Pad HDZ-a i SDP-a na izborima u Hrvatskoj: Tomašević ("Možemo") ubedljivo vodi u Zagrebu

Pa zna se zašto, zbog sexa😁
Kad mu se već nije dizao, onda ga Bog digao😄😂
Vuksi SDP-njaro, oli ti je drago sto ce ovi kvaziljevicari upropastiti Zagreb?

Sjecas se kada je jednom gospodin Zdravko Mamic rekao na tv-u: "Sta bi sada Dinamo trebao poceti igrati lose, da Hajduk bude zadovoljan?"
 
1625236170428.png





FOTO Ovo je uhićeni kralj Adventa na druženju sa šefom SOA-e za gospodarski kriminal


1625236278616.png


prije 2 sata

NA FACEBOOK profilu Denisa Mohenskog, tzv. kralja Adventa, koji je uhićen u utorak, u veljači 2019. godine pojavila se zanimljiva fotografija.

Na fotografiji snimljenoj u bistrou Deno u vlasništvu Denisa Mohenskog na zagrebačkoj Ljubljanici nalaze se: bivši HRT-ovi sportski novinari Mićo Dušanović i Drago Ćosić, Denis Mohenski, vlasnik metkovskog restorana Lopoč Vedran Crta Dragović i - Igor Batković. Fotografiju je na Facebooku prvi objavio Dragović, ali je pritom tagirao i Mohenskog, pa se fotografija pojavila i na profilu tzv. kralja Adventa.

Ovaj potonji je posebno zanimljiv s obzirom na to da se, kako javlja Net.hr, radi o načelniku Odjela za borbu protiv gospodarskog kriminala i zaštitu gospodarskog sustava u Sigurnosno-obavještajnoj zajednici, odnosno SOA-i.

Podsjetimo, Denis Mohenski uhićen je u srijedu u velikoj akciji USKOK-a, koji sumnja da je nezakonitostima s dodjelom štandova pokojni zagrebački gradonačelnik Milan Bandić omogućio svom tadašnjem vozaču Zdravku Krajini i Denisu Mohenskom ostvarivanje dobiti od najmanje 5 milijuna kuna koje su sva trojica međusobno podijelila.

Fotografija nastala iste godine kad su novinari otkrili adventske veze Mohenskog i Bandića​

Fotografija u bistrou Deno nastala je u veljači 2019., dakle manje od godinu dana prije nego što su Index i ostali mediji počeli razotkrivati veze Mohenskog i Bandića te sumnjive dodjele elitnih prostora za adventska događanja u Zagrebu.

Unatoč tome i mediji i oporbeni zastupnici u zagrebačkoj Gradskoj skupštini su znatno ranije dovodili u pitanje Bandićev model dodjele adventskih prostora u Zagrebu, pa bi bilo krajnje neobično da za to nije znao i visokorangirani djelatnik SOA-e zadužen upravo za gospodarski kriminal.

Kako je moguće da nije znao?​


Zanimljivo je i da USKOK u priopćenju o uhićenjima vezanim za korupciju na zagrebačkom Adventu, kad opisuje Bandićeva koruptivna nedjela, eksplicite spominje razdoblje od kolovoza 2016. do siječnja 2020.

Stoga je tim nevjerojatnije da Batković kao jedan od čelnih ljudi u SOA-i, koji bi trebao biti upućen u istrage o gospodarskom kriminalu, nije znao da se druži s osobom koju se istražuje upravo zbog gospodarskog kriminala.

O Batkoviću se 2016. godine pisalo kao o šefu SOA-e za organizirani kriminal​


Posljednji put kad je Batković spomenut u medijima bilo je 2016. godine, u periodu vlade Tihomira Oreškovića. Tada je jedan dnevni list objavio kako je Batković, kojeg su predstavili kao šefa SOA-e za organizirani kriminal, u društvu tadašnjeg šefa SOA-e stigao na sastanak s premijerom Oreškovićem.

SOA šuti​


Na upit Net.hr-a o ovoj fotografiji stigao je odgovor u kojem ne kažu - ništa.

"Iz zakonskih i sigurnosnih razloga, nismo u mogućnosti komentirati Vaš upit. Sukladno Zakonu o sigurnosno-obavještajnom sustavu, SOA je dužna štititi identitet svojih zaposlenika, kao i podatke o svom postupanju", odgovorili su iz SOA-e.
 
