Prizrensko-timočko narečje

Torlački dijalekt je


  • Ukupno glasova
    14
  • Anketa je zatvorena .
И? Шта е поента? Зар Срби носе исту одећу као и пре 200 година - jелек, антериjа и опанци? :think:
Има и различите изворе, на пример ТЕОФАНОВ НАСТАВЉАЧ:



http://www.vostlit.info/Texts/rus5/TheophCont/frametext64.htm

Злато и сребро!

634983380339909001.jpeg
Simeona si izmislio na osnovu Sulejmana Veličanstvenog. Postojite od 1908.
 
Mora da vratite monastiru sv.Prohor Pcinski na Makedonije,jer tamo je stvoren makedonski "jezik" u 1945.
Pitao sam te da li si makedonec zato sto sam vidio jedan "Karlos Sakal" na jedan makedonski forum.
Ja isto sam sop kao Han Solo.
Vidiš kako si se nekad bio ponadao, a onda krenula kalibracija Ukropistana. Tačno vas znam. Oportunistička predacija.
 
Krašovani vlk /vlk/ pek'l /pεkəl/ s'lza /səlza/ žlt /ʒlt/

Severni (Svrljig) vuk /vuk/ pekal /pεkəl/ suza /suza/ žl't /ʒlət/


Centralni (Lužica) vuk /vuk/ pek'l /pεkəl/ sl'za /sləza/ žl't /ʒlət/

Južni (Vranje) v'lk /vəlk/ pekal /pεkal/ solza /sɔlza/ ž'lt /ʒəlt/

Zapadni (Prizren) vuk /vuk/ pekl /pεkl/ sluza /sluza/ žlt /ʒlt/

Istočni (Trn, Breznik) vuk pekl slza žlt

Severoistočni
(Belogradčik) vlk pekl slza žlt

Jugoistočni
(Kumanovo) vuk pekъl slъza žut


Standardni
srpski vuk /vuk/ pekao /pεkaɔ/ suza /suza/ žut /ʒut/

Standardni
bugarski vъlk /vəlk/ pekъl /pεkəl/ sъlza /səlza/ žъlt /ʒəlt/

Standardni
makedonski volk /vɔlk/ pekol /pεkol/ solza /sɔlza/ žolt /ʒɔlt/


Ovaj prvi ( boldovani) govori se u rumunskom delu Banata, mesto Karashevo i Lupac u kojima ljudi govore torlacki.
Ovi ljudi su katolicke veroispovesti pa ih slove Hrvatima. :)

Neki od njih sebe drze za Srbe,neki za Hrvate, ali uglavnom se smatraju Krashovanima.

Priznati su u Rumuniji kao nacionalna manjina, kao sto su to i Srbi i Hrvati.

Moji baba i deda su govorili neku mesavinu bugarskog torlackog i vranjanskog torlackog, bili su iz Kalne, a to je tamo gde je Babin Zub,
malo dalje od Knjazevca.

Stokavski nisu poznavali, umesto sto govorili su kvo, takodje je prelaz l u o bio je nepoznat pa je petao bio petal, a pepeo petal.
Ni u Srbiji, ni u Bgarskoj, ni u Makedoniji nikoga nije zanimalo ovo narecje ( jezik) tako da nigde nije ni uzet u obzir pri stvaranju standarda
bugarskog, stpskog ili makedonskoh pa je tako danas i istorija koja nikoga ne zanima.
Staroštokavski.
 
E Šop je tradicionalni naziv, on nije uvredljiv... Šopi i Torlaci nisu isto... Šopi su grupa koja se utopila u medorne srpske, bugarske i makedonske nacije... nekadašnji Šopluk je teritorija na kojoj je živjelo slovensko specifično stanovništvo sa posebnim dijalektom, običajima itd. vjerovatno je vlaško stanovništvo učestvovalo u etnogenezi Šopa (ili Šopova)... centar Šopa je Sofija (mislim na staro doba, danas tamo žive doseljeni Bugari), a kod nas Pirot...

Šopima su slični Goranci...
Šopima sami sebe nazivaju sofijski Bugari, probaj da recimo nekom u Pirotu kažeš da je Šop, mada ne savetujem…
 

Back
Top