Postavljanje laminata

Papa Smurf

Elita
Poruka
17.342
Ovih dana planiram sam da postavim laminat u spavacim sobama... Malo sam kopao po netu da se upoznam sa kompletnim postupkom, svim detaljima, savetima i sl. i zeleo bih da to podelim sa vama... Mozda ce nekome i koristiti... Mozda ce neko od vas imati jos korisnih saveta...

Na netu postoji dosta toga, a ja cu ovde preneti jedno uputstvo za koje mislim da je najkompletnije... Uputstvo preuzeto sa sajta

1. Na samom početku očistite površinu na koju ćete postaviti laminat. Generalno laminat nije preterano zahtevna podna obloga i lako se postavlja po sistemu „uradi sam“. Moguće ga je postaviti na stari parket, daščani pod, linoleum, PVC pod, OSB ploče, brušeni kulir i slično, važno je da podloga bude suva i relativno ravna.

01-Postavljanje-laminata.jpg


2. Kada donesete laminat u kuću ili stan on nije spreman odmah za postavljanje. Neophodno je da laminat odložite u prostoriju u kojoj ga nameravate postaviti na otprilike dan-dva. Za to vreme treba da stoji na ravnoj i suvoj podlozi. To je bitno, naročito zimi, da bi se laminat prilagodio sobnim uslovima (temperatura, vlaga i sl).

02-Postavljanje-laminata.jpg


3. Ukoliko laminat postavljate preko betonske podloge ili cementne košuljice obavezno je postavljanje parne brane. Parna brana, najčešće predstavlja polietilensu foliju debljine 0.2 mm. Polaže se sa preklopom od 20 do 30 cm. Zadatak joj je da spreči prodor vlage iz donjih grejanih prostojija i zaštiti laminat od građevinske vlage iz cementne košuljice. Ukoliko laminat postavljate preko stare drvene podloge ili pločica parna brana se ne postavlja.

03-Postavljanje-laminata.jpg


4. Pored parne brane ispod laminata neophodno je postaviti foliju za prigušenje udarne buke. Istovremeno ta folija služi za poravnavanje manjih kvržica i na taj način obezbeđuje bolju podlogu za laminat. Ona se postavlja bez preklapanja.

04-Postavljanje-laminata.jpg


5. Na našem tržištu moguće je naći zamenu za ovu foliju. Radi se tankim pločama, nešto debljim nego folija, a koje imaju mnogo bolje efekte što se tiče sprečavanja buke i ravnanja podloge, od folije. Ukoliko ste u mogućnosti da nabavite podlogu za laminat u vidu ploča predlažemo da investirate u ovakvo rešenje.

05-Postavljanje-laminata.jpg


6. Table koje stvaraju stabilnu i ravnu podlogu za laminat se samo poređaju po podu.

06-Postavljanje-laminata.jpg


7. I međusobno spoje, odnosno zalepe samolepljivom trakom

07-Postavljanje-laminata.jpg


8. Ploče se vrlo lako seku skalpelom ili nekim oštrijim nožem

08-Postavljanje-laminata.jpg


9. Na krajevima prostorije ploče ukrojite tako da cela površina poda bude jednako pokrivena

09-Postavljanje-laminata.jpg


10. Preko podloge se jednostavno ređaju ploče laminata. Laminat se postavlja tako da duža stranica bude usmerena prema izvoru svetlosti. U uskim prostorijama i hodnicima laminat se, takođe, postavlja uzdužno. Na ovaj način svetlost pada uzdužno na laminat i na taj način se sakrivaju sitnije nesavršenosti spojeva ploča laminata. Idealna temperatura za postavljanje laminata je 18 stepeni celzijusa.

10-Postavljanje-laminata.jpg


11. Obzirom da je laminat sklon skupljanju i širenju usled promene temperature neophodno je, uz zid, obezbediti diletacioni prostor tako što ćete na to mesto uglaviti specijalne odbojnike širine oko 10 mm.

11-Postavljanje-laminata.jpg


12. Ukoliko nemate ovakvo pomagalo možete sami napraviti odbojnike tako što ćete neku štaflicu iseći na parčiće širine desetak mm.

12-Postavljanje-laminata.jpg


13. Odbojnike postavljate bočno i sa čela laminatne ploče. Kod postavljanja odbojnika važno je voditi računa da plivajuće postavljen laminat ne sme dodirivati zidove, pragove, dovratke, cevi grejanja i ostale fiksne predmete u sobi.

