Prva studija koja otkriva da se Alchajmerova bolest može preneti između ljudi

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.637
U velikom otkriću, naučnici su predstavili prve dokaze o prenošenju Alchajmerove bolesti kod živih pojedinaca. Nedavni rad objavljen u Nature Medicine baca svetlo na izuzetan slučaj gde se čini da je Alchajmerova bolest medicinski stečena putem prenosa amiloid-beta proteina.

1727046590993.png
 
Alchajmerova bolest, koja se obično smatra sporadičnim stanjem u kasnoj odrasloj dobi ili naslednim stanjem koje je rezultat neispravnih gena, dugo je ostala složena zagonetka za istraživače. Međutim, ova nova studija u prvi plan stavlja jedinstveni scenario, gde se bolest naizgled prenosi medicinskim tretmanom.

Sve dotične osobe su tokom svog detinjstva primale vrstu ljudskog hormona rasta poznatog kao ljudski hormon rasta (c-hGH). Ovaj hormon je izveden iz hipofize sakupljenih od preminulih osoba i korišćen je za lečenje različitih uzroka niskog rasta. Zanimljivo je da je c-hGH primenjen na najmanje 1.848 ljudi u Velikoj Britaniji između 1959. i 1985. godine.

c-hGH je povučen iz upotrebe 1985. zbog spoznaje da su neke serije kontaminirane prionima, infektivnim proteinima za koje se zna da uzrokuju Creutzfeldt-Jakobovu bolest (CJD). Shodno tome, sintetički hormon rasta, lišen rizika od prenošenja CJD, zamenio je c-hGH u medicinskoj praksi.
 
Prethodna istraživanja ovih naučnika su već utvrdila vezu između tretmana c-hGH i preranog razvoja naslaga amiloid-beta proteina u mozgu nekih pacijenata sa dijagnozom jatrogene CJD.

Štaviše, u studiji iz 2018. pokazali su da su arhivirani uzorci c-hGH zaista kontaminirani amiloid-beta proteinom i da mogu preneti amiloid-beta patologiju na laboratorijske miševe kada se ubrizgavaju.

Nadovezujući se na ove nalaze, istraživači su pretpostavili da pojedinci izloženi kontaminiranom c-hGH koji nisu podlegli CJD-u mogu na kraju razviti Alchajmerovu bolest.
 
Ovaj najnoviji rad opisuje slučajeve osam osoba koje su primale c-hGH tretman tokom detinjstva, često u trajanju od nekoliko godina. Pet od ovih osoba je pokazalo simptome demencije, bilo sa potvrđenom dijagnozom Alchajmerove bolesti ili ispunjavanjem dijagnostičkih kriterijuma za bolest. Do pojave neuroloških simptoma došlo je iznenađujuće rano, sa pacijentima u dobi od 38 do 55 godina kada su prvi put osetili simptome.

Analiza biomarkera dalje je podržala dijagnozu Alchajmerove bolesti kod dva pacijenta i nagovestila Alchajmerovu bolest kod druge osobe. Analiza autopsije potvrdila je Alchajmerovu patologiju kod još jednog pacijenta. Neuobičajeno mlada starost u kojoj su ovi pacijenti razvili simptome snažno sugeriše da ovo nije bila tipična sporadična Alchajmerova bolest sa kasnim početkom.
 

Back
Top