Alter_Ego_
Stara legenda
- Poruka
- 89.112
Radujte se prvosrbijanci!
Placite, drugosrbijanci!
Donji video prikazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
Politicar, zato je i poznata...Ko je bre ta?
A šta su prvosrbijanci i drugosrbijanci?
Ko je izmislio taj izraz? Imas ono pro nato za lgbt ateisti, furaju se na masone i materijalizam?Другосрбијанци су домаћи издајници и страни плаћеници, а првосрбијанци...за њих не постоји баш дефиниција, али они су супротно од другосрбијанаца.
Ko je izmislio taj izraz? Imas ono pro nato za lgbt ateisti, furaju se na masone i materijalizam?
Pa onda sam ja drugosrbijanacЕво и шта каже наша омиљена енциклопедија
Друга Србија
2 језика
С Википедије, слободне енциклопедије
Друга Србија је израз који се користи у српским интелектуалним круговима. Настао је на основу књиге „Друга Србија” (Иван Чоловић, Аљоша Мимица, Београдски Круг, Борба, 1992), а представља збирку од 80 говора са 10 јавних трибина у Београду током пролећа 1992. године. Говори су представљали отворени протест против диктатуре, медијског једноумља, раста национализма и рата.
Међутим, израз „Друга Србија” има и своју предисторију. Аутор појма „Друга Србија” је усташки пуковник, усташки представник у Берлину и министар спољних послова Независне Државе Хрватске Младен Лорковић. Ово је било познато научној јавности још 1975. у Загребу, захваљујући објављивању зборника Р. В. Ситон-Вотсон и Југославени, Кореспонденција 1906—1941.[1]
„Друга Србија” је захваљујући истоименој књизи постала синоним отпора свих који су одбили да се помире са Милошевићевом влашћу и националистичком идеологијом[2] и подржавају нову, различиту, паралелну Србију.[3] Израз се често користи и у циљу тачног раздвајања од националиста, популиста и других милитаристичких опција као и владине опције. У истом значењу се употребљава и израз грађанска Србија.[4][5]
Као реакција на поделу „Прве Србије” и „Друге Србије”, често се у интелектуалним круговима и међу критичарима појављује термин „Трећа Србија”[6][7]. То је такође назив политичке странке у Србији настале 2012/2013. године.
Види још
Nije isto 1992. i 2002. ovi su protiv Crkve, a ja sam vernikБоља је дефиниција са Википедије на латиници.
Druga Srbija
Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije
Druga Srbija (engl. The Other Serbia) je izraz koji se koristi u srpskim intelektualnim krugovima. Nastao je na osnovu knjige „Druga Srbija“ (Ivan Čolović, Aljoša Mimica, Beogradski Krug, Borba, 1992), a predstavlja zbirku od 80 govora sa 10 javnih tribina u Beogradu tokom proleća 1992. Govori su predstavljali otvoreni protest protiv diktature, medijskog jednoumlja, rasta nacionalizma i rata.
„Druga Srbija je ona Srbija koja se ne miri sa zločinom.[1]“
(Radomir Konstantinović)
Glavna aktivnost Druge Srbije početkom jugoslovenskih ratova bili su antiratni protesti u Beogradu 1991-1992 godine, koje su vodili Žene u crnom, Centar za antiratnu akciju i Beogradski krug.[2] „Druga Srbija“ je postala sinonim otpora svih koji su odbili da se pomire sa vlašću i nacionalističkom ideologijom[3] i podržavaju novu, različitu, paralelnu Srbiju[4]. Izraz se često koristi sa ciljem tačnog razdvajanja od nacionalista, populista i drugih militarističkih opcija kao i vladine opcije. U istom značenju se upotrebljava i izraz građanska Srbija.[5][6] Ponekad se istoričarka Latinka Perović naziva "majkom druge Srbije"[7], dok se filozof Radomir Konstantinović naziva "guru druge Srbije".[8]
Obnova ideje „Druge Srbije“ započela je 2002. godine kada je Helsinški odbor za ljudska prava objavio knjigu „Druga Srbija – deset godina posle (1992-2002)“. Latinka Perović u svom predgovoru govori o „nacional boljševičkoj ideologiji u Srbiji“ koja je „do ludila fanatizovala mase“, a kao glavnog nacionalističkog ideologa imenuje Dobricu Ćosića. Radomir Konstantinović u svom predgovoru kaže da „srpski nacionalizam ne pristaje na Haški tribunal onako kako ne pristaje na suočavanje sa sopstvenim zločinima“, i zato je Druga Srbija i dan-danas „jedina moguća budućnost Srbije“. U oktobru 2002. godine Mirko Đorđević, Milan Đorđević, Filip David, Dragan Velikić, Predrag Čudić, Vladimir Arsenijević, Bogdan Bogdanović, Radmila Lazić i Laslo Vegel su uputili „Pismo upozorenja srpskoj kulturnoj javnosti“ u kojem kažu da je u Srbiji „sve prisutnije ponovno oživljavanje radikalnog nacionalizma“ i da „sprega struktura moći od SANU do Generalštaba i Crkve, uz učešće partijskih moćnika, stvara atmosferu (…) novog jednoumlja“.[9]
2007. godine je pokrenut sajt „Peščanika“, sa rubrikom koja je nazvana „Druga Srbija“, čiji su autori opisani kao „intelektualci građanske orijentacije“.
obično su Drugosrbijanci nelojalne nacionalne manjine ili himere mešanih brakova što je kod prvosrbijanaca gotovo nemoguće mada čast izuzecimaДругосрбијанци су домаћи издајници и страни плаћеници, а првосрбијанци...за њих не постоји баш дефиниција, али они су супротно од другосрбијанаца.
Шта је то 6та колона?Другосрбијанци су домаћи издајници и страни плаћеници, а првосрбијанци...за њих не постоји баш дефиниција, али они су супротно од другосрбијанаца.
Ne može biti pogrdni ako se oni sami tako naziVLJuИзраз другосрбијанци?
Пробаћу без гуглања.
Израз другосрбијанац је погрдни или пежоративни израз којим велике српске патриоте и родољуби вређају своје неистомишљенике са супротног краја политичког спектра, а извор израза је либерални политички покрет из деведесетих година који је за себе говорио да су "Друга Србија", јер су желели да се разликују од тадашње Србије, тј. од, тада, претежног политичког дискурса.