Portretna fotografija: 5 saveta za savladavanje

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.671
Portretna fotografija je tip fotografije koji je usmeren ka fotografisanju ličnosti osobe ili grupe ljudi koristeći osvetljenje, poze i pozadinu. Uglavnom se portreti naručuju za specijalna dešavanja kao što su venčanja, školski događaji ili u svrhu reklame. Portreti mogu poslužiti u mngoe svrhe, od korišćenja na ličnom internet sajtu do izložbe u lobiju firme

Istorija

U 19. veku i početkom 20. veka, fotografije nisu često prikazivale nasmejane ljude u skladu sa kulturnim konvencijama viktorijanske i edvardijanske kulture.
Relativno niska cena dagerotopije sredinom 19. veka i smanjeno vreme sedenja za subjekat i ako mnogo duži nego sada, je bio sled generalnog rasta popularnosti portretne fotografije u odnosu na slikane portrete. Stil ovih ranih radova reflektovao je tehniče izazove sa dugom ekspozicijom i slikarskom estetikom tog vremena.

Umetnički portret jedna je od najizazovnijih disciplina u svetu fotografije. Ova tipologija ima svoje korene u drevnim slikarskim tradicijama , gde su plemstvo i buržoazija naručivali portrete od najprestižnijih slikara tog vremena koji su odražavali njihov status i moć.

Međutim, od pronalaska fotografije u 19. veku, portret je postao jedna od najčešćih umetničkih manifestacija.Umetnici specijalizovani za umetnički portret igraju se različitim fotografskim elementima kao što su svetlost, boje, snimci ili kompozicija kako bi stvorili jedinstven i prepoznatljiv stil.
Self_portrait_of_Edward_Sheriff_Curtis.jpg
 
Poslednja izmena:
5 praktičnih saveta za portretnu fotografiju

1. Poznajte temu koju ćete fotografisati
Da biste uhvatili suštinu subjekta i uhvatili ličnost i emocije važno je da provedete neko vreme u interakciji sa osobom koju ćete fotografisati.
Ovo će vam pomoći da donesete tehničke odluke koje će uticati na konačni rezultat.

2. Koristite svetlost u svoju korist
Svetlost je jedan od najuticajnijih elemenata na portretnoj fotografiji. Zbog toga je važno da se igrate sa različitim izvorima svetlosti
kako biste stvorili željenu atmosferu i efekat na svom portretu.

3. Koristite različite uglove
Kada nameravate da napravite umetnički portret, pokušajte sa različitim uglovima i tačkama gledišta . Ovo će vam omogućiti da eksperimentišete,
pronađete željeni efekat i date jedinstven i prepoznatljiv dodir vašim portretima.

4. Vodite računa o pozadini
Pozadina portreta direktno utiče na percepciju gledaoca. Zbog toga je važno da izaberete neutralnu i neupadljivu pozadinu koja pomaže
da se sva pažnja usmeri na temu.

5. Eksperimentišite
Eksperimentisanje je ključni faktor u ovoj vrsti fotografije. Kada snimate portrete, igrate se svetlima, bojom,
perspektivama i pozadinama da biste generisali različite efekte . Nemojte se plašiti da izazovete norme i stvorite sopstveni fotografski stil.
 
Odabir objektiva
Odabir pravog objektiva je od suštinskog značaja za postizanje željenog efekta na portretu. Evo nekoliko preporuka:

-50 mm (standardno sočivo)
Njegova perspektiva je bliska ljudskom oku . To je najčešće korišćeni objektiv za snimanje prirodnih portreta koji ne narušavaju proporcije ili karakteristike subjekta.

-85 mm
To je najčešće korišćena vrsta sočiva u umetničkom portretu. Omogućava vam da kreirate efekat koji nežno zamagljuje pozadinu , jasno odvajajući objekat od okoline.

-135 mm
To je idealan objektiv za bliže portrete bez izobličenja . Najprikladniji je za fotografisanje na otvorenom gde želite da se držite na dobroj udaljenosti od subjekta.
 
Vrste umetničkog portreta

Važno je znati da postoje različite vrste portretne fotografije i da svaka od njih zahteva različitu tehniku i pristup.

-Klasični portret
Ovaj portret fokusira pažnju na isticanje karakteristika i lepote subjekta, sa tradicionalnim i standardizovanim pozama i neutralnijom pozadinom.

-Portret životne sredine- Environmental portraits
Portret životne sredine je portret koji se izvodi u uobičajenom okruženju subjekta, kao što je njegov dom ili radno mesto, i obično osvetljava život i okolinu subjekta. Termin se najčešće koristi za žanr fotografije .U ovoj vrsti portreta okruženje igra osnovnu ulogu. Omogućava kontekstualizaciju subjekta
u okruženju ili odražavanje odnosa ovoga sa spoljnim elementima kao što su kućni ljubimci, biljke, umetnička dela...

-Konceptualni portret
Ova vrsta portreta igra se sa različitim elementima kompozicije kako bi prenela apstraktniju ideju ili koncept.
Obično koristi različite simbole ili elemente koji nisu direktno povezani sa temom
(preuzeto sa taiarts-com.)
 

Back
Top