Ovo ce was weoma zanimati...molim was citajte do kraja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Zabranjena_Arheologija

Aktivan član
Poruka
1.104
Vojnicev Rukopis

Izgleda da je Vojnićev rukopis ili nepoznata šifra, ili nepoznati jezik, ili prevara

Izgledalo je da će rešenje još jedne značajne misterije razrešiti nedoumice o tajanstvenoj prošlosti. Ali, do dana današnjeg niko nije uspeo da dešifruje taj rukopis...
vojnic

Američki antikvar Vilfred Vojnić pronašao je 1912. godine u biblioteci jezuitskog koledža, u okolini Rima, bogato ilustrovani srednjevekovni rukopis pisan nepoznatim pismom i jezikom. Cak ni američki vojni kriptografi, koji su uspeli da dešifruju japansku carsku šifru, a koji su se pred kraj II svetskog rata iz hobija pozabaviIi šifrovanim antičkim rukopisima, uspeli su da dešifruju sve do čega su došli - osim Vojnićevog teksta.

Citav niz neuspeha da se u ovom raskošnom rukopisu, dugačkom 230 strana, punom neobičnih crteža biljaka, nebeskih sfera i kupačica, nađe bilo kakav smisao, naveo |e savremene istraživače da posumnjaju da se radi naprosto o prevari. Godine 1586. nemački car Rudolf II kupio je ovaj rukopis od engleskog avanturiste Edvarda Kelija, za 600 dukata - što odgovara sumi od današnjih 50.000 američkih dolara - a to je mogao da bude i više nego dovoljan motiv za ovako komplikovanu obmanu.

Pokušaji tumačenja

Prvo smisaono tumačenje ovog rukopisa pružio je 1921. profesor filozofije sa Pensilvanijskog univerziteta, Viljem Njubold. On je tvrdio da rukopis sadrži sitne znake ispisane perom, koji se mogu videti jedino pod uvećanjem, i da su ti znaci zapravo stenografski znaci starogrčkog jezika. Po ovom tumaču, Vojnićev rukopis napisao je Rodžer Bekon u 13. veku, i on govori o raznim pronalascima, kao što je, na primer, mikroskop. Ovo tumačenje, međutim, obezvredili su kritičari koji su pokazali da navodne mikroskopske osobine rukopisa predstavljaju prirodne pukotine u mastilu.

Filolog amater Džon Stojko je 1 978. tvrdio da je rukopis napisan na ukrajinskom jeziku, bez korišćenja samoglasnika, ali njegov prevod, u kome se nalaze i rečenice kao što je: "Praznina \e ono za šta se bori oko Boga-Deteta" ne odgovaraju ni ilustracijama ni ukrajinskoj istoriji. Fizičar Leo Levitov je 1 987. tvrdio da su dokument napisali francuski katari, i da je sastavljen od reči raznih jezika, ali se njegov prevod uopšte ne slaže sa dobro dokumentovanom teologijom katara.

Besmislica ili šifrovana poruka

Neobične slike nebeskih sfera, fantastičnih biljaka i nagih žena ukrašavaju stranice Vojnićevog rukopisa, kojl se danas čuva u Bajnekeovoj biblioted retkih knjiga i rukopisa na univezitetu Jel


Nakon svega, bilo bi prilično lako da se zaključi da je Vojnićev rukopis obična besmislica, dobijena slučajnim metodom pisanja. Moguće je, na primer, da se radi o šifrovanom tekstu na nekom potpuno nepoznatom jeziku. Kako je zapazio američki kriptolog Gordon Rag, najčešće reči se ponavljaju dva ili više puta u istom redu. Ako bi se znaci Vojnićevog rukopisa preveli na slova latinice (naravno, svakom znaku se dodeljuje slovo konvencijom, što ne znači da on i predstavlja to slovo), jedan red u tekstu bi, na primer, izgledao ovako (list 7: qokedy qokedy dal qokedy qokedy. Ali, toliko ponavljanje reči ne nalazimo ni u jednom poznatom jeziku i to je ono što Vojnićev "tekst" čini suviše različitim od bilo čega poznatog, da bismo mogli da pretpostavimo da je pisan na ma kom Ijudskom jeziku.