Poslednja izmena od moderatora:
1625236419425.png





Smijenjen Kazimir Bačić, šef HRT-a koji je Bandiću nosio mito


1625236480760.png


prije oko minutu

NADZORNI odbor HRT-a većinom glasova je s mjesta glavnog ravnatelja HRT-a izglasao smjenu Kazimira Bačića, koji je uhićen u srijedu u velikoj akciji USKOK-a i policije.

Bačića se, podsjetimo, sumnjiči da je u ime svog rođaka, poduzetnika Milana Lončarića, pokojnom gradonačelniku Milanu Bandiću odnio 50.000 eura mita. Za svoju ulogu je kao nagradu, sumnja USKOK, dobio stan na prestižnoj lokaciji vrijedan više od milijun kuna u zagrebačkoj Radićevoj ulici.

> Bačić prije godinu dana snimljen kako Bandiću predaje 50.000 € mita, uhićen tek jučer

Danas NO HRT-a izglasao smjenu Bačića, čeka se potvrda sabora​

Nadzorni odbor HRT-a danas je, kako doznajemo, na elektronskoj sjednici većinom glasova smijenio Bačića. Naime, za Bačićevu smjenu stigla su tri glasa članova NO HRT-a, a obzirom da u Nadzornom odboru sjedi petero ljudi, jasno je da je izglasavanje Bačićeve smjene gotova stvar. No, smjena će stupiti na snagu tek kad ju potvrdi sabor.


Doznajemo i da će se nakon toga vjerojatno ići na privremeno rješenje s vršiteljem dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a, a najizgledniji kandidat za tu funkciju je Renato Kunić.

> Tko je čovjek koji je privremeno preuzeo HRT? Karta belu s mužem ministrice medija

Na idućoj sjednici saborskog Odbora za medije krenut će procedura raspisivanja natječaja za novog glavnog ravnatelja.
 
1625255934412.png





Benčić: Situacija u Zagrebu je nešto gora od one u našim pesimističnim scenarijima


1625256003820.png


prije 2 sata

SABORSKA zastupnica platforme Možemo! Sandra Benčić gostovala je u Newsroomu N1 televizije te je govorila o uvjetovanju potpora poduzetnicima cijepljenjem, ali i o uhićenjima u Zagrebu.

“Još ne znamo detalje toga, međutim ono što možemo odmah reći je da smatramo da procijepljenost iznad 70% trebamo postići i ako je cijepljenje dobrovoljno, onda takvo treba i biti. Mene kod uvjetovanja potpora brine nekoliko stvari. Prvo je li uopće moguće zakonski uvjetovati pristup elementu koji bi svima trebao biti dostupan. Plus, radi se o nečemu što je dobrovoljno.

Druga stvar je kako će poslodavci to regulirati? Hoće li prijetiti otkazima? U kakvu poziciju to stavlja radnike? Problem s ovom kampanjom je što na cijepljenje pozivaju Capak i Markotić koji su se u posljednjih godinu dana kompromitirali, bilo da su odlazili na mjesta gdje se ne poštuju mjere, bilo da su stavljali slike na Facebook gdje se ne poštuju mjere, bilo da su cijepili preko reda”, rekla je.

“Pandemija neće sama otići”​


O današnjim izjavama Alemke Markotić kaže:

“Ja uvijek između upravljanja strahom i nadom biram nadu. Mislim da uvijek naše poruke moraju ići u onom smjeru gdje mi pružamo viziju kako će svijet izgledati bolje ako se svi cijepimo. Ja sam prije dva tjedna dobila drugu dozu da zaštitim sebe i obitelj i da možemo ponovno normalno živjeti. Pandemija neće sama otići, da bi otišla, moramo imati određenu procijepljenost”, kaže.

Rekla je i da se cijepljenjem mogu uvjetovati stvari koje su u izravnoj korelaciji. Odnosno da se blaže mjere mogu primjenjivati za cijepljene, primjerice, na koncertima, ali da se cijepljenjem ne mogu uvjetovati potpore države jer to nije u korelaciji.

Što je s cijepljenjem djece?

