- Poruka
- 388.637
Na mestu koje Beograđani popularno zovu "parkić kod Skupštine", nekada se nalazila jedna od najpoznatijih beogradskih palata. Počev od ’70-tih godina 19. veka, jednospratnica u ono vreme pomalo strogog izgleda neprikosnoveno je gospodarila Starim gradom.
Ubedljivo je to s kraja 19. veka bila jedna od najukrašenijih beogradskih fasada – otuda je spram ostalih kuća svima privlačila pažnju. Cela varoš je znala i da u njoj živi jedan od najuglednijih njihovih sugrađana. Čak i onda kada je kraj nje izgrađena Narodna skupština, i dalje je bila poput kompasa koji je označavao da se u blizini nalazi ustanova od državnog značaja. Beograđani su joj nadenuli ime koje je potom godinama nosila, pa je i danas ostala poznata kao Panđelina kuća.
Iako o njoj danas svedoče mahom stare fotografije, beleži se da je i Panđelina kuća među prvima svedočila ondašnjoj urbanizaciji prestonice. U drugoj polovini 19. veka, mnogi su imućni žitelji Beograda dizali svoje reprezentativne vile. Jedan od njih bio je i Jovan Panđela, Cincar iz Makedonije koji je već s polovine veka stekao zavidan imetak.
Panđela se u trgovačkim poslovima obreo uz još trojicu svoje braće. Kako je jednom ispričao hroničar Beograda, Živan Radovanović, i ostali braća su slovili, poput Jovana, za ugledne žitelje varoši. Još dok se turski garnizon 1867. godine nije povukao iz Beograda, Jovan i njegova braća isporučivali su Turcima meso.
Istim poslom bavili su se i nakon konačnog odlaska Turaka. Od tada su mahom snabdevali srpske vojnike, a zbog trgovine na veliko i niskih cena, četvoricu Cincara je u ondašnjoj prestonici svako poznavao.
Godine 1872., Jovan Panđela postao je i stanar jedne od najraskošnijih varoških kuća. Prethodno je pazario imanje izvesnog Stefana Stefanovića – Beograđani su ga zvali Ćosa. Stefanović je na tom mestu imao veliki vinograd s voćnjakom, a zasadio ga umesto nekadašnje starinske krečane, dok se pored nje još uzdizala i Batal džamija.