BEOGRAD - Mlađan Dinkić, ministar za ekonomiju, ucenio je Borisa Tadića podrškom Vladi Srbije ako se NIS proda za 400 miliona evra, saznaje nezvanično Kurir od dobro obaveštenih izvora bliskih Borisu Tadiću.
Još tokom pregovora o formiranju Vlade Srbije jedan od uslova Dinkića bio je da on bude pregovarač u ime Vlade kako bi “obezbedio” bolju prodajnu cenu za NIS, dodaje naš izvor.
- To je glavni razlog zbog kojeg Tadić, kao i ostali iz Demokratske stranke, ćute o ugrožavanju energetskog sporazuma sa Rusima, čiji je garant bio i predsednik Tadić, jer je i sam prisustvovao potpisivanju ovog ugovora. Zbog toga mora samo da posmatra šta radi Dinkić - tvrdi naš izvor.
Prema njegovim rečima, gotovo je izvesno da će pojedinci učiniti sve da sruše taj sporazum, jer su u pitanju interesi nekih drugih kompanija.
- Očigledno su u igri velike pare da bi se srušio energetski sporazum sa Rusima, a iza toga stoji jedna velika naftna kompanija - objašnjava naš izvor i dodaje da Rusi gube strpljenje i da se već vode pregovori sa Rumunima da kroz njihovu zemlju prođe gasovod za koji je planirano da prođe kroz Srbiju.
I ruski državni radio Glas Rusije bavio se gasnim aranžmanom, a njihov glavni komentar je da ovaj sporazum sa Rusima, koji je potpisao i predsednik Srbije, pokušava da poništi vlada koju je formirao sam Tadić. Razlozi za rušenje sporazuma po njima su lobisti koji rade u korist konkurentskog gasovoda “Nabuko”, iza kojeg, inače, stoji austrijska naftna kompanija OMV.
“Postoji mišljenje da pokušaj preispitivanja naftno-gasnog sporazuma sa Rusijom ima veze sa lobistima projekta ‘Nabuko’, kao alternative Južnom toku. Ovaj magistralni gasovod zamišljen je kao pokušaj da se gas iz srednje Azije sprovede u zemlje EU, mimoilazeći Rusiju. U ovom konzorcijumu učestvuju zemlje kao što su Austrija, Turska, Bugarska, Rumunija i Mađarska. Primetno je da neke od njih učestvuju u oba projekta. I takvih zemalja će biti sve više”, prenosi ruski državni radio.
Rusi podsećaju da gubitak u slučaju odbacivanja sporazuma nije samo ekonomske prirode. Odugovlačenje sa ratifikacijom i igre oko već ugovorene cene za NIS već loše utiču na uzajamne odnose dve zemlje.
“Ako se sa svakom promenom vlade u Srbiji budu revidirali i međudržavni sporazumi, može li se Srbija smatrati pouzdanim partnerom? Na to pitanje odgovor zna samo predsednik zemlje Boris Tadić, koji je potpisivao ovaj dokument. Dokument koji danas nastoji da poništi vlada koju je sam formirao”, zaključuje Glas Rusije.
U Ministarstvu ekonomije rečeno nam je da oni nemaju nikakve informacije o lobiranju i da su to obične spekulacije.
- Posle ratifikacije energetskog sporazuma počeće razgovori sa Rusima na najvišem nivou o realizaciji tog sporazuma - rekli su nam u ovom ministarstvu. Na pitanje da li je Dinkić insistirao da bude glavni pregovarač u ovom poslu, potvrđeno nam je da je Vlada Srbije postavila Mlađana Dinkića za glavnog pregovarača.
--------
sta mislite o ovome?