Pa ipak, Iingvistička složenost rukopisa nesumnivo ukazuje na sistem. Cak i ako je čitav rukopis samo prevara, ona nije nastala tako što je neko nasumično izabrao znake i složio ih u tekst. U njemu nalazimo suviše pravilnosti i sistema. Na primer, reči u Vojnićevom tekstu raspoređene su binomnom raspodelom - najčešće korišćene reči imaju pet ili šest slova, a broj reči sa manje ili više slova opada strmo od vrha po funkciji koja predstavlja simetričnu zvonastu krivu. U gotovo svim Ijudskim jezicima, distribucija reči je šira i asimetrična, sa češćim javljanjem relativno dugih reči. Veoma je malo verovatno da bi binomna raspodela mogla da bu-de namerno ukalkulisana u kreiranje tog rukopisa sa ciljem obmane, pošto je taj statistički koncept nastao vekovima nakon ovog rukopisa.

Kardanova rešetka

Da bi pokazao da je moguće stvoriti šifru sličnu Vojnićevoj, koja u sebi ne nosi neko značenje, kriptolog Gordon Rag je pokušao da sam kreira sličan rukopis. Opšte mišljenje je da je ovaj rukopis nastao pre 1500. godine, ali je poznato da su u srednjem veku i renesansi umetnička dela pravljena u stilu starijih vremena, ili iz sasvim nedužnih motiva, ili da bi rukopis izgledao starije; zato je ovaj kriptograf datirao rukopis između 1470. i 1608. godine. To je otvorilo mogućnost da je u njegovom stvaranju korišćena Kardanova rešetka, koju je ovaj italijanski matematičar predstavio 1550. godine.

Kardanova rešetka se sastoji od jedne karte sa nekoliko proreza. Kada se ta rešetka postavi na naizgled besmislen tekst nastao izborom slova pomoću iste takve rešetke, otkriva se skrivena poruka. Rag je ubrzo uvideo da korišćenjem Kardanove rešetke sa tri otvora može da stvori tekst po osobinama veoma sličan Vojnićevom. Korišćenjem tablice od 36 stubaca i 40 redova, i Kardanove rešetke za izbor znakova uspeo je da za nekoliko sati načini između 1.000 i 2.000 reči.

Prvi stubac tablice bi sadržao slogove - prefikse, drugi sredinu reči, a treći sufikse. Postavljanjem rešetke počev od različitih redova tabele, dobijaju se reči koje se sastoje od različitih prefiksa, sredina i sufiksa, sasvim u Vojnićevom stilu.

Ovaj metod je takođe bio u stanju da reprodukuje i druge pravilnosti Vojnićevog rukopisa. Na primer, u Vojnićevom rukopisu se određeni znakovi nikad ne pojavljuju zajedno, što se može podesiti pomoću Kardanove rešetke; ako se uzastopni otvori na rešeci postavljaju uvek na različite redove, onda se slogovi u horizontalnim ćelijama tabele koje se dodiruju nikad neće pojaviti zajedno, ma koliko da su individualno česti. Što se tiče binomne, "zvonaste", statističke raspodele reči u pogledu njihove dužine, ona se može postići mešanjem kratkih, srednje dugih i dugih slogova u okviru tabele.
 
Najverovatnjje....

Po svemu sudeci, zakljucuje Rag, metod Kardanove rešetke poslužio je kao sredstvo da se stvori Vojnicev rukopis. Na osnovu prakticnog iskustva, kaže on, nesumnjivo je da je jedna osoba mogla da nacini takav rukopis za samo tri meseca. Ipak, ostaje pitanje: sadrži li on neku smisaonu poruku, ili je puka besmislica?