13-Postavljanje-laminata.jpg


14. Samo međusobno spajanje laminata zavisi od sistema koji je proizvođač primenio. Obično se prisloni ploča laminata na drugu

14-Postavljanje-laminata.jpg


15. Pribiju jedna uz drugu tako da pero lepo legne u utor držeći ga pod određenim uglom jedno u odnosu na drugo.

15-Postavljanje-laminata.jpg


16. Neki proizvođači u svom uputstvu naglašavaju da se sastavi moraju nakucati da bi…

16-Postavljanje-laminata.jpg


17. Dobili dobar spoj

17-Postavljanje-laminata.jpg


18. Nekada može da se desi da spoj neće dobro da „uklopi“. Bočno pomeranje ploče laminata omogućava lakše uleganje pera u utor. To nikako ne smete da radite udaranjem čekićem direktno u laminat jer ćete ga tako oštetiti. Na tržištu postoji poseban alat za ovu svrhu.

18-Postavljanje-laminata.jpg


19. Kada se dođe do kraja reda laminatna ploča će se morati skraćivati da bi se uklopila u raspoloživi prostor. To se radi tako što se ploča okrene za 180 stepeni u odnosu na položaj koji je predviđen za slaganje. Obeleži se kao što je prikazano na slici i odseče po ucrtanoj liniji.

19-Postavljanje-laminata.jpg


20. Komad koji ste isekli postavljate na planirano mesto a sa drugim komadom započinjete novi red. Pri tome oba komada rotirate za 180 stepeni tako da ivice reza koji ste napravili budu uz zid. Naravno, prvi red, započinjete celom pločom a drugi polovinom ploče. Na pomenuti način ćete obezbediti da na celoj površini poda ujednačen razmak čeonih ivica u susednim redovima ali takođe imaćete mnogo više otpada laminata koji nećete nigde moći da iskoristite i na taj način nepotrebno poskupeti popločavanje poda.

20-Postavljanje-laminata.jpg


...
 
Poslednja izmena od moderatora:
21. Kada obeležavate laminat za sečenje radite to sa suprotne strane od one dekorativne, odnosno vidljive.

21-Postavljanje-laminata.jpg


22. Takođe, kada sečete, laminat okrenite s dekorativnom stranom na dole kako zubi ubodne testere ili rotirajućeg lista ne bi oštetili melaminsku foliju.

22-Postavljanje-laminata.jpg


23. Na tržištu se može pronaći specijalizovani alat za sečenje laminata, međutim čak i profesionalci koriste ubodne testere i slične alate tako da ako ste amater nema nikakvog razloga da trošite novac na alat koji neće dovoljno biti iskorišćen.

23-Postavljanje-laminata.jpg


24. Uvek kada se radi sa oštrim alatom treba biti koncentrisan i naročito pažljiv jer katkad povrede mogu biti izuzetno teške.

24-Postavljanje-laminata.jpg


25. Ako ste sve do sada uradili dobro ispred sebe imate jedan gotov red, sve dalje je lakše od ovoga

25-Postavljanje-laminata.jpg


26. Nastavljate da slažete ostale redove tako što naslonite ploču laminata u utor pod određenim uglom…

26-Postavljanje-laminata.jpg


27. I spustite je na pod čime se ona pričvrsti za susednu ploču laminata. Sam postupak spajanja ploča laminata zavisi od proizvođača kod koga ste kupili laminat. Zbog toga je obavezno pročitati uputstvo za postavljanje laminata koje je proizvođač priložio.

27-Postavljanje-laminata.jpg


28. Još o jednoj stvari treba da vodite računa. Naime, najmanji komad ploče na krajevima redova ne sme biti kraći od 20 cm.

28-Postavljanje-laminata.jpg


29. Takođe, razmak čeonih ivica u susednim redovima ne sme biti manji od 40 cm. Ovo je bitno zbog stabilnosti plivajućeg poda ali i zbog estetskih razloga.

29-Postavljanje-laminata.jpg


30. Pored ovoga treba voditi računa o dužini poda. Ako je pod u bilo kom smeru duži od 8 m, obavezna je primena diletacionog profila.

30-Postavljanje-laminata.jpg


31. Kada postavite laminat može da vam se desiti da se vrata više ne mogu zatvoriti jer laminat ima svoju debljinu i sada se donja ivica vrata naslanja na njega. U tom slučaju morate da skratite vrata, ali koliko? Najpre izmerite dužinu od gornje ivice laminata do šarke na dovratku kako je prikazano na slici.