“Naš stav je da ćemo svakako podržati ono što će biti stav zdravstvene struke. Ako struka kaže da su cjepiva sigurna za mlađe ljude, podržat ćemo. Istraživače i znanstvenike poput gospodina Đikića uvijek nekako slijedimo što govore, oni su prepoznati na globalnoj razini, oni su se cijelo vrijeme dosljedno ponašali. Vjerujem ljudima koji su dosljedni i koji su se ponašali u skladu s onime što su govorili”, rekla je.

“Izvidi su tako dugo trajali da bi se što više upletenih uhvatilo”​

 
1625256151667.png




Za Baruna i Papića istražni zatvor. Stavljenić-Rukavina i Čabraja dobili blažu mjeru



Za Baruna i Papića istražni zatvor. Stavljenić-Rukavina i Čabraja dobili blažu mjeru


HINA prije 5 sati

SUDAC istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je istražni zatvor Darku Barunu (51) i Ivanu Papiću (47), dok je Ivanu Rukavini (63) i Zdravku Čabraji (73) određena mjera obveznog javljanja policiji tijekom istrage protiv poduzetnika i gradskih zaposlenika zbog primanja mita.

>> Novi detalji: Pratili šefa gradskog odjela, snimili ga kako uzima mito od građevinara

Riječ je o četvorici od ukupno 10 osumnjičenika iz kraka antikorupcijske akcije vezane za primanje i davanje mita, a za koje je Uskok ranije sucu istrage predložio istražni zatvor.

Zamjenik ravnateljice Uskoka Sven Mišković precizirao je nakon istražnog ročišta da je sudac istrage odredio pritvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela Prpiću i Barunu koji je pritvoren i zbog utjecaja na svjedoke.

''U odnosu na Rukavinu i Čabraju, sudac istrage je stava da postoji opasnost da bi boravkom na slobodi počinili kazneno djelo, međutim smatra s obzirom na njihovo zdravstveno stanje i životnu dobu da se ta opasnost može prevenirati blažom mjerom, odnosno u konkretnom slučaju mjerama obveznog javljanja policijskim postajama'', objasnio je Mišković.

Uskok je ranije, ne otkrivajući identitete osumnjičenika, izvijestio da je, osim Baruna, Papića, Rukavine i Čabraje, donijelo rješenje o provođenju istrage i protiv Milivoja Kotrle (66), Jelene Barišić (50), Krešimira Huzjana (76), Dubravka Milojevića (68), Sanje Borisavljević (56) i Gorana Miličića (54).
Uskok i Ravnateljstvo policije su, ne otkrivajući identitete osumnjičenika, priopćili kako Milivoja Kotrlu (66), voditelja Odsjeka za izdavanje odobrenja, suglasnosti i mišljenja u okviru Gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet u Gradu Zagrebu, sumnjiče za primanje mita od kolovoza do studenog 2020.

Uskok: Mito dijelili popola

Tužiteljstvo i policija sumnjiče Kotrlu da je od voditeljice građevinskih projekata Jelene Barišić i poduzetnika Ivana Papića primio mito od 10.000 kuna u zamjenu za njihovo oslobađanje od plaćanja posebnog doprinosa od 228.000 kuna, a radi prenamjene i objedinjavanja Papićevih poslovnih prostora u Zagrebu smanjivanjem broja parkirališnih mjesta.

Kotrlu se sumnjiči da je zahtijevao i primio mito od 5000 eura od Ivana Rukavine kako bi izdao suglasnost na geodetski elaborat uređenja površine za operativni rad vatrogasnih vozila za objekt u Rukavininom vlasništvu.

Pritom je Kotrla, sumnjaju tužiteljstvo i policija, posredovao u podmićivanju pomoćnika pročelnika za provedbu komunalnih aktivnosti i održavanja komunalne infrastrukture i objekata mjesne samouprave Darka Baruna koji je od Rukavine primio 500 eura za izdavanje rješenja o privremenoj regulaciji pješačkog prometa prije izvođenja građevinskih radova na Rukavininom objektu.

Mito za ishođenje lokacijskih dozvola


Uz to, Kotrlu se sumnjiči da je primio 5000 kuna mita od Huzjana pri čemu je posredovao Čabraja koji je zajedno s Kotrlom podijelio Huzjanovo mito za ishođenje lokacijskih dozvola. Policija i tužiteljstvo u ovom dijelu istrage sumnjiče direktora Huzjanove tvrtke Dubravka Milojevića za predaju novca Čabraji koji je novac potom proslijedio Kotrli radi podjele mita popola.

