ili je plod fikcije. Odgovor na to pitanje nije jednostavan.


Način života vikinga je prilično solidno prenet na male ekrane, ali na najčešće postavljano pitanje - da li je Ragnar Lodbrok zaista postojao - ipak nije tako lako odgovoriti.
Ragnar je jedna od najpopularnijih ličnosti u nordijskim sagama i legendama, pa je njegovo ime dobro poznato svima koji u njima uživaju. On je opisan kao vladar i heroj iz vikinškog doba koji je bio strah i trepet na prostoru današnje Engleske i Francuske.
https://nationalgeographic.rs/
 
Takođe, prema mitovima, on je otac slavnih heroja: Ivara bez Kostiju, Halfdana Ragnarsona, Ube... Svi ovi ratnici zaista su istorijske ličnosti, ali mnogi nisu sigurni da je njihov otac Ragnar Lodbrok - niti da je on ikada postojao.

Naime, mnoga dela koja sage pripisuju Lodbroku zapravo su dostignuća drugih vikinških junaka. Ragnara prepoznajemo u istorijskim ličnostima poput kralja Horika, kralja Reginfrida, zatim vladara koji se vladao delom današnje Danske i sukobio se s Haraldom Klakom, jednog vikinga za kojeg se zna da je napao Pariz sredinom IX veka, nordijskog vladara Ragnala koji je osvojio Jork i bio najmoćniji vladar u dotadašnjoj istoriji Ostrva, kao i otac vikinških vođa koji je napao tadašnju Englesku 865. godine.
Svi pokušaji da se Ragnar "prepozna" u nekoj od ovih istorijskih ličnosti brzo su propali. Ipak, legenda o ovom heroju je uspevala da opstane vekovima i inspirisala je brojne umetnike.

 
Nije iznenađujuće zamisliti grupu vikinga ujedinjenih oko stola kako jedu brojne specijalitete od mesa divljači i piju pivo. Ali uživanje u jogurtu?


Ma koliko je primamljivo pretpostaviti da su obroci vikinga bili obilni i da su sadržali meso, istina je da su u njihov svakodnevni život bile uključene raznovrsne namirnice na kojima bi mogli da im zavide i ljudi danas.
Teško nam je da zamislimo krupnog, bradatog ratnika kako baca svoj mač i uživa u kolaču koliko i u jogurtu ili da puni svoj tanjir zelenišima, ali to je istina.

"Vikinzi su imali širok spektar hrane i divljeg bilja od kojeg su pravili ukusna i bogata jela", kaže Diana Bertelsen, koja pomaže u osmišljavanju recepata u Ribe Viking Centru u Danskoj, koji predstavlja rekonstruisano naselje vikinga u kojem posetioci mogu da osete njihovu kulturu, ali i da saznaju kako su se vikinzi hranili.

"Ne postoji originalni recept koji nam je na raspologanju iz vremena vikinga, ali pouzdano znamo koji su se usevi i životinje jeli pre hiljadu godina. Iskopavanja otkrivaju šta su vikinzi jeli i šta su uvozili, na primer breskve i cimet", kaže Diana.
 

Tri faktora koja su uticala na ishranu vikinga​

Naravno, lokacija vikinga je dosta uticala na njihovu ishranu, pa su tako u suvoj, hladnoj i primorskoj Skandinaviji ribe poput haringe i lososa obezbeđivale ključan izvor proteina i bile su sušene i konzervirane u soli.

Bogatstvo je takođe igrao ulogu u ishrani vikinga. "Na Grendlandu, vikinzi su jeli više foka, pogotovo u siromašnijim porodicama, dok su bogatije porodice jele više karibu, američkog severnog jelena", kaže naučnica koja se bavi istraživanjem srednjeg veka Eleanor Rosamund Barraclough.