Osobina Vojnicevog teksta koja bi mogla da reši ovo pitanje, a na koju je vec ukazano, jeste suviše cesto ponavIjanje reci. Bilo koji metod primene Kardanove rešetke na smisaon teksta nece proizvesti toliko ponovljenih reci. To bi najverovatnije znacilo, zakljucuje Rag, da je autor Vojnicevog rukopisa koristio kao predložak neki potpuno besmislen tekst ili niz znakova, a ne neku smisaonu poruku.

I zaista, istorijske cinjenice kao da se slažu sa ovom pretpostavkom, jer je za jednog od dva coveka koji su povezani sa ovim rukopisom, (elizabetanski misticar dr Džon Di i Edvard Keli), naime, za Edvarda Kelija, istorijski poznato da je, pored toga što se zanimao za mistiku i alhemiju, uz to bio i nepopravljivi falsifikator, a znaoje i za princip Kardanove rešetke.

1912. godine ovu ilustriranu knjigu kupuje Amerikanac Wilfred Voynich i ona
postaje poznata kao "Vojnicev rukopis". Napravio je desetine kopija koje je
poslao ekspertima. Oni su zakljucili da vecina od stotine prikazanih biljaka
uopste ne rastu na ovoj Planeti... da pojedine ilustracije, gledane pod
mikroskopom, nalikuju nepoznatom tkivu... i da pojedine ilustracije prikazuju
druge zvjezdane sisteme nepoznate dotadašnjoj nauci..."

Ovaj rukopis je samo jedan u nizu koji su bili dostupni elitnom krugu... koji je
držao mase u potpunom neznanju.

Procitajte i owo:

Godine 1912. bibliotekar i antikvar Vilfrid Vojnic, Amerikanac ovdašnjeg porekla, sasvim sluccajno je, na svom proputovanju kroz Rim, došao u posed knjige koja se danas smatra najvecom enigmom moderne
kriptolingvistike. Lako je prošlo skoro stotinu godina od njegovog otkrica, tzv. „Vojnicev manuskript”, za koji se pouzdano zna da je nastao u periodu od XV do XVII veka, ne samo da nije dešifrovan, vec svakim danom predstavlja sve vecu misteriju. Pisan nepoznatim pismom, šifrovan i ilustrovan brojnim piktogramima i
dijagramima, rukopis se uporno odupire svim pokušajima da se pronikne u njegove tajne, što naucnike navodi na pomisao da je u pitanju necija neslana šala ili da knjiga zaista sadrži neko drevno znanje, nepoznato savremenom coveku. „Vojnicev manuskript" danas se cuva u SAD, na Univerzitetu Jejl (www.voynich.nu).


