Prvi put avionom

marija288

Aktivan član
Poruka
1.143
Treba mi mala pomoć

Već sam pisala, na jesen planiram putovanje u Rim, prvo sam htela busem preko agencije tj neke stranice što organizuje aranžmane, medjutim nasla sam avio kartu za 4000, wizz air.

Potrebna mi je pomoć da mi neko objasni detaljno proceduru na aerodromu, jer nisam nikad za svojih 20 godina letela i idem sama, pa me malo hvata panika kako ću se snaći ....

Tako da bih zamolila i značilo bi mi puno kad bi mi neko objasnio korake, proceduru, kako za odlazak tako i za povratak. Hvala unapred
 
Najbitnije je da nemaš strah od letenja i da pročitaš na sajtu Wizz Air-a šta možeš spakovati i poneti u avionom, šta ide u prtljag aviona.
Ako imaš važeći pasoš, sve ostalo je mnogo lakše.
P.S. Zašto letiš sama u Rim? Putovanje je lepše u društvu.
Idem preko couchsurfinga, tako da ću svakako biti u društvu :) Nemam strah od letenja, nego da se ne pogubim na aerodromu zato sam ovde postavila temu da mi neko objasni proceduru
 
Idem preko couchsurfinga, tako da ću svakako biti u društvu :) Nemam strah od letenja, nego da se ne pogubim na aerodromu zato sam ovde postavila temu da mi neko objasni proceduru
Svaka čast na hrabrosti! Ja se ni pod stare dane ne bih tako usudila putovati.😁
Sa kog aerodroma ideš? Ako nije u pitanju Frankfurt, nećeš se tako lako izgubiti.
Ako te ipak strah, neka neko pođe s tobom ko je leteo, dok ne " poletiš". To je normalno za prvi put.
 
Nemoj se nista brinuti ne ides u Arenu s gladijatorima :)

Procitaj na stranici aviokompanije koje dimenzije ti smiju biti koferi i koje tezine da ne bi imala iznenadenje tj. ekstra dodatno placanje. Na aerodrom dodi sat, dva vremena ranije zbog cekiranja, ptrljage. Tako sam ja barem radio.

Zelim ti recu mlada kaucsurferice :) Nisam isao tako nikada nego kod poznanika, ali skoro je isto jer ako su pravi kaucsurferi nece ti dati samo da prespavas nego te uputiti gdje da ides i pokazati ti.

Idem preko couchsurfinga, tako da ću svakako biti u društvu :) Nemam strah od letenja, nego da se ne pogubim na aerodromu zato sam ovde postavila temu da mi neko objasni proceduru
Citati znas, pricati isto i problem je rijesen :)
 
Poslednja izmena:
Svaka čast na hrabrosti! Ja se ni pod stare dane ne bih tako usudila putovati.😁
Sa kog aerodroma ideš? Ako nije u pitanju Frankfurt, nećeš se tako lako izgubiti.
Ako te ipak strah, neka neko pođe s tobom ko je leteo, dok ne " poletiš". To je normalno za prvi put.
Sa Tesle direkt do Rima, ali Ciampino onaj njihov manji aerodrom, Da Vinci je glavni koliko sam skontala
 
Nemoj se nista brinuti ne ides u Arenu s gladijatorima :)

Procitaj na stranici aviokompanije koje dimenzije ti smiju biti koferi i koje tezine da ne bi imala iznenadenje tj. ekstra dodatno placanje. Na aerodrom dodi sat, dva vremena ranije zbog cekiranja, ptrljage. Tako sam ja barem radio.

Zelim ti recu mlada kaucsurferice :) Nisam isao tako nikada nego kod poznanika, ali skoro je isto jer ako su pravi kaucsurferi nece ti dati samo da prespavas nego te uputiti gdje da ides i pokazati ti.


