Pihtije

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.892
Da li znate koliko su pihtije zdrave?

Želatin je belančevinasti proizvod, bezbojna ili žućkasta supstanca bez mirisa i ukusa koja se dobija kuvanjem kože, kostiju ili vezivnog tkiva goveda, svinja ili konja, koje je na našim prostorima vezano za spremanje pihtija.

Želatin je hidrolizovni oblik kolagena koji se dobija parcijalnom hidrolizom kolagena izdvojenih iz kože, kostiju ili hrskavice vezivnog tkiva. Zagrejan želatin se topi, a kad se ohladi opet je čvrst, a pomešan sa vodom formira polugel. Ako se potopi u vodu, deo supstance se rastvara. Postojan je u veoma malom temperaturnom opsegu. Glavni je sastojak vezivnog tkiva kod svih životinja. Dobijen je hidrolizom od kolagena, protein koji daje snagu i potporu tkivima i organima. Za skuplja korišćenja kao što su fotografska i farmaceutska, koristi se želatin koji se dobija iz goveđih kostiju. Danas se pored svinjskog i goveđeg koristi i riblji želatin.

1697182206518.png


Pravite li pihtije? Volite li?
Da li je pasulj sa kolenicom ili nogicama alternativa? Možda goveđa supa?
 
Kod dobrih pihtija, žele je bistar ili ima topložućkastu nijansu. Ako se zamuti kao bara, to je znak da nešto nije dobro urađeno.

1697182629964.png
 
Poslednja izmena:
Koja je razlika izmedju pihtija i svargle?
Pihtije imaju vise zelatina ili ima jos nesto?
Švargla ima manje želatina, u nju i idu uši, nogice, jezik i drugi manje privlačni delovi praseta... pihtije isto mogu da sadrže to, ali često idu i bolji komadi (ako hoćeš bolje pihtije), i naravno ima puno više želatina.
 
Koja je razlika izmedju pihtija i svargle?
Pihtije imaju vise zelatina ili ima jos nesto?
Valjda ima.
Pihtije se prave od nogica, neko stavi i uši, kuva se u slanioj vodi sa lovorom,
Kada se skuva, otkosti se, iseče šta se ima seckati, doda se biber, beli luk.
Poređa se u neku tepsiju i prelije vodom od kuvanja.
Kada se ohladi, iseče se na kocke, pospe se ml. paprikom i belim lukom

Švargla drugačije.
Jednjak se napuni obarenim i začinjenim iznutricama, nogice, uši, poveže se i bari se.

Ako se dobro sećam, tako nekako.
 
pola sveze svinjske glave,4-5 svinjskih jezika i repova,juneci jezik srednji kuvati sve dok meso ne pocne da se odvaja od kostiju.odvojiti meso i kozu sa kosti i sve sa jezicima koje ogulis samleti na krupnoj sajbni.obariti jaja da budu tvrdo kuvana,u pogodne plehove poredjati na dno kolutove jaja i razliti zacinjenu supu sa mlevenim mesom.odozgo sitno seckani beli luk sa biberom.probati odnos supe i mesa da bude 2 prema 1 .turiti u ladno i uz vrucu rakiju i kiseli kupus sa projom.
 
Месара Косановић на земунској пијаци једном недељно продаје 'пресоване свињске главе'. Звучи одвратно али то је нешто најбоље што постоји. Реже се као шваргла и супер је јефтино.
 
Nema medju vama pravih ljubitelja pihtija.....samo fenseri....

Ljubitelj pihtija moze da jede i providne pihtije, to su one gde je proizvodjac namerno napravio koricu od mesa i delova na dnu, obavezan sastojak pihtija je dominirajuci ukus belog luka, ako su srpske, ne znam za ostale u svetu...
Verovatno da se mogu napraviti pihtije i bez belog luka, ali to nije to...
Vecina vise voli da uziva uz mesane stvari, pa se zato pihtije i prave da celom zapreminom budu misicna mesana vlakna, a sve hrskavice i kozice su sitno samlevene...ako ih ima..

Najlosije za pihtije je ako su vodene, tj ili nije dobro napravljeno ili je bilo mnogo vode a malo glikogena u sirovini....
Sto je bolji odnos , to su cvrsce i na sobnoj temperaturi...
Mogu da budu cvrste i leti...

Jedino sto odvraca ljude od pihtija su zelasti izgled i osecaj, i predrasude da je ukus takav, zato za pocetnike jak ukus belog luka dobro dodje....
Drugo su nemleveni ostaci sirovina, to takodje moze da odvrati ljude od pihtija...mnogi ne vole delic uha praseta da naziru ili osete u pihtijama.

Pihtije su potreba organizma, kod ljudi koji slusaju organizam i neguju svoje hrskavice u telu..
Plus se tope u zelucu....pre nego sto se vare....ne pre zeluca..
Mogu da se pojedu u velikim kolicinama nema ni gojenja ni prejedanja...
Neki jedu pihtije uz meze....
To obuhvata sir i paprike i neku drugu salatu..

Sto se tice pracenja, posto su nezno jelo , nije potrebno da ih necim prelivate od zestine...tako da je to po izboru....uz prilog...
Hleb je dovoljan.
Pri pravljenju se osim govedjih i svinjskih kostiju koriste i koze , cesto i dimljene, a teksturom su totalno razlicite od svargle koja je vise suva materija..

Nisu bas jeftin delikates....osim ko moze da se domogne kostiju po fabrickim cenama...razlika je ogromna 19 din po kg ili 90 din po kg...kostiju..
 

Back
Top