Paravani i pregrade

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.555
1612610291462.png



Pregrađivanje prostora čvrstim, fiksnim elementima kao što su zidovi za sobom može povlačiti složenije zidarske radove, čišcenje i armiju radnika po kući. Često ono što je trebalo biti gotovo u par dana, razvuče se, i životni prostor više nalikuje kojekakvom gradilištu. Ovo su neki od razloga zašto se sve više pribegava upotrebi lakih pregrada.
Paravan – diskretnost i elegancija
Prednost paravana u odnosu na zidove ogleda se i u prostoru u kojima je poželjno privremeno pregrađivanje ili fleksibilno korišćenje, kao i očuvanje celokupne kvadrature uz uvođenje privatnosti, što je naročito često kod manjih stanova. Takođe, poslednja ali ne i najmanje važna karakteristika paravana zbog koje rado nosi prednost nad pregradnim zidom je dekorativna uloga.
Proverena, dobro poznata izreka „mašta može svašta“ posebno je na važnosti u uređenju enterijera, naročito kada raspoloživost sredstvima i kvadraturom nisu na zavidnom nivou. To ne znači da sam prostor mora biti išta manje kvalitetan. Naprotiv, često baš manji prostori odišu atmosferom doma, topliji su i prijatniji, a kao odlično sredstvo u postizanju toga, ističu se paravani, inovativniji i raznolikiji nego ikada pre.
Savremen način života traži posedovanje sopstvenog privatnog prostora i u vremenu koje stalno negde žuri, ceni se onaj samo vaš kutak u kome možete da se izolujete i predahnete. Sa druge strane, život u gradu i više ljudi na manjem prostoru uslovili su i smanjenje kvadrature životnog prostora. U većini stanova bitan je svaki kvadratni centimetar, jer su uvek nekako premaleni za sve što bi trebalo da nam pruže. U takvim situacijama, gde postoji potreba za racionalnijim iskorišcavanjem prostora, ali takođe i u velikim, jednoličnim, pogotovo ako ih karakteriše visoka međuspratna visina, pregradni zidovi često nisu zadovoljavajuće rešenje.
Najčešće se prijatni enterijer i tražena privatnost postižu trikovima u enterijeru, stvaranjem različitih ambientalnih celina, vizuelno izolovanih. Bilo u malim stanovima u kojima je potrebno inventivno urediti prostor kako bi se dobile kvalitetne prostori, ili u velikim prostorima koje je potrebno vizuelno obogatiti i ambijentalno usitniti kako bi se sveli na prijatnu razmeru doma, jednostavnije, jeftinije i efektnije rešenje od zidanja pregradnih zidova može biti postavljanje gotovih paravana ili pregrada.
Pregrađivanje prostora čvrstim, fiksnim elementima kao što su zidovi za sobom može povlačiti složenije zidarske radove, čišcenje i armiju radnika po kući. Često ono što je trebalo biti gotovo u par dana, razvuče se, i životni prostor više nalikuje kojekakvom gradilištu. Ovo su neki od razloga zašto se sve više pribegava upotrebi lakih pregrada. Prednost paravana u odnosu na zidove ogleda se i u prostoru u kojima je poželjno privremeno pregrađivanje ili fleksibilno korišćenje, kao i očuvanje celokupne kvadrature uz uvođenje privatnosti, što je naročito često kod manjih stanova. Takođe, poslednja ali ne i najmanje važna karakteristika paravana zbog koje rado nosi prednost nad pregradnim zidom je dekorativna uloga.


Danas u uređenju prostora postoji jedno pravilo, a to je da pravila nema. Iako im se najčešće pribegava zbog funkcionalne uloge, paravanima se dodaje kreativna i izrazito dekorativna dimenzija, koja može iskazati maštovitost investitora, pokazati statusni nivo ili umetnički senzibilitet korisnika i uveliko obogatiti prostor. U prostor mogu uneti dozu otmenosti i mistike, i na prefinjeni način ga oplemeniti. Postoje različite vrste paravana i pregrada s obzirom na njihovu formu, ideju, vrstu materijala od kojih su izrađeni, ali i konačnu namenu.

Klasična forma paravana je skoro u potpunosti nestala, dok se oblici kreću od jednostavnih i svedenih, pa do neprepoznatljivosti granice između umetnickog dela i upotrebnog predmeta. Uz malo mašte, od nekog svedenog materijala i uz korišćenje boja ili drugih dekorativnih alatki, možete uživati u sopstvenoj kreaciji funkcionalnog dekorativnog elementa u svome domu. U zavisnosti od željene količine privatnosti, paravani i pregrade mogu biti puni ili transparentni.

Pune klasične pregrade i paravani od različitih materijala potpuno skrivaju od pogleda, a neretko i zatamnjuju odvojeni prostor, dok transparentne tek neznatno skrivaju i služe više da prostor ambijentalno podele u nekoliko celina.