Citati znas, pricati isto i problem je rijesen :)
Sto se tice prtljaga imam samo ranac, jer idem na 4 dana samo, a posto je wizz air low cost cekiram se onlajn, pa koliko sam shvatila onda ne moram uopste da stojim dole u redu jer ne predajem prtljag nego odmah gore na kontrolu
 
Svaka čast na hrabrosti! Ja se ni pod stare dane ne bih tako usudila putovati.😁
Sa kog aerodroma ideš? Ako nije u pitanju Frankfurt, nećeš se tako lako izgubiti.
Ako te ipak strah, neka neko pođe s tobom ko je leteo, dok ne " poletiš". To je normalno za prvi put.
A sto se tice hrabrosti, ne znam da li je to ili ludost haha, salu na stranu, cs je strogo kontrolisan od ambasadora, imas reference, drustvene mreze, sve mozes da proveris, a i preko poruka da osetis da li je neko cudak ili ne uglavnom znam ljude koji su hostovali njih 100 i nijednu neprijatnu situaciju nisu imali
 
Sto se tice prtljaga imam samo ranac, jer idem na 4 dana samo, a posto je wizz air low cost cekiram se onlajn, pa koliko sam shvatila onda ne moram uopste da stojim dole u redu jer ne predajem prtljag nego odmah gore na kontrolu
Ne znam kako to ide online, jer nekad je to sluzilo da kad se cekiras da te cekaju jer znaju da si na arodromu.
Ovako mogu da odlete, ako zakasnis...
 
Treba mi mala pomoć

Već sam pisala, na jesen planiram putovanje u Rim, prvo sam htela busem preko agencije tj neke stranice što organizuje aranžmane, medjutim nasla sam avio kartu za 4000, wizz air.

Potrebna mi je pomoć da mi neko objasni detaljno proceduru na aerodromu, jer nisam nikad za svojih 20 godina letela i idem sama, pa me malo hvata panika kako ću se snaći ....

Tako da bih zamolila i značilo bi mi puno kad bi mi neko objasnio korake, proceduru, kako za odlazak tako i za povratak. Hvala unapred
Ima gateovi koji su i putokazi. Znas koji si gate i samo pratis. onda kad dodjes do gate tamo das boarding pass i udjes u avion.
Na oglasnim tablama svetluca koji avion poceo da prima putnike.
 
Treba mi mala pomoć

Već sam pisala, na jesen planiram putovanje u Rim, prvo sam htela busem preko agencije tj neke stranice što organizuje aranžmane, medjutim nasla sam avio kartu za 4000, wizz air.

Potrebna mi je pomoć da mi neko objasni detaljno proceduru na aerodromu, jer nisam nikad za svojih 20 godina letela i idem sama, pa me malo hvata panika kako ću se snaći ....

Tako da bih zamolila i značilo bi mi puno kad bi mi neko objasnio korake, proceduru, kako za odlazak tako i za povratak. Hvala unapred
Prilično je jednosmerno i lako.

Sada govorim za aerodrom Nikola Tesla konkretno ali važi svuda manje više. Ako si se čekirala a kažeš da jesi i nemaš stvari za drop-off, ideš odmah na sprat i kontrolu. Pokažeš službeniku na ulazu samo boarding pass i ako je sve ok on te pusti. Prilikom kontrole staviš ranac i sve metalne stvari u plastično korito koje dobiješ i prođeš skener. Ako imaš sat,kaiš,metalni sitniš i sl. i to obavezno staviš da ne bi pištala na skeneru. Takođe ako imaš laptop tj notebook moraš da ga izvadiš ir ranca i staviš pored u korito. Ako slučajno zapišti skener tj zaboraviš nešto metalno da izvadiš bez brige,skeniraćete ručnim i videti šta pišti. Dobro proveri pre puta šta sme a šta ne sme da se unosi u ručnom prtljagu. Dakle svaka tečnost a pod tečnost ovde misle i na gelove veća od 50ml,sve oštro(makazice,turpija) su zabranjeni i oduzeće ti ih(bespovratno). Dešavalo se da ljudi ostanu bez boce skupog parfema , na stranu neki dezodoransi,kreme za sunčanje,i šamponi....