Također, Kotrlu se sumnjiči da je od Sanje Borisavljević i Gorana Miličića primio zasad neutvrđeni iznos novca kao mito za ishođenje lokacijskih dozvola stambenih objekata u izgradnji.

U istražnom zatvoru jučer je završilo šestero ranije uhićenih u antikorupcijskim akcijama povezanima s pokojnim zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem, a među pritvorenima je i glavni ravnatelj HRT-a Kazimir Bačić.
 
Poslednja izmena od moderatora:

1638914666967.png

Tomašević: Niko u ime Zagreba 30 godina nije odao počast porodici Zec – sramota



1638871617-1637861005-tomislav-tomasevic-750x422.jpg


07. dec. 2021

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević govorio je na konferenciji za medije o komemoraciji porodici Zec.

„Prihvatio sam poziv udruženja i organizacija koje organizuju komemoraciju porodici Zec. Smatram da je 30 godina prošlo od zločina, bilo je krajnje vreme da neko oda počast žrtvama tog zločina. Tragedija je da niko to nije napravio u ime Zagreba. To je gest pijeteta prema žrtvama i zalog za bolju budućnost Zagreba, gde niko neće biti diskriminisan, a kamoli da bi bio izvršen zločin zbog toga. I dalje ćemo razgovarati sa SDP i partnerima o načinima na koje se može obeležiti jedna od najsramotnijih epizoda u istoriji ovog grada“, rekao je.

Tomašević će učestvovati u programu komemoracije, koju organizuju Antifašistička liga RH i Srpsko narodno vijeće, povodom tridesete godišnjice ubistva Aleksandre, Marije i Mihajla Zeca, i to sa Borisom Miloševićem, potpredsednikom Vlade Hrvatske, Miloradom Pupovcem, predsednikom SNV, kao i sa aktivistima i aktivistkinjama za ljudska prava, koji godinama na današnji dan posećuju ovo mesto, saopšteno je iz SNV.

Komemoracija će se održati na lokalitetu kod bivšeg sljemenskog doma Adolfovac, gde su u noći između 7. i 8. decembra 1991. ubijene devojčica Aleksandra i njeni majka i otac, Marija i Mihajlo Zec.

U noći 7. decembra 1991. godine, na zagrebačkoj Trešnjevci, tačnije u Poljaničkoj ulici na kućnom broju 22, pripadnici Merčepove jedinice upali su u dom zagrebačke porodice Zec, koja je već spavala. Hapšenje glave porodice Zec, Mihajla, sasvim je brzo postalo javna likvidacija, a potom i otmica dve svedokinje ubistva – njegove supruge Marije Zec i njihove dvanaestogodišnje ćerke Aleksandre, probuđene ovim nasiljem iz prvog sna.

Zločinačka petorka – Munib Suljić, Siniša Rimac, Igor Mikola, Nebojša Hodak i Snježana Živanović u narednim satima su majku i ćerku kombijem odveli do planinarskog doma Adolfovac na Sljemenu, gde su, kao rezervni pripadnici MUP, bili stacionirani pa su ih potom obe likvidirali.

Počinioci ovog zločina su bili pripadnici specijalnih policijskih jedinica, koji su oslobođeni zbog proceduralnih grešaka. Isplata jednokratne novčane pomoći Dušanu i Gordani Zec 30. aprila 2004. ostala je jedini čin podrške preživelima od strane Republike Hrvatske. Uprkos građanskim inicijativama i pozorišnoj predstavi Olivera Frljića, ni danas nema spomenika na mestima pogubljenja na Trešnjevci i na Sljemenu.

Nobilo: Ubistvo Aleksandre Zec je tamna strana zagrebačke istorije​

Advokat Anto Nobilo je za N1 Zagreb govorio o ovom zločinu.

„Apsolutno previše vremena. Zagreb je oduvek trebalo da zauzme odlučan stav, to je ljaga, mrlja i sramota na gradu. Ne samo Aleksandra, nego i njena mama i njen otac su ubijeni u Zagrebu i to je tamna strana zagrebačke istorije“, kaže Nobilo.

Počinioci ovog zločina odavno su poznati, ali nikada nisu adekvatno kažnjeni za ono što su učinili.

