Platan kod Miloševog konaka

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
377.750
Platan kod Miloševog konaka (lat. Platanus acerifolia) je spomenik prirode botaničkog karaktera koji se nalazi u Topčideru ispred Miloševog konaka, pripada gradskoj opštini Savski venac u Beogradu. Platan se odlikuje velikim obimom stabla i razgranatom krošnjom. Smatra se da je zasađen tokom izgradnje Miloševog konaka, u prvom delu XIX veka, tačnije oko 1830. godine, tako da je njegova starost oko 180 godina.

Visina stabla je 34 metra, a grane su mu poduprte sa 17 metalnih stubova koji ih drže i sprečavaju savijanje i lomljenje. Drvo je prihvatili potporne stubove, obraslo oko metala i učinilo ih delom svoje raskošne krošnje. Stubovi su mu pomogli da raširi grane i pokaže svu svoju lepotu. Mudar potez je napravio onaj ko je prve stubove postavio još 1881. godine da služe kao oslonac za osnovne grane.

Obim stabla je 7,35 metara, a raspon krune drveta je 49 metara. Površina senke koju pravi platan je 1.885 m². Godine 1979. drvo je zaštićeno zakonom, kao spomenik prirode botaničkog karaktera III kategorije. Javno komunalno preduzeće „Zelenilo Beograd“ je staratelj nad ovim spomenikom. Prostor zaštite ima površinu od 18 ari i 85 m².

Smatra se da je javorolisni platan hibridna vrsta zapadnog i istočnog platana nastala u Engleskoj 1640. godine. Često se sreće u parkovima, a otporan je na zagađenja i hladnoću. Njegov list podseća na list javora, pa je u imenu poneo taj pridev. Raskošna, široka kruna, formirana od jakih, blago povijenih grana, čini ovo stablo, koje može dostići visinu do 40 metara, vrlo atraktivnim
 
London_Plane,_Topčider_Park,_Belgrade.JPG
 
Tačna starost stabla se ne zna, ali je sigurno da je zasađeno u vreme nastanka i izgradnje Topčiderskog parka. Prema predanju, svoje neverovatne dimenzije stablo je dostiglo zahvaljujući tome što je zasađeno u bivšoj krečani. Prema jednoj od verzija, nakon sadnje bilja u Topčiderskom parku, preostala je samo jedna nedovoljno razvijena sadnica platana koja je, navodno po naređenju kneza Miloša, stavljena u krečanu koja se tada zatrpavala...

Uz lepotu, veličinu i starost ovo drvo prate neobična priče vezane za vreme njegovog nastanka i vođu Drugog srpskog ustanka kneza Miloša.

O platanu ispred Konaka kneza Miloša se dosta pisalo. Govorilo se da je zasađen odmah po izgradnji Konaka 1834. godine, a neki hroničari su se poslužili pričom “da je knez Miloš voleo da sedi u hladovini razgranatog platana, da ovde pije kafu i prima strane konzule, a ponekad i da sudi narodu…”
 
Arhivska građa, međutim, o tome sasvim drugačije govori. Knez Miloš je maja 1839. godine napustio Topčider i Srbiju, a ni za vreme njegovog drugog boravka u Srbiji (1859 – 1860), kada je najviše vremena proveo u Brestovačkoj banji tražeći leka svojoj bolest, takođe, nije ispred Konaka, (u kome je umro 14.septembra 1860. godine), mogao da sedi u hladovini platana, koji je u Topčideru posađen tek šest godina kasnije, kada je za ukrašavanje Topčiderskog parka u proleće 1866. godine banker Teodor Tirka u Beču kupljeno i u Beograd poslao1350 sadnica platana.

Javorolisni topčiderski platan, kao i ostali pored njega, zaštićeni zakonom, decenijama privlače pažnju, izazivaju interesovanje i maštu posetilaca. Platan je, zajedno sa Konakom kneza Miloša, i turistička atrakcija. Nije čudo što neke priče o njima, posebno o ovom impresivnom stablu, nisu utemeljene na istorijskim činjenicama.
 

Back
Top