Treći faktor koji je uticao na ishranu vikinga su godišnja doba. U zavisnosti od doba godine, jela su mogla da uključuju širok spektar bobičastog voća, repe, kupusa i drugih zeleniša, uključujući morske alge, kaše na bazi ječma i ražani hleb. Jela su bila uglavnom jednostavna, ali nemamo razloga da verujemo da je hrana bila blaga i bezukusna.

Štaviše, arheološka istraživanja ukazuju na to da su vikinzi često u svoja jela stavljali luk, beli luk, korijander i mirođiju.

Vikinzi su takođe voleli da jedu mlečne proizvode. Pomorski ratnici su bili farmeri, a i vešti u stočarstvu. Krave i ovce su im obezbeđivali hranu, ali i sir, puter, mleko i ostale proizvode.

Na Islandu su posebno uživali u mlečnim proizvodima i često su ih jeli kao skyr, što je popularni proizvod na Islandu nalik jogurtu i danas se označava kao superhrana među mlečnim proizvodima.

Kao i mnogo o vikinzima, njihove navike uishrani su i dalje ostale izvor fascinacije i inspiracije za mnoge ljude. Budući da je ovaj iznenađujući zdrav režim ishrane pružao vikinzima fizičku snagu, preostaje nam da se zapitamo da li bi ishrana vikinga mogla da bude sledeća "paleo dijeta"?
Da, bili su surovi. I žene su im bile vođe, žudeli su za bogatstvom i finim stvarima, a susreli su se s više od 50 kultura, od Avganistana do Kanade.

IZVOR: DEJVID GUTENFELDER
Pada hladna kišica, a mi drhtimo na ulici, čekajući da se pojave vikinški poglavar i njegova četa pljačkaša. Januarska noć je surova u starom šetlandskom gradiću Lerviku, ali u vazduhu se oseća euforija. Pored mene se čovek s dvoje male dece nasmejao kad je ugledao crvenu zadimljenu izmaglicu kako se diže iza gradske kuće. "Izgleda kao da su zapalili celu zgradu", povika. Uostalom, vatra je razlog zbog kog smo ovde: Up Helly Aa, velika vatrena proslava vikinške prošlosti u Šetlandu. Kao i svi ostali, i ja sam došla da vidim kako vikinški brod gori.


https://nationalgeographic.rs/istor...atnika-kako-su-se-hranili-vikinzi.html?page=2
 
Kad poglavarova četa i grupa ljudi ispune ulicu, iz stotina baklji kulja plamen. Na pojavu vitkog dugog broda koji pljačkaši vuku za sobom, začuje se iz mase urlik zadovoljstva.


Na ove stenovite obale severno od škotskog kopna vikinzi su se prvi put iskrcali pre oko 1.200 godina, slomili lokalni otpor i zauzeli zemlju. Norveški gospodari su vladali Šetlandom gotovo sedam vekova, sve dok ta ostrva konačno nisu prodali škotskom kralju. Danas je norn, stari nordijski dijalekt, ovde praktično zaboravljen, ali ostrvljani se i dalje mnogo ponose svojom vikinškom prošlošću. Svake godine se opsesivno pripremaju za Up Helly Aa, a kopiju vikinškog broda pažljivo sastavljaju, dasku po dasku.

 Noseći kacigu s perjem koje više pripada mašti nego činjenicama, Šetlanđanin slavi vikinšku baštinu tokom godišnjeg vatrenog festivala Up Helly Aa. Razuzdana svečanost uključuje paljenje replike dugog broda.
Noseći kacigu s perjem koje više pripada mašti nego činjenicama, Šetlanđanin slavi vikinšku baštinu tokom godišnjeg vatrenog festivala Up Helly Aa. Razuzdana svečanost uključuje paljenje replike dugog broda.IZVOR: ELIOT ROS