„Sticajem okolnosti možemo ići u detalje, ali tako se dogodilo. Očigledno je postojala politička zaštita onih koji su to učinili, merčepovaca. Samo je deo njih kažnjen kasnije, i to manjim kaznama. Ni pravosuđe se u slučaju Aleksandre Zec nije proslavilo. Jedina svetla tačka je bila vlada Ive Sanadera, koja je preživelim članovima porodice isplatila odštetu“, kaže Nobilo.

Na pitanje da li su potrošene sve pravne mogućnosti za reviziju postupka, kaže da jesu.

„Mi ne možemo da vratimo te živote, vreme je prošlo, neki od ubica su mrtvi. Vreme ne možemo da vratimo, ali možemo da pokažemo koji je naš stav prema tom zločinu. Zagreb bi trebalo da da ulicu ili trg u spomen ubijene Aleksandre kao simbola stradanja nevinih“, kaže.

O tome što će na komemoraciju za porodicu Zec doći potpredsednik Vlade Boris Milošević i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević kaže da je to promašaj.
„Što god mi mislili, Sanader je imao hrabrosti. Da je došao premijer ili Tomo Medved, to bi bio gest, Milošević će doći svakako. Dobro je da će doći gradonačelnik, to je jaka poruka“, zaključio je.
 

1670485881082.png

Gradonačelnik Tomašević: Ubistvo porodice Zec najmračnija epizoda u istoriji Zagreba



Gradonačelnik Tomašević: Ubistvo porodice Zec najmračnija epizoda u istoriji Zagreba 1


07.12.2022. 23:35

Gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavio je danas da je ubistvo porodice Zec u Zagrebu krajem 1991. jedno od najmračnijih epizoda u istoriji glavnog grada i najavio da će grad postaviti spomen ploču kao podsećanje na počinjeni zločin.

On je to rekao na obeležavanju 31. godišnjice ubistva porodice Zec, Mihajla, Marije i njihove 12-godišnje ćerke Aleksandre, koju su organizovali Antifašistička liga i Srpsko narodno veće.

“Trideset i jednu godinu nakon zločina koji je jedna od najmračnijih epizoda u istoriji ovog grada, stojim ovde da bih odao počast žrtvama i da bih još jednom upozorio šta se ovde dogodilo“, rekao je gradonačelnik.

On je podsetio da počinioci zločina nisu odgovarali za ubistva, iako su njihova imena poznata.

U noći sa 7. na 8. decembar 1991. godine petoro pripadnika specijalne policije, poznatije kao „merčepovci“, kako su se zvali pripadnici jedinice komandata Tomislava Merčepa, upali su u kuću imućne zagrebačke porodice Zec u kvartu Trešnjevka. Oca Mihajla ubili su u dvorištu, dok su njegovu suprugu Mariju i 12-godišnju ćerku Aleksandru, kao svedoke zločina, odvezli do planinarskog odmorišta Adolfovac na Sljemenu, pucali im u potiljak i bacili ih u jamu za smeće.

Oni su po hapšenju priznali ubistvo, ali zbog proceduralne greške tokom istrage, odnosno davanja priznanja bez prisustva advokata, nikad nisu odgovarali.
Zločin je preživelo dvoje dece Mihajla i Marije, sedmogodišnja Gordana i desetogodišnji Dušan, kojima je Hrvatska 2004. godine isplatila odštetu.

Aleksandra, Marija i Mihajlo sahranjeni su u Gornjoj Dragotinji, kod Prijedora, rodnom mestu Mihajla Zeca.

Ratni pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Hrvatske, Tomislav Merčep pravosnažno je osuđen 2017. na sedam godina zatvora, jer kao komandat jedinice „merčepovci“ nije sprečio zločine nad srpskim civilima na području Pakračke Poljane, Zagreba i Kutine.

Merčep je uhapšen krajem 2010, a suđenje je počelo dve godine kasnije.

Na početku suđenja optužnica je teretila Merčepa da je naredio zločine, ali je kasnije taj deo ublažen, pa mu se u nastavku postupka sudilo zbog optužbi da pripadnike jedinice nije sprečio u zločinima.
Zbog pogoršanog zdravstvenog stanja, Vrhovni sud ga je u martu 2020. pustio na uslovnu slobodu, posle izdržane tri četvrtine zatvorske kazne, a umrlo je krajem te godine.
 

Back
Top