- Poruka
- 388.420
Voda je mnogo gušća od vazduha, pa vežbe u moru zahtevaju više napora nego iste vežbe na kopnu.
Otpor hodanja u vodi vam omogućava da izazovete i ojačate svoje mišiće na načine na koje možda nećete moći sa kopnenom rutinom. Takođe, šetnja u moru pomaže vam da sagorete više kalorija, što vam može pomoći da izgubite težinu.
S obzirom na to da je to vežba niskog intenziteta, hodanje u vodi je nežnije za vaše kosti i zglobove, tako da je bezbedna opcija za osobe sa stanjima kao što su artritis ili osteoporoza.
Budući da ne vrši pritisak na organizam, šetnja u moru može biti dobra vežba za trudnice, osobe koje se oporavljaju od povreda, starije osobe i za sve one kojima je fizička aktivnost nešto novo u životu.
Studija iz 2015. takođe je otkrila da hodanje u vodi može povećati broj otkucaja srca više od hodanja po kopnu, što može biti dobro za srce i pluća.
Druga studija je pokazala da hodanje u vodi može pomoći u snižavanju krvnog pritiska, posebno kod ljudi koji su tek počeli da vežbaju.
Na početku hodajte u vodi koja je približno u nivou vašeg struka. Fokusirajte se na pravilnu formu, to jest, uverite se da su vam leđa ravna, ramena povučena, brada podignuta i gledate pravo napred.
Dok hodate, pokušajte da torzo bude uspravno, bez naginjanja previše na bilo koju stranu. Kada se naviknete da hodate u takvim uslovima, možete se pomeriti na veću dubinu i postepeno povećavati brzinu.
Naravno, sigurni smo da će različiti stilovi plivanja biti izbor većine ljudi, ali pre izlaska sa mora uvek možete malo prošetati i učiniti ekstra dobro delo za svoje telo i zdravlje.
Šetnja takođe može biti opcija uz one prijatne razgovore koje svi volimo da vodimo u plićaku.
(ekapija)