31-Postavljanje-laminata.jpg


32. Potom tu dužinu prenesite na vrata od donje šarke prema donjoj ivici vrata, kao na slici. Višak odsecite.

32-Postavljanje-laminata.jpg


33. Često ćete konstatovati da vrata treba da skratite za nekoliko milimetara, to naravno nećete raditi. Uzećete podlošku ili od eksera napraviti kružni oblik, kao na slici i…

33-Postavljanje-laminata.jpg


34. Postaviti ga na svaku šarku dovratka. Zatim na to vrata. Podloška omogućava da se vrata podignu za malo što rešava problem grebanja vrata o laminat.

34-Postavljanje-laminata.jpg


35. Na kraju sledi postavljanje lajsni. One imaju samo estetsku ulogu, naime one služe da pokriju diletacioni razmak između laminata i zida. One se kupuju na istom mestu gde i laminat kako bi bile istog dezena. Takođe u zavisnosti od proizvođača način njihovog fiksiranja je različit i detaljno je objašnjen u uputstvu koje je proizvođač priložio. Ono što je zajedničko i vrlo važno, lajsne se UVEK pričvršćuju na zid, a nikada za sam laminat. Time se osigurava slobodno širenje i utezanje podne obloge ispod lajsne.

35-Postavljanje-laminata.jpg


36. Naravno,lajsnu na zid moguće je učvrstiti na više načina. Ukoliko ne želite da bušite nove pločice, lajsnu zalepite silikonom.

36-Postavljanje-laminata.jpg
 
Dugo sam se opirala laminatu u spavacim sobama, i sad mi je jasno da sam grojesila .
U dvije sam ga sobe postavila i necu se zaustaviti dok sve sobe ne odenem ovim cudom koje prija, nije skupo ni sam laminat ni ruke za majstora .
A lijepo upotpunjava zastire prostor poda.Lako se odrzava sto je velika stavka u plusu laminata.
 
Браво за текст, одлична тема.
Један детаљ, одбојници који се постављају због ширења и скупљања ламината се праве у мери од 10-так МИЛИМЕТАРА а не САНТИМЕТАРА. Можда би било добро изменити то у тексту.
 
Браво за текст, одлична тема.
Један детаљ, одбојници који се постављају због ширења и скупљања ламината се праве у мери од 10-так МИЛИМЕТАРА а не САНТИМЕТАРА. Можда би било добро изменити то у тексту.

Da, primetio sam tu gresku odmah, ali sam zaboravio tada da je ispravim... S obzirom da ja sada nemam mogucnost da korigujem svoj post, zamolio bih nadleznog moda da to ispravi... :hvala:
 
Pri odabiru laminata, korisno je znati sta koja klasa znaci...

Laminatne podove mozemo svrstati u nekoliko klasa. Klasa laminata se odredjuje u samom procesu proizvodnje jer, sto je klasa visa laminat je kvalitetniji i bolji. Kada govorimo o klasama laminatnih podova mislimo pre svega na njegov kvalitet i namenu.

Laminat klasa 31- debljine od 7, 8 i 10 mm. Ova klasa laminata se uglavnom koristi za stambene prostorije, za kancelarije, i manje frekventne prostorije.

Laminat klasa 32 - debljine 9mm. Namenjena je srednje frekventnim prostorijama. Ovo je idealna klasa kako za poslovne prostorije tako i za Vase domove.

Laminat klasa 33 - debljine 9mm. Ovo je najkvalitetnija klasa laminata. Otporan je na udarce, kotrljajuce tockice, pritisak teskog namestaja, na mrlje, zar cigarete, zenske stikle, ne bledi i tesko ga je ogrebati. Namenjen je visokofrekventnim prostorijama sa izuzetno velikim intenzitetom koriscenja, kao sto su bolnice, skole, butici, sajmovi, poslovni prostori gde je velika frekventnost ali i za stambene prostorije.
 
Još kad bi neko objasnio kako zalepiti završnu lajsnu na krivi zid, pa kako je iseći na unutrašnjim i spoljašnjim ćoškovima, gde i kako naći gotove spojnice za te uglove...
Samo postavljanje laminata nije ništa, ali ovi detalji dovode do ludila.
Ja bih još preporučila da se ne uzimaju suviše sjajni laminati, vrlo su osetljivi za održavanje, ali zato su oni malo rapavi fenomenalni!
 
Обавезно оставити довољно луфта код зидова (испод лајсни), а не кнапирати као ја, па кад дошла зима ламинат се подигао. Ужас.:lol:

Свака школа се учи.
 

Back
Top