Rukopis Vojnic je mali kvarto (format cetvrtine tabaka), ciji listovi se razlikuju po velicini, ali su u proseku oko 23 h 15 centimetara. Numerisani su na nacin na koji se to radilo u 16. veku; poslednji broj je 116, ali nedostaje osam listova. Nekoliko listova je savijeno, cineci tako listove vece od dva spojena, a jedan list je veliki presavijeni “caršav” jednak površini šest listova. Rukopis u ovom trenutku sadrži ekvivalent od 246 kvarto strana; ako se osam nedostajucih listova racuna kao po dva na strani, onda je prvobitno imao ne manje od 262 strane. Poslednja strana sadrži samo kljuc, a f. 57 v ima dijagram, do sada nedešifrovan, koji je verovatno kljuc; od ostale 244 strane, 33 sadrži samo tekst, dok 211 sadrži crteže, obicno uz nešto vodene boje, i skoro uvek sa nekim tekstom... Uopšte uzev, odlicno je ocuvana, mada je nekoliko strana malo odrano.”
Rukopis na prvi pogled izgleda sasvim citljiv, ali samo nekoliko njegovih znakova nalikuje na poznate znakove, pre svega u latinskom jeziku, a još nekoliko na brojeve. Vojnic je dugo mislio da autor ove misterije engleski hemicar, prirodnjak i filozof Rodžer Bekon (1214-1294), ali ni najbolji poznavaoci ovog genija nisu mogli da dokažu tako nešto. U jednom trenutku izgledaalo je da ce to poci za rukom cuvenom profesoru Univerziteta Pensilvanija Vilijamu Romejnu Njuboldu, ali se na kraju ispostavilo da je njegov višegodišnji trud bio uzaludan. Niti on, niti brojni drugi znalci, šifranti i pasionirani amateri nisu uspeli da procitaju ništa, niti da saznaju cije je to delo. “Vojnicev rukopis” danas se nalazi u Bajneke biblioteci Jelskog univerziteta, u koji je dospeo na neobican nacin. Vojnic je za života pokušavao da ga proda i tražio za njega 160.000 dolara. Ali, pošto je on sadržao “macku u džaku” niko nije želeo da plati toliko. Vojnic je manuskript pred smrt (19. marta 1930) zaveštao svojoj supruzi Etel i sekretarici Ani Nil, naloživši da mogu da ga prodaju “bilo kojoj javnoj ustanovi” za 100.000 dolara, a ni jednom privatnom kolekcionaru po bilo koju cenu!
Vreme je cinilo svoje. Umrla je i Etel, pa je rukupis, na kraju, 1961. godine, ipak kupio njujorški trgovac knjigama Hans Kraus za 24.500 dolara. Odmah je na njega udario cenu od 100.000 dolara, koju je kasnije podigao na Vojnicevih 160.000. Osam godina kasnije poklonio ga je pomenutoj biblioteci!

Obavezno procitati owo:

ŠEST DELOVA


Prema crtežima manuskript može da se podeli na šest delova. U prvom, botanickom, autor je nacrtao 113 biljaka za koje ne može da se utvrdi koje su vrste.
U drugom, nazvanom astrološki, nalazi se 25 “zvezdanih crteža”, u obliku krugova sa zrakastim delovima, treci odeljak je biološki i sadrži crteže malih golih žena, najcešce u nekoj tecnosti, sa velikim stomacima i veoma širokom bokovima, cetvrti deo sadrži detaljan niz od devet medaljona ispunjenih zvezdama i oblicima nalik na celije, u petom delu su crteži preko stotinu vrsta lekovitog bilja i korenja i crteži farmaceutskih posuda, a u šestom delu tekst sa zvezdama na unutrašnjoj margini na desnoj stranici, a na spoljnoj margini na levoj stranici.



NEOBIcNO PISMO

Posle smrti Vojniceve sekretarice Ane Nil, saznalo se i gde je veliki kolekcionar 1912. godine našao ovaj ruopis. U jednom pismu koje je Ani napisala Etel, otkriva se da je rukopis bio deo zbirke u vili Mondragone, ranijem jezuitskom koležu u Fraskatiju, u Italiji.
Jezuiti su, prikupljajuci novac za obnavljanje vile, bili prinudeni da prodaju deo zbirke retkih rukopisa. Još nešto je jedno vreme skrivao Vojnic. Kada je kupio rukopis na njegovoj korici bilo je zakaceno pismo na koje on nije odmah obratio pažnju. Pisao ga je izvesni Johan Markus Marki od Kronlanda, u Pragu 19. avgusta 1665, nekom Atanasiju, “casnom i cenjenom gospodinu, bratu po Hristu”, moleci ga da knjigu koju mu šalje procita, uveren da to može samo on!


Ljudi,ja sam fasciniran! Jos jedna knjiga,sa welikom misterijom.Nepoznato pismo,nepoznate biljke koje ne rastu na zemlji,zvezdani sistemi nepoznati dotadasnjoj nauci,zene u tecnosti sa sirokim bokovima,i welikim stomacima... Eto o cemu wam ja pricam,owo je jedan od primera da knjige owakwog tipa,i tipa necronimicus i codex gigas sadrze mnogo toga nama nepoznato.

Misljenja?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top