Kada prođeš kontrolu na izlazu imaš jasno strelice koje te upućuju na željeni gate (izlaz). Ulaziš sad na terminal i tamo imaš free shop,kafiće,restorane,prodavnice. Ako ti nešto treba baš od onih stvari koje ne smeju da se prenose kroz kontrolu, kupiš ih tu i dobiješ potvrdu sa kojom možeš da ih uneseš. Ali generalno sve je skuplje i bolje je na licu mesta uzeti kada stigneš. Lociraj svoj izlaz,sve je jasno obeleženo...imaš putokaze recimo C01-05 levo, c06-c09 pravo....

Na svakom izlazu tj gejtu imaš tačno na tabli koji let je u pitanju. Imaš jedan desk na kojem će se vršiti skeniranje boarding pass-a pred ulazak i stolice gde sedneš i čekaš.
Kada boarding krene javiće i ljudi lagano staju u red,prolaze boarding,hodnik koji direkto vodi u avion i ukrcavaju se. E sad neki puste da se ulazi random,ali uglavnom u poslednje vreme svi prvo krenu da popunjavaju od do broja sedišta u recimo dve tri grupe. Često na samoj karti piše koja si grupa. Zato slušaj šta pričaju, da ne kažem slušalice off :)

U samom avionu ideš tačno do svog sedišta, stviš ranac gore ili ispod sedišta, vežeš pojas i čekaš...uživaj u letu.

I samo napomena za Wizz Air...obavezno proveri dimenzije koje su ti na karti, jer oni imaju običaj da zaista često (ne uvek ali često) mere ranac i na gejtu. Znači baš dimenzije koje su tamo dozvoljene,svaki cm preko ti naplate bez blama.
 
Poslednja izmena:
I da dodam, na NT imaš hodnike ali na mnogim aerodromima za manje i LC letove, do aviona vozi bus. Recimu u Istanbulu na starom Ataturk-u je autobus dobrih dvaseset min vodio do aviona.

I ovde ti je recimo video koji bi mogao da ti pomogne za NT. Prilično je jasno čovek snimao.
 
I da dodam, na NT imaš hodnike ali na mnogim aerodromima za manje i LC letove, do aviona vozi bus. Recimu u Istanbulu na starom Ataturk-u je autobus dobrih dvaseset min vodio do aviona.

I ovde ti je recimo video koji bi mogao da ti pomogne za NT. Prilično je jasno čovek snimao.
Hvala puno, a kad se vraćam nazad da li isti taj boarding pass koristim
 
Kao prvo zavidim ti :D
Rim je grad muzej. Ne znas gde da krenes prvo od svega sto nudi.
Najvaznija je udobna obuca i pored toga sto je metro fenomenalan i odlicno povezuje sve najinteresantnije tacke koje je pozeljno obici u Rimu.

Power bank takodje jer ces fotkati kao blesava :D

A sad onaj dosadni deo.
Mozda ne bi bilo lose da odstampas "boarding kartu" jer ces za nijansu brze proci do gejta tj cekaonice.
Aerodromi su takvi da samo treba da si pismena i pratis strelice i ne mozes da zalutas.
Teslu polako modernizuju i sad su vrlo orgqnizovani.
Oko aerodroma i transefra busom do grad neces imati problem.
Nadam se imas osnove engleskog jezika tako da ces se lako snaci.

U Rimu je preporuka da odmah kupis "metrobus" kartu da se opustena vozikas svuda.

Obrati paznju da ti je ranac na grudima kada si u mertou ili busu jaku puno dzeparosa ordinira i neverovatno su vesti. Uvek su u grupi od najmanje troje !!!

Picerije imaju truo fazon da kada kupujes za poneti parce pice je 5-7 e ali ako ces da sednes onda je obavezno i pice i "escajg/pribor za jelo" koji naplacuju 2-4e.

Uzivaj i lepo se provedi i nezaboravi da okacis neke fotkice kad se vratis

ciaoooo
 
Ne
To je karta za ukrcavanje i logično pred svaki let se koristi nov boarding pass za taj let
Koliko se secam salju na mail sa sve QR kodom i da za svaki let je poseban.
Jedino kod Wizz sto mi je smesno je da je razmak izmedju sedista manji no uobicajeno tako da ako si preko 1.75 visine malo je neudobno.
Sam let ako dobro pamtim traje do 2h plafon
 
Koliko se secam salju na mail sa sve QR kodom i da za svaki let je poseban.
Jedino kod Wizz sto mi je smesno je da je razmak izmedju sedista manji no uobicajeno tako da ako si preko 1.75 visine malo je neudobno.
Sam let ako dobro pamtim traje do 2h plafon
Znači poslaće mi dve boarding pass. Mislim logično mi je da je posebno jer je drugi avion, drugi let, ali ajde da pitam jer mi je ovo prvi put da letim, prvi put da idem u ino sama...
 