 Do zuba naoružani kopljima i mačevima, obnovitelji starih bitaka vikinga i Slovena sukobljavaju se glumeći borbu na festivalu u Volinu u Poljskoj. Ono što je u ranoj vikinškoj eri počelo kao male pljačkaške čete preraslo je u vojske koje su pokorile velike delove Evrope.
Do zuba naoružani kopljima i mačevima, obnovitelji starih bitaka vikinga i Slovena sukobljavaju se glumeći borbu na festivalu u Volinu u Poljskoj. Ono što je u ranoj vikinškoj eri počelo kao male pljačkaške čete preraslo je u vojske koje su pokorile velike delove Evrope.IZVOR: DEJVID GUTENFELDER

Dok gomila peva stare pesme o morskim kraljevima i zmajevskim brodovima, bakljonoše vuku brod u ograđeno polje. Na poglavarov znak baklje lete na brod poput kiše i plamen ga guta. Vatra juri uz jarbol, a žar leti u noćno nebo. Na pločniku deca lupaju nogama i plešu, skoro mahnita od uzbuđenja.


Kasnije te večeri, dok su se učesnici proslave opuštali na zabavama, čudila sam se uticaju koji vikinzi još uvek imaju na našu maštu. Mrtvi su, ne postoje već vekovima, no ti srednjovekovni pomorci i ratnici nastavljaju da žive u izmišljenim svetovima filmadžija, romanopisaca i crtača stripova. Većina nas zna detalje o tim izmišljenim vikinzima – kako su se borili, kako su se gostili, gde su živeli i kako su umirali. Ali koliko o vikinzima stvarno znamo? Ko su oni bili? Kako su videli svet oko sebe? Kako su im životi stvarno izgledali?

Uz pomoć napredne tehnologije – od satelitskih snimaka do istraživanja DNK i analiza izotopa – arheolozi i drugi naučnici danas dolaze do mnogih novih i iznenađujućih odgovora. U Estoniji naučnici sistematično pregledaju dva zakopana broda ispunjena telima ubijenih ratnika, bacajući novo svetlo na nasilno poreklo vikinga. U Švedskoj naučnici proučavaju ostatke jedne žene, vikinške zapovednice, rasvetljavajući ulogu žena u ratu. U Rusiji arheolozi i istoričari istražuju puteve vikinških trgovaca robljem, otkrivajući važnost ropstva u njihovoj trgovini. Arheolozima počinju da se otvaraju vrata prema svetu koji je bio daleko složeniji i zanimljiviji nego što se nekad mislilo. "Ovo su očaravajuća vremena u istraživanju vikinga", kaže Džimi Monkrif, istoričar pri Shetland Amenity Trustu (ustanovi za očuvanje šetlandske baštine) u Lerviku.

Uopšteno, ova nova istraživanja daju novu sliku o ambicijama i kulturnom uticaju tih odvažnih pomoraca. U potrazi za blagostanjem vikinzi su sredinom osmog veka s obala svoje skandinavske domovine između Baltika i Severnog mora stupili na svetsku scenu, istražujući tokom narednih 300 godina veći deo Evrope i putujući dalje nego što su naučnici ikada pre pomišljali. Prema arheologu Nilu Prajsu s Univerziteta Upsala u Švedskoj, njihovi vitki brodovi, poznavanje reka i mora i veština plovidbe odveli su ih u područja 37 ili više današnjih zemalja, od Avganistana do Kanade. Na putu su se susreli s više od 50 različitih kultura i pohlepno trgovali raskošnom robom. Oblačili su evroazijske kaftane i kinesku svilu, a džepove punili islamskim srebrnjacima. Izgradili su prosperitetne gradove u Jorku i Kijevu, velike delove Britanije, Islanda i Francuske učinili su svojim kolonijama i utvrdili ispostave na Grenlandu i u Severnoj Americi. Drugi evropski pomorci tog doba nisu se otisnuli tako neustrašivo i tako daleko od svoje domovine. "Samo su Skandinavci to činili", kaže Prajs. "Samo vikinzi."

