Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 84.331
Pucanj kroz elisu: Kako su to rešili konstruktori borbenih aviona Prvog sv. rata?
AutorDragi Ivić
-

Čovekov ikarovski san da se pridruži pticama i počne da leti, vrlo brzo je pokazao i onu svoju, mračnu stranu, kako smo već naveli u tekstu o dvokrilnim avionima. Od pojave borbenih aviona integracija naoružanja u avion ostala je na samom vrhu prioriteta pri konstruisanju aviona.
Koliko je važno zbog upotrebne vrednosti aviona i taktičko-tehničkih zahteva i osobina odabrati i koristiti pravo oružje, na svakom modelu je bilo krucijalno pitanje. Setimo se koliko su problema imali konstruktori koji su na jurišnike postavljali getling topove.
Piloti koji su dejstvovali iz prototipova aviona ”A-10” često su se susretali s zastojima motora usled velike količine barutnih gasova, oprema je trpela usled vibracija itd. Kako napraviti idealan avion, da ima dobre letne karakteristike i da bude ubojit, večita je briga konstruktora.
U avionu je već njegovim prvim borbenim korišćenjem postajalo sve tesnije i tesnije, a tako će biti i dalje, po svoj prilici, bez obzira na minijaturizaciju i digitalizaciju. Zbog toga su i sami avioni sve skuplji i malobrojniji.
Kako su to rešili konstruktori borbenih aviona Prvog sv. rata, upoznajmo se u ovom kraćem tekstu. Oni su s tim problemom morali da se suoče jer ni zmaj aviona, a ni krila nisu bili tako usavršeni da bi bili podesni za nošenje naoružanja ili neke druge opreme.

Kako se pristupilo rešenju?
Taj problem, ustvari, i nije bio tako veliki, samo tehnički posmatrano, jer je već bio značajno razrešen. Na koji način? Većina istoričara naoružanja i vojne opreme saglasna je s tim da je pronalazak šivaće mašine taj koji je rešio osnovne pravce u razvoju oružja sa svojstvom automatske, odnosno rafalne i neprekidne paljbe.Tomas Sejnt je još 1790. godine ustanovio proces cikličnog kretanja i sinhronizacije rada na važnom komercijalnom proizvodu, što je podstaklo konstruisanje automatskog oružja i svih mašina gde se tražio kružni, neprekidni proces sastavljen od niza istovetnih ponovljenih radnji.
Trebalo je, slikovitije rečeno, šivaću iglu zameniti metkom. Naravno da je put bio složen, ali je ostvaren, pa smo i u Drugom svetskom ratu mogli videti avione sa sinhronim oružjem dejstva kroz elisu.

I Nemci i Francuzi su se uporedo bavili tim problemom pred sam Prvi sv. rat, prateći ideje Augusta Ojlera (August Euler, prvi nemački licencirani pilot) za kog se smatra da je bio prvi koji je predložio postavljanje fiksnog naoružanja s dejstvom u pravcu leta još 1910. godine.
No, do praktične upotrebe trebalo je još rada i strpljenja, kao sa svakim novim izazovom. Prva praktična upotreba, daleko od pouzdane, počela je sredinom 1915. godine.
Prethodnikom sistema koji je sinhronizovao rad elise i dejstvo mitraljeza i topova smatraju se dve nezavisno razrađene konstrukcije – Švajcarca Franca Šnajdera (Franz Schneider) i Francuza Rejmona Solnea ( Raymond Victor Gabriel Jules Saulnier) na kojima je rađeno istovremeno 1914. godine.
Solne je kao avioinžinjer razvio borbeni avion ”Blerio XI” i odmah shvatio njegov glavni upotrebni problem, pa je počeo da radi na konstrukciji sinhronog dejstva kroz elisu. Prvu varijantu, nazvanu po njemu, osmislili su i opitovali Francuzi na avionu ”Moran Saulnier tip L”. Ovaj sistem dorađen je od strane Rolana Garosa pomoću deflektora, februara 1915. godine.