Priča o metrou iz predstave “Radovan Treći”

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
„Ja predlažem da se rudnici kopaju vodoravno, pa kad ništa ne pronađemo, kao što nećemo ni pronaći, onda tu napravimo metro. A možemo o istom trošku, u suprotnom pravcu, da napravimo kanalizaciju. U jednom pravcu idu govna, a mi ovamo. Prolaze govna pored nas – normalno.“

Godina je 2025. Beograd još uvek nema metro, ali ima makete, holograme, marketinške spotove i večite testne iskope. Imamo i „kulise budućnosti“ – prazne table, zatvorene ulice i linije koje se najavljuju kao naučna fantastika. Nekim delovima Beograda je naučna fantastika i kanalizacija.
I sad, kad čujete ovakvu repliku iz „Radovana“, niste sigurni da li je u pitanju proročanstvo, performans iz Skupštine, ili najava novog urbanističkog plana.
 
Dušan Kovačević kad je pisao ovaj komad i Zoran Radmilović kad ga je tumačio, svojim Radovanom su pogodili više od mentaliteta. Pogodili su našu sklonost da verujemo u obećanja, i da ih iznova prepričavamo kao šale – sve dok više ni sami ne znamo šta je stvarno. Ta scena sa metroom, napisana kao tragikomedija, danas zvuči kao stenogram sa poslednjeg gradskog zasedanja.

Video kruži društvenim mrežama, dele ga i nostalgičari i aktivisti. Neki u komentaru dodaju: “Radovane, bio si u pravu!”.
Drugi pitaju: „Ko nam garantuje da i za 40 godina neće neko izvlačiti ove iste snimke i govoriti isto?“ Niko, naravno. (citymagazine)
 
Не знам да ли је дата сцена била у сценарију - знамо да је Радмиловићева инспирација била неограничена - позивамо се на снимак 250. представе.

Иначе, и мимоход који се помиње, је ономад био споран. Неки полиричари су се нашли увређени јер је тих дана била сахрана неког вишег функционера, па им је засметало :roll: (они су видели поређење...)
Углавном, наставило се са представом.
 

Back
Top