No, istraživanje i trgovina nisu bili jedini putevi do bogatstva. Vikinški pljačkaši vrebali su duž obala Britanije i Evrope, navaljujući na plen iznenada, zapanjujućom brutalnošću. U severnoj Francuskoj plovili su uz i niz Senu i druge reke, napadajući i puneći svoje brodove plenom. Šireći strah nadaleko i naširoko, iznudili su gotovo 14 odsto celokupne vrednosti privrede zapadnoevropskog Karolinškog carstva u zamenu za prazna obećanja o miru. S druge strane La Manša, u Engleskoj, sporadične pljačke proširile su se u totalni rat kad je vikinška vojska napala i osvojila tri anglosaksonska kraljevstva, ostavivši tela neprijatelja da trunu na njivama.


Vikinško doba, kaže Prajs, "nije za osetljive". Naučnici se danas pitaju kako je sve to pustošenje počelo? Kako su i zašto srednjovekovni poljoprivrednici u Skandinaviji postali pošast evropskog kontinenta?
 
TOKOM GOTOVO TRI STOLEĆA pre nego što su – oko 750. godine – počele pljačke stranih obala, Skandinavija je bila potresana nemirima, kaže Prajs. U tom razdoblju je nastalo više od tridesetak sitnih kraljevstava, s lancima utvrđenja po brdima, koja su se nadmetala za moć i vlast nad zemljom. Usred tih teških vremena udarila je prirodna nepogoda. Ogromni oblak prašine ispunio je atmosferu 536. godine, verovatno zajedničkim delovanjem nekoliko prirodnih udesa – kometa ili meteora koji su udarili u Zemlju, te erupcija barem jednog velikog vulkana. Prašina je zamračila sunce tokom sledećih 14 godina, snizivši letnje temperature na severnoj polulopti. Dugo razdoblje hladnoće i tame donelo je Skandinaviji, koja je ionako bila na severnom rubu obradivog područja, smrt i propast. U švedskoj pokrajini Upland, na primer, gotovo je 75 odsto sela opustelo kad su stanovnici podlegli gladi i sukobima.
 Kaciga s verižnim oklopom u obliku brade štitila je imućnog poglavara koji je živeo pre vikinškog doba, kad je Skandinavija bila rastrzana nemirima. Najnovija otkrića pokazuju da među vikinzima rat nije bio isključivo domen muškaraca. Mač na slici gore pokopan je uz zapovednicu.
Kaciga s verižnim oklopom u obliku brade štitila je imućnog poglavara koji je živeo pre vikinškog doba, kad je Skandinavija bila rastrzana nemirima. Najnovija otkrića pokazuju da među vikinzima rat nije bio isključivo domen muškaraca. Mač na slici gore pokopan je uz zapovednicu.IZVOR: ROBERT KLARK, SNIMLJENO U MUZEJU UNIVERZITETA GUSTAVIJANUM U UPSALI
Katastrofa je bila tako strašna da je, čini se, nadahnula jedan od najmračnijih svetskih mitova – nordijsku legendu o ragnaroku, kraju sveta i konačnoj bitki, u kojoj svi bogovi, sva natprirodna bića, kao i svi ljudi i ostala živa bića, ginu. Legenda kaže da ragnarok počinje smrtonosnim razdobljem fimbulvinter, kad sunce potamni, a vreme postane oštro i podmuklo. Prajs kaže da taj opis jezivo odgovara onome što je započeto s velom prašine 536. godine. Kad se leto napokon vratilo na sever i stanovništvo se oporavilo, skandinavsko društvo poprimilo je novi, svirepiji oblik. Čelnici su se okružili teško naoružanim ratničkim četama i počelo je prisvajanje napuštenih područja i njihova obrana od drugih. U tim "Igrama prestola" koje su se odvijale u stvarnom životu stasalo je povojničeno društvo u kojem su i muškarci i žene podjednako slavili vrline ratovanja – neustrašivost, nasrtljivost, lukavstvo, snagu. Na švedskom ostrvu Gotland, gde su arheolozi pronašli mnogo netak- nutih grobnica iz tog razdoblja "gotovo svaki drugi čovek je, čini se, bio sahranjen s oružjem", kaže Džon Jungkvist, arheolog s Univerziteta u Upsali.