Kao prvo zavidim ti :D
Rim je grad muzej. Ne znas gde da krenes prvo od svega sto nudi.
Najvaznija je udobna obuca i pored toga sto je metro fenomenalan i odlicno povezuje sve najinteresantnije tacke koje je pozeljno obici u Rimu.

Power bank takodje jer ces fotkati kao blesava :D

A sad onaj dosadni deo.
Mozda ne bi bilo lose da odstampas "boarding kartu" jer ces za nijansu brze proci do gejta tj cekaonice.
Aerodromi su takvi da samo treba da si pismena i pratis strelice i ne mozes da zalutas.
Teslu polako modernizuju i sad su vrlo orgqnizovani.
Oko aerodroma i transefra busom do grad neces imati problem.
Nadam se imas osnove engleskog jezika tako da ces se lako snaci.

U Rimu je preporuka da odmah kupis "metrobus" kartu da se opustena vozikas svuda.

Obrati paznju da ti je ranac na grudima kada si u mertou ili busu jaku puno dzeparosa ordinira i neverovatno su vesti. Uvek su u grupi od najmanje troje !!!

Picerije imaju truo fazon da kada kupujes za poneti parce pice je 5-7 e ali ako ces da sednes onda je obavezno i pice i "escajg/pribor za jelo" koji naplacuju 2-4e.

Uzivaj i lepo se provedi i nezaboravi da okacis neke fotkice kad se vratis

ciaoooo
Hvala puno, da znam eng solidno, nego me malo panika uhvati, ali čitajući vaša objašnjenja shvatam da neće biti problema jer zvuči sve jednostavno
 
Znači poslaće mi dve boarding pass. Mislim logično mi je da je posebno jer je drugi avion, drugi let, ali ajde da pitam jer mi je ovo prvi put da letim, prvi put da idem u ino sama...

Drugi boarding dobijas dan pred let ako dobro pamtim kada i Wizz bude imao tacne podatke o terminu leta.

Nemas cega da se plasis samo da kao i u Srbiji vodis racuna o sebi.

Prelep grad ... neprepriciv i 100x lepsi nego na slikama.
 
Hvala puno, da znam eng solidno, nego me malo panika uhvati, ali čitajući vaša objašnjenja shvatam da neće biti problema jer zvuči sve jednostavno

Imas tel imas gugl imas ceo svwt na ekranu dovoljno smela da pitas sta ne znas tako i tamo ako niai nesto sigurna pitaj.
Italijiani manje vise znaju engleski.
Uvek je tu na fonu "prevodilac" tako da nema razloga da brines.
 
Ja sam nedavno prvi put letio, i imao presjedanje na NEpovezani let.
Potrebno je da znaš koliko prtljage možeš ponijeti i što sve može u prtljagu. Gledao sam kako ljudi nose konzerve, parfeme i neke druge bose pod tlakom. To sve granična policija izbaci iz torbe. Na primjer, pastu za zube možeš ponijeti ALI ako je zapakirana u vrećicu za zip zatvaranjem. Neke gluposti u glavnom. Ako ti torba bude teža od dozvoljene ,na ulazu ti pruže POS aparat da nadoplatiš i prtljaga može proći.
Važno je da se ne bojiš letenja, a sve ostalo ide bez problema. Ja sam došao u ZG i ne znam još uvijek na koji gate ide moj sljedeći avion. Čim sam vidio prvog uposlenika zračne luke pitao sam info, i on mi je provjerio. Da mi broj izlaza i pokazao gdje mi je iči i čekati.

U glavnom, putovanje avionom je super stvar i svako bi trebao u životu par puta poletiti...
 

Back
Top