Materijali mogu biti najrazličitiji, u zavisnosti od afiniteta i željenih efekata. Najčešće su to kombinacije nekoliko različitih materijala, prirodnih, veštačkih, teksitala, metala, drveta, stakla, plastike. Može se reći da najnoviji trend čine paravani od pruća ili trske. Ovakvi paravani su lagani, omogućuju konceptualnu podelu prostora, bez potrebe za dugotrajnim i skupim građevinskim poduhvatima. Prostor zadržava prozračnost, a mogu se pomerati po želji i potrebi. Veoma fleksibilni, u zavisnosti od gustoće i veličine ovakvi paravani omogućavaju potpunu separaciju prostora ili stvaranje samo providnog zida. Česta je upotreba ovakvih štitnika od sunca ili neželjenih pogleda na terasama i većim balkonima, a neretko se koristite samo u dekorativne svrhe, bez neke funkcionalne namene.

Drveni paravani su neutralni i jednostavni, i unose toplinu u svaki prostor. Mogu biti ispunjeni raznim materijalima: trskom, staklom itd., a fino izgledaju i platneni u drvenim okvirima. Ukoliko postoji potreba za prozračnijom varijantom, tu su paravani sa kineskim papirom. Posebno su praktični multifunkcionalni drveni paravani sa policama. Nalik tome mogu biti i platneni paravani koji sadrže korisne džepove u koje je moguće odlaganje raznih sitnica i pokućstva. Pogodan za radne prostore je paravan od plute, koji ujedno služi i kao pano za poruke ili kao podsetnik.

Pored onih elegantnih od lakih metala ili zanimljivih recikliranih materijala, naročito dekorativni su stakleni paravani koji mogu biti u boji, sa vitražima ili ručno naslikani. Radi vizuelnog doživljaja većeg prostora, zgodni su stakleni paravani sa umetnutim ogledalima. Kao inovativno a pristupačno rešenje u domovima umetnika našle su se i žaluzine u ulozi paravana. Kvalitetne, teške žaluzine od drveta ili metala se teško savijaju i oštećuju pa pružaju željenu trajnost. Prednost je što zatvorene ne propuštaju svetlost, dok otvorene propuštaju, te se mogu upotrebiti kao dve vrste paravana, a i izuzetno su zanimlijiv element u prostoru ukoliko se inventivno ukombinuju u ostatak enterijera.

Inovacije i nove ideje dovele su do toga da i paravan može biti fiksiran za pod ili plafon, da se ne može pomerati u prostoru.

Ukoliko postoji potreba za izraženijim pregrađivanjem prostora, ali i da se ujedno izbegne klasično pregrađivanje zidom, mogu se koristiti pokretne pregrade. One omogućavaju vrlo brzo i lako razdvajanje radnog prostora prema stalnim ili privremenim zahevima. Prednosti ovakvih pregrada su brza montaža, moderan dizajn i povećana funkcionalnost. Sama konstrukcija je najčešće od metala, aluminijuma a ispuna tvrdi pločasti materijali tipa paneli, iverice i sl. koji usled načina spajanja pružaju mogućnost demontaže, bez ikakvih oštećenja, što znači i ponovnu montažu u novim prostorijama. Dodavanjem izolacionih materijala možete osigurati i dobru zvučnu odnosno toplotnu izolaciju.


32ab61a2049b14181e2346ce07dea0de.jpg
 
Pregradni zidovi od kanapa





U mnogim domovima, pogotovo malim, neophodno je dobro organizovati prostor. Nekada pregradni zidovi nisu najbolje rešenje, jer mali prostor učine još manjim i tamnijim.
Zid od konopca koji na divan način definiše različite “zone” u enterijeru. Ukoliko vam je u kući potrebna oblast za skladištenje, prostor za ličnu kancelariju, čekaonica, prostor za učenje ili rad, pogledajte ovo sjajno rešenje koje je pristupačno i naravno izgleda sjajno.

Pošto je novac uvek problem, nije mudro gomilu novca potrošiti u izgradnji tradicionalnih zidova koji će podeliti prostor. Pokušajte da izgradite zid od užadi jute – konopca, koji će definisati "zone", ali i dalje zadržati svetlost i vidljivost tokom celog prostora. Još jedna prednost, kada koristite ovu vrstu konopca u enterijeru je ta što dodajete prostoru toplu teksturu i zanimljiv dekor.

Proces konstrukcije je prilično jednostavan. Potrebne su vam četiri drvene kutije – deblje drvne letve, za jedan zid i deblji konopac. Na debljim letvama izbušite rupe debljine konopca, a kroz rupe provlačite kanap koji ćete sa unutrašnje strane vezati na čvor. Uvek izaberite duži kanap koji ćete kasnije skratiti.

Kada provučete kanap kroz otvore na letvama, odozdo i odozgo stavite još po jednu letvu i prčvrtstite šrafovima tako da sakrijete krajeve konopca.



1612611531374.png


1612611589383.png
 

Back
Top