Dok je to naoružano društvo postupno poprimalo svoj oblik, u sedmom veku jedna nova tehnologija – jedro – pokrenula je revoluciju u skandinavskom pomorstvu. Vešti tesari počeli su da grade vitke brodove pokretane vetrom, koji su čete naoružanih boraca mogli prevesti dalje i brže nego ikad pre. Na tim brodovima su severnjački poglavari i njihovi nemirni sledbenici mogli da putuju preko Baltika i Severnog mora, istražujući nove zemlje, pustošeći gradove i sela i porobljujući njihovo stanovništvo. Muškarci s malo nade za ženidbu kod kuće su mogli robinje uzeti za žene, uveravanjem ili silom. Sve je to – vekovi kraljevskih ambicija, naizgled obilje mladih ratnika bez žena i novi tip broda – stvorilo savršenu oluju. Pozornica za prodor vikinga sa severa bila je postavljena i njihovo nasilje zapaliće veliki deo Evrope.

OKO 750. GODINE GRUPA ranih vikinških ratnika izvukla je dva broda na peščani rt ostrva Sarama, sasvim blizu obale Estonije. Daleko od svojih domova u šumama u blizini Upsale, ti okrvavljeni muškarci su preživeli pljačkaški pohod koji je njihovu četu skupo koštao. Unutar brodova ležala su pomešana tela više od 40 vikinga, uključujući i jednog koji je možda bio njihov kralj. Svi su bili mladi ili u naponu snage, visoki, mišićavi, krupni muškarci – a mnogi su bili prošli žestoke borbe. Jedni probodeni ili sasečeni, drugi bez glava. Jedan ratnik je poginuo nakon što mu je mač odsekao gornji deo glave.

Na peščanom rtu preživeli su započeli jeziv zadatak sastavljanja odsečenih delova tela i slaganja većine mrtvih tela u trup većeg broda. Zatim su ih pokrili platnom i podigli malenu improvizovanu humku postavljajući preko tela ubijenih saboraca svoje drvene i gvozdene bojne štitove.
 
Godine 2008. grupa radnika postavljala je električni kabl i otkrila ljudske kosti i komadiće zarđalog mača. Lokalne vlasti pozvale su arheologe. Sedeći danas u svom kabinetu na Univerzitetu u Upsali, Prajs se divi tom otkriću. "Ovo je prvi put da su arheolozi mogli da iskopaju nešto što je očigledno bilo vikinški pljačkaški pohod", kaže. Još je značajnija činjenica da su ratnici sahranjeni kod Salmea u Estoniji poginuli gotovo 50 godina pre nego što su se skandinavski pljačkaši okomili na engleski samostan Lindesfarn 793. godine, što se dugo smatralo prvim vikinškim napadom.

Brodska sahrana kod Salmea pokrenula je veliko komešanje među današnjim stručnjacima za vikinge. "Meni su zapanjujući mačevi", kaže Prajs. Većina istraživača je dugo pretpostavljala da su prve vikinške pljačkaške čete imale nekoliko elitnih ratnika naoružanih mačevima i drugom skupom ratnom opremom, te nekoliko desetina siromašnih seoskih dečaka s jeftinim kopljima ili lukovima i strelama. Kod Salmea to nije bio slučaj. Tamošnji ukop sadrži više mačeva nego ljudskih tela, što potvrđuje da su barem u neke ranije pohode kretali mnogi ratnici visokog društvenog položaja.
 
Ono kako su ih prikazali na filmu, seriji, ako je i pola istine, mogli su citav svet da porobe
Kazem ti citao sam o njima poprilicno i bili su neustrasivi u borbi i sigurno je da su bili i gori nego sto su prikazani,jer su znali da se ubijaju medju sobom,jer su bili podeljeni na porodice,a glavni je bio izabran od svih.
 

Back
Top