Osvrt na Rusku ekonomiju- stagnacija?

Banovic Strahinja

Ističe se
Poruka
2.413
U poslednjih nekoliko meseci, zapadni mediji sve češće tvrde da je ruska ekonomija u ozbiljnim problemima, zbog čega je predsednik Vladimir Putin možda primoran da okonča rat u Ukrajini. Strahuje se da bi povećanje kamatnih stopa radi borbe protiv inflacije moglo zaustaviti ekonomiju do kraja 2025. godine, dok neki izvori sugerišu da Putin želi izbeći "ponižavajući bankrot".
Ruska ekonomija je pod pritiskom od početka invazije na Ukrajinu i uvođenja strogih sankcija, ali glavni pokazatelji ukazuju na postepeni pad, ali ekonomski pad nije ni blizu toliko koliko se tvrdi.

Kako se ruska ekonomija promenila tokom rata:
Screenshot (113).png


Uprkos ratu i sankcijama, ruska ekonomija se pokazala kao robusna. Rast je u velikoj meri podstaknut naglo povećanom budžetskom potrošnjom, ne samo za vojsku već i za infrastrukturne projekte.

Ovi projekti uključuju ulaganja u poboljšanje transportnih veza sa Kinom, obezbeđivanje veće ekonomske samopouzdanja proizvodnjom robe koja je ranije uvezena sa zapada i rešavanje nekih društvenih problema Rusije – pre svega, njene niske stope nataliteta.
2025. godine vlada povećava svoje porodiljske naknade, pri čemu će majke koje prvi put dobijaju 677.000 rubalja (oko 5.800 funti) – u odnosu na 630.400 rubalja u 2024. Da bi se osiguralo da Rusi imaju „što je moguće više dece“, rekao je Putinov portparol Dmitrij Peskov za „Vašington post“2024.

Međutim, prognoza rasta BDP-a od 2,5% za 2025. je verovatno preoptimistična. Problemi su se povećali poslednjih meseci. Ruska ekonomija je postala "pregrejana", podstaknuta budžetskim finansiranjem i izdašnim kreditima, što je dovelo do inflacije od najmanje 10%. ( pregrejana ekonomija obično podrazumeva da je potražnja za dobrima i uslugama prevelika u odnosu na dostupne resurse, kao što su radna snaga, sirovine ili proizvodni kapaciteti).

Povećana vojna proizvodnja, mobilizacija osoblja u oružane snage i značajna migracija u inostranstvo doveli su do akutnog nedