Projekat Jadar - naučni pogled

  • Začetnik teme Začetnik teme Paula
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Paula

black cat
VIP
Poruka
40.431
https://delfi.rs/knjige/185434-projekat-jadar--sta-je-poznato-knjiga-delfi-knjizare.html

radi se o linku ka studiji naučnika SANU u vezi sa iskopavanjem litijuma.

Na ovom mestu se mogu pisati činjenice vezano za nauku, tj u vezi sa rudnicima litijuma, načinu iskopavanja, činjenicama iz oblasti hemije, ali i biologije životne sredine i zaštite životne sredine. Takođe i pitanja na koja ćemo pokušati naći odgovor.

Politički deo je na drugim potforumima Krstarice.
 
"Jedan od recenzenata akademik Slobodan Vukosavić je istakao da treba očekivati sve veći pritisak investitora da minerale dobiju iz naše zemlje, što jeftinije i uz devastirajuće efekte i ocenio da postoji velika opasnost od velikih, finansijski moćnih stranih kompanija, koje utiču na odluke vlasti.

Potencijalni prihodi od rudarske takse u iznosu sedam posto za očekivanu proizvodnju borata i litijuma u Jadru, po njemu, bili bi jednaki vrednosti prodatih malina kroz velikoprodajne cene na svetskom tržištu.

Kao recenzent, ocenio je da su zaključci na osnovu brojnih radova da realizacija projekta Jadar vodi masivnoj devastaciji prostora, promeni predela, degradaciji biodiverziteta i voda, te raseljavanju stanovništva, prestanku poljoprivrednih aktivnosti i permanentnom riziku za okolna sela i Loznicu i istakao da prioritetni interes Srbije mora da bude suzbijanje zagađenja, održivo korišćenje prirodnih resursa, uz očuvanje životne sredine za sadašnje i buduće generacije."
 
Evo prvo neka opšta mesta u vezi sa rudarenjem ili dobijanjem litijuma

Iskopavanje litijuma, sa skoro 90%, prvenstveno je koncentrisano u regionima poput Australije, Čilea, Argentine i Kine. Ove zemlje, uključujući Argentinu, Zimbabve i Brazil, dale su ključni doprinos tržištu litijuma 2023. godine, sa ukupnom proizvodnjom od 170,8 hiljada tona.

Proces ekstrakcije, uglavnom kroz iskopavanje slane vode, predstavlja značajne rizike, uključujući zagađenje i iscrpljivanje vode, gubitak biodiverziteta i emisije ugljenika. Svaka tona iskopanog litijuma dovodi do 15 tona emisije CO2 u životnu sredinu. Pored toga, procenjuje se da je oko 500.000 litara vode potrebno za iskopavanje približno 2,2 miliona litara po toni litijuma.

Šta tačno podrazumevamo pod rudarenjem litijuma?
Rudarstvo litijuma se odnosi na ekstrakciju litijuma. Ovaj hemijski element je ključan za proizvodnju litijum-jonskih baterija u električnim vozilima (EV), prenosivoj elektronici i rešenjima za skladištenje energije.

Proizvodnja litijuma je dramatično porasla tokom protekle decenije, sa globalnom proizvodnjom koja je po prvi put premašila 100.000 tona 2021. godine, što je četvorostruko povećanje u odnosu na 2010.

Litijum se prvenstveno ekstrahuje iz slane vode i tvrdih stena (spodumena).
1. Ekstrakcija slanom vodom, koja čini 66% ukupne proizvodnje litijuma, uključuje ispumpavanje podzemne slane vode na površinu i omogućavanje da voda ispari, ostavljajući za sobom litijum karbonat.
2. Rudarstvo tvrdih stena uključuje vađenje minerala koji sadrže litijum iz stene kroz tradicionalne rudarske tehnike.

Kod nas je u pitanju metoda broj 2 iz Jadarita.


https://www.greenmatch.co.uk/blog/is-lithium-mining-bad-for-the-environment
 
Jadarit
link: https://sh.wikipedia.org/wiki/Jadarit

Jadarit je bijeli, praškasti, neradioaktivni monoklinički mineral[1], čija je hemijska formula natrijum litijum bor silikat hidroksid: LiNaSiB3O7(OH) ili Na2OLi2O(SiO2)2(B2O3)3H2O. Otkriven je u novembru 2006. godine, u bušotinama u Jadarskoj dolini (ćirilica: Јадар) u Srbiji, po kojoj je i nazvan. Potvrđen je kao novi mineral nakon što su naučnici Muzeja prirodne istorije u Londonu i Nacionalno istraživačko vijeće Kanade proveli testove na njemu[2]. Geolozi istraživači iz kompanije Rio Tinto Exploration otkrili su mineral kao male nodule unutar bušotine, te, nakon što nisu mogli odrediti njegovo ime sa spiska pozatih minerala od doktora Chrisa Stanleya, sa Muzeja prirodne istorije, koji ga je kasnije upisao kao jedinstvenog u mineralogiji

Jadarit​
Identifikacija​
KategorijaMineral
Hemijska formulanatrijum litijum bor silikat hidroksid
LiNaSiB3O7(OH)
Bojabijela
Kristalni sistemMonoklinski[1]
Tvrdoća4 - 5
Sjajstaklast
Ultraljubičasta fluorescencijacrvena
Ogrebbijeli
Rastvorljivostkiseline
 
https://www.mindat.org/min-31570.html

1721741176535.jpeg

Jadarite

Jadar lithium deposit, Jadar valley, Loznica, Mačva District, Central Serbia, Serbia
 
Da ja tebe pitam kao naucnika.....nisi naucnik znam, ali zamisli da jesi...

Ipak se bavis naucnim radom...pa ubaci i svest i odgovornost koju bi imao imala kao naucnik...
Da li ces se praviti tutuban kad znas da ce naucni rad iskoristiti da pobiju 3 mil ljudi?
Tj ako znas da ce biti politicki proizvod pre svega?
Moze li se posle odbijanja naroda da se vadi litijum, sada, SADA govoriti o naucnom pristupu, zar to nije bukvalno svakog trenutka i pisanje na jednu odluku naroda i promovisanje politicke agende...
 
https://bankwatch.org/wp-content/up...ne-A-Raw-Deal-ICT-metal-mining-case-study.pdf

Sad, valjalo bi pokušati naći na koji način, tj koja bi se tehnologija mogla koristiti za vađenje litijuuma iz jadarita.
Međutim, u navedenoj studiji se kaže da Rio tinto odbija da prikaže konkretno sve vezano za ovaj projekat, naime:

prevešću jedan deo:
Kroz niz sastanaka sa predstavnicima civilnog društva i zajednice u 2020. godini, Rio Sava,ćerka kompanija Rio Tinto u Srbiji, objavila je različite verzije parametara projektakoji se razmatraju. Međutim, sadašnji prostorni plan i njegov strateški ekološki procena ne sadrži detalje o tehnologijama koje bi se koristile za proizvodnju litijuma;bilo kakav opis količine proizvoda, otpada i vode koja se troši reke Jadar i Drina; detalji o uticaju na okolne gradove i opštine; ili šta će biti kada Jadar poplavi područja u kojima Rio Tinto planira da postavi hemijska postrojenja,flotacije, naslage opasnih materijala ili eksplozivnih hemikalija.

Uprkos ogromnim naporima i potrošenim više od 200 miliona dolara, Rio Tinto nije otkriokonačni dizajn procesa, tvrdeći da je to njegovo intelektualno vlasništvo. Očigledno nijejer će ova „intelektualna svojina“ direktno ugroziti stotine kvadratnih metara bunara.očuvana sredina i sela.Prostorni plan posebnog cilja4 projekta, predstavljen u decembru 2019., zahteva procene ekonomske izvodljivosti i ekološki i društveni uticaji. Oni nisu dati na uvid javnosti. U planu je navedeno da će projekat obuhvatiti 293,9 kvadratnih kilometarana teritoriji Loznice i Krupnja, gde su četiri delimično ili potpuno zaštićene oblasti od kojih je najznačajnija Tršić-Tronoša. Samo ležište jadarita nalazi se u dolini reke na poljoprivrednom zemljištu, a mineral je na dubini od 100 do 720 metara.
 
Poslednja izmena:
nastavak

"Prema prostornom planu, zona rudarskih aktivnosti obuhvataće 854,8 hektara; zone proizvodno-industrijske delatnost prostiraće se na površini od 646,5 hektara; i drugo zemljište, koje će se koristititi za odlaganje industrijskog otpada, izgradnju pristupnih puteva i pratećih infrastruktura, pokrivaće zonu od 358,5 hektara. Biće potrebno kupiti zemljište i nepokretnosti i premestiti domaćinstva.

Uprkos tome, plan nije dao konkretne informacije o tome kako će projekat uticati na okolinu i ljude koji tamo žive. Prezentacije kompanije takođe nisu otkrile nikakve tačne brojke o količinama vode, sumporne kiseline i druge kiseline, teške metale i druge otrovne materije koje će koristiti, pozivajući se na komercijalnu poverljivost.

Prema trenutno razvijenim tehnologijama,ekstrakcija litijuma je skup hemijskih procesa u kojima je litijum, visoko reaktivni alkalni metal izolovan iz uzorka. Kada se mineralni materijal ukloni iz zemlje, mora se zagrejatii smrvljeni. Zdrobljeni mineralni prah se kombinuje sa hemijskim reaktantima, kao što je sumporna kiseline, a zatim se suspenzija zagreva, filtrira i koncentriše kroz proces isparavanja da da tržišni litijum karbonat. Dobijena otpadna voda se tretira za ponovnu upotrebu ili odlaganje.
Rio Sava navodi oko 16 hemijskih reakcija potrebnih za iskopavanje litijuma i oko 500.000 litara vode je obično potrebna za ekstrakciju jedne tone litijuma."
 
Poslednja izmena:
Samo da naucno objasnim sta znaci rec investitor...
to je onaj koji rizikuje svoj novac, trazeci poslovno resenje koje zadovoljava uslove da bi ostvario profit....
Ako ne zadovoljava uslove radi se o neuspeloj investiciji..

Dakle nigde investicija nije zagarantovana osim u kriminalu gde lete glave i u korupciji gde je sve vec unapred placeno..
 
"Takva potreba za vodom iz lokalne sredine pogodila bi poljoprivrednike, koji bi bili uskraćeni vrednih resursa za stočarstvo i navodnjavanje useva.
Pored toga, otrovni koktel od hemikalije koje se koriste za vađenje litijuma iz zemlje takođe mogu da se infiltriraju u obližnje reke, potoke i zalihe vode.

Upravo takva katastrofa se dogodila 2016. godine. Reka Lići u Tibetu, gde su rudarske operacije kontaminirale vodu i dovele do hiljada ljudi mrtve ribe i mnogo otrovane stoke. Međutim, Rio Tinto još uvek nije otkrio koju tehnologiju će koristiti za izdvajanje litijuma jadarit. Kako ruda u ovom regionu ima jedinstven sastav, tehnologija vađenja je i dalje nepoznata i testira se u Centru za tehnološki razvoj Bundoora u Melburnu, Australija"
 
Da ja tebe pitam kao naucnika.....nisi naucnik znam, ali zamisli da jesi...

Ipak se bavis naucnim radom...pa ubaci i svest i odgovornost koju bi imao imala kao naucnik...
Da li ces se praviti tutuban kad znas da ce naucni rad iskoristiti da pobiju 3 mil ljudi?
Tj ako znas da ce biti politicki proizvod pre svega?
Moze li se posle odbijanja naroda da se vadi litijum, sada, SADA govoriti o naucnom pristupu, zar to nije bukvalno svakog trenutka i pisanje na jednu odluku naroda i promovisanje politicke agende...

Izgleda da je fora u tome da još uvek nije objavljena tehnologija koju bi koristio rudnik.. Zašto se ne bi govorilo?

Međutim, jasno je da je nužna upotreba kiselina i da bi rudnik, kako je navedeno, zauzimao vrlo veliku površinu zemlje... a posledice nikako da čujemo. Tj uveravaju da je kao bezbedno, ali verovati na reč rudniku, pri čemu se zna kako se litijum inače vadi upotrebom kiselina, je malo nego neozbiljno ! Pri čemu, kako je navedeno, se ne kaže na koji način i iz kojih reka će se crpsti ogromna količiona vode za te potrebe, kao i šta će se desiti ako reke poplave itd itd...
 
