Pre 170 godina, rođen je proslavljeni srpski vojvoda

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.671
Vojvoda Živojin Mišić, proslavljeni ratni zapovednik Srba u Prvom svetskom ratu, rođen je 19. jula 1855, pre 170 godina.Mišić je, po nepodeljenom mišljenju,
bio među najuspešnijim zapovednicima Prvog svetskog rata uopšte, a među Srbima njegove zasluge su neizmerne, zbog čega mu je dodeljen čin vojvode.

Rođen je u selu Struganik, desetak kilometara jugoistočno od Mionice, stotinak kilometara od Beograda, 7. jula po starom odnosno 19. jula po novom, zvaničnom, gregorijanskom kalendaru, kao trinaesto dete u porodici. Majka se zvala Anđelija, otac Radovan.

Posle gimanzije u Kragujevcu i Beogradu, primljen je 1874. u Artiljerijsku školu, preteču Vojne akademije ondašnje Kneževine Srbije.
Učesnik je, kao pitomac, kadet vojne škole, ratova protiv Turske, 1876/1879. koji su vođeni s promenljivim uspehom, ali su okonačani pobedom Srba.
Osim teritorijalnog proširenja na, jugoistoku, oslobođenjem Niša, Pirota, Toplice, Leskovca, Vranja i Pčinjskog kraja, Srbiji je tada, u skladu sa zaključkom Berlinskog kongresa 1878. konačno priznata potpuna suverenost.

U Srpsko turskim ratovima 1876/1978. Mišić je komandovao Kolubarskim bataljonom Valjevske brigade.
Stručno obrazovanje je potom nastavio usavršavanjem na generalštabnoj školi, kao i usavršavanjem pri vojsci Austrougarske.
Tokom Srpsko bugarskog rata novembra 1885. Živojin Mišić nalazio se na poziciji komadanta 5. puka Drinske divizije, u činu poručnika. Do rata je tada došlo pošto je Bugarska jednostrano pripojila Istočnu Rumeliju, čime su narušene odredbe Berlinskog kongresa, odnosno ravnoteža snaga na Balkanu. Srbija, međutim, nije tada imala uspeha, ali je rat, najviše zalaganjem Beča, okončan bez težih posledica, odnosno teritorijalnih gubitaka.

Od 1898. do 1904. predaje na Vojnoj akademiji strategiju. Nalazio se inače, proleća 1896. u pratnji kralja Aleksandra Obrenovića na Svetoj Gori, u Hilandaru. U to vreme kralj Aleksandar je posle mučnih pregovora i otplate nagomilanih dugova manastira, uspeo da srpski monasi konačno preuzmu, vrate, drevnu zadužbinu Nemanjića od Bugara koji su u Hilandaru do tada preovlađivali.

Posle Majskog prevarta, tragičnog nestanka poslednjih Obrenovića, pukovnik Živijin Mišić je oteran u penziju.

103452_002-februar-vojvoda-petar-bojovi-c_iff.JPG
 
Poslednja izmena:
Vladalo je uverenje da pristalica oborene dinastije Obrenović. U stvarnosti, on je zapravo isključivo bio lojalni oficir,
koji nije imao veze sa zavereničkom grupom koja je izvela prevrat maja/juna 1903. pa je otuda u prvo vreme doživljavan kao sumnjiv.

U Balkanskim ratovima 1912/1913, Mišić je bio pomoćnik načelnika štaba Vrhovne komande.
Posle odlučujuće pobede nad Turcima na Kumanovu, oktobra 1912. dobio je čin generala. Mišićeve procene ispostavile su se kao dragocene
i u vreme Boja na Bregalnici, juna/jula 1913. u Drugom balkanskom ratu.

Njegovi protivici ipak su izdejstvovali da po okončanju balkanskih ratova ponovo bude penzionisan.
Srbija se međutim vrlo brzo, već leta 1914. našla u bezizlaznoj situaciji pošto se dogodio atentat u Sarajevu na Vidovdan te godine.
Zvanični Beč optužio je zatim Srbiju za podršku atentatorima, usledio je napad, mesec dana docnije, čime je izazvan Svetski rat.

Živojin Mišić je stoga nanovo aktiviran, opet u svojstvu pomoćnika načelnika štaba Vrhovne komande.
Nesumunjiv vrhunac njegove karijere bilo je rukovođenje Prvom armijom tokom Kolubarske bitke.

Doneo je tada, u vreme kada je kod mnogih, pa i samog vojvode Putnika, zavladala malodušnost, hrabru, rizičnu odluku da dozvoli dublji prodor Austromađarskih trupa, kako bi ih na taj način razvukao, a svojim jedinicima omogućio da se valjano odmore i popune pre kontranapada.

Izvojevao je tada, na Kolubari, veličanstevnu pobedu. Poražene, iako brojne, Austrougarske trupe dovedene su u poziciju bezglavog povlačenja, u neredu, s velikim gibicima u ljudstvu i materijalu.Za neizmerne zasluge pobedom na Kolubari dobio je čin vojvode.
 
Postoji svedočanstvo, osobe koja mu je bila bliska, inače lekara, da je Živojin Mišić uoči Kolubarske bitke imao viziju, versko viđenje, koje mu je pomoglo da donese valjanu odluku.Na Solunskom frontu, po oporavku vojske na Krfu, vojvoda Mišić je aktiviran posle boravka u Francuskoj, avgusta 1916.
Vojvoda Živojin Mišić, najodlikovaniji srpski vojnik u istoriji, ovaj svet napustio je 20. januara 1921. u Beogradu, teško oboleo.

zivojin-Misic.jpg

(vikipedija/mediji)
 

Back
Top