Znači u pdfu
https://bankwatch.org/wp-content/up...ne-A-Raw-Deal-ICT-metal-mining-case-study.pdf
se kaže da je još uvek nemoguće naći metodu ekstrakcije litijuma iz Jadarita koji je nov mineral. Tehnologija nije objavljena. Ali je navedeno da se svašta može desiti "nepredviđeno"

Smrducka li ovo malo više?
Vidis sad da hocu da te zeznem, a neko vec hoce, ja bih rekao ovako , rudaricemo samo jadarit kao rudu kamen, pa cemo ga na drugom mestu preradjivati....
I ti se 99% upecas na to...sta beo kamen, nije otrovan, samo se ce rudariti kao da vadis ugalj..jel da...

A onda ide primedba treba mi jaloviste, nikad ne otkopas samo 100% rude....
A u tom jalovistu pocnem da muljavim sa predpostupcima....pa sa primarnom separacijom....pa naravno da cu imati milion strazara da niko ziv ne moze da udje...
 
Vidis sad da hocu da te zeznem, a neko vec hoce, ja bih rekao ovako , rudaricemo samo jadarit kao rudu kamen, pa cemo ga na drugom mestu preradjivati....
I ti se 99% upecas na to...sta beo kamen, nije otrovan, samo se ce rudariti kao da vadis ugalj..jel da...

Ja ne znam šta ti pišeš.
Ovo je mesto na kojem se mogu postaviti neke studije o svemu tome.
Lično uopšte nisam pristalica tog iskopavanja i o tome pišem na drugim delovima foruma.
Nego, kome je interesantna nauka i tehnologija, on dolazi na ovaj ptf da nešto malo o tome pročita i podeli sa drugima.
 
Ja ne znam šta ti pišeš.
Ovo je mesto na kojem se mogu postaviti neke studije o svemu tome.
Lično uopšte nisam pristalica tog iskopavanja i o tome pišem na drugim delovima foruma.
Nego, kome je interesantna nauka i tehnologija, on dolazi na ovaj ptf da nešto malo o tome pročita i podeli sa drugima.
Pisem ti o tome da je to sad politicko pitanje i samo politicko pitanje, nije vise naucno pitanje....jer tu nema grama nauke, jer sve ce da se popisha...a to onda nije nauka, mislim jeste naucni radnici i naucno misljenje, ali nema nauke, to je sve prevara..
Ako ti nije jasno , kupi 2l soka, i ostavi ga negde na bus stanici , ali ga otvori i prospi malo sa vrha...i gledaj da li ce neko da ga uzme i ponese....?
 
Zvanicno ce Jadar biti pokrenut ovako ili onako da se naucnici tzv ovakvi naucnici pitaju....Ti ne mozes nista da imas protiv ako se modifikuje da ce da se kopa ruda i obradjuje na drugom mestu...
Cena takve rude je skoro nula...nula puta 3% je nula...
Kome god da prodajes rudu koja nije ni koncentrisana niti odvojena od zemlje ti ne mozes da dobijes cenu vecu od nula...jedino ako ima garancije ili je on taj koji poseduje takav rudnik...
A i tada ce cena biti nula...samo sto ce da kupi takvu mesavinu rude i zemlje...
 
Poslednja izmena od moderatora:

Ključna su naredna 2 meseca za Rio Tinto, posle toga proces će biti nepovratan - Slobodan Vukosavić

Ovo su neki podaci vezano za rudnik u Boru..
konkretni. vezano za tehnologiju.

redovni član SANU
https://www.sanu.ac.rs/clan/vukosavic-slobodan/

poslušajte !
smatra da je ovo iskopavanje litijuma ukupno govoreći što se novca tiče gubitak, a ne dobitak !
 
Poslednja izmena:
На овој теми, као и на свим другим темама, највише урлају они који ништа не знају. Дајте нека прича неко ко зна те хемијске процесе и ко се разуме у ископавање, а не да се слушају политичке флоскуле.
 
На овој теми, као и на свим другим темама, највише урлају они који ништа не знају. Дајте нека прича неко ко зна те хемијске процесе и ко се разуме у ископавање, а не да се слушају политичке флоскуле.

Ruda je nova, kao što možeš videti u ovoj temi. Tj mineral je nov. A tačna tehnologija nije otkrivena.

Jasno je samo da se jadarit rastvara kiselinom. I prikazani su neki linkovi gde se mogu videti koliko će hektara zemlje biti zauzeto, a i da će sigurno biti deponija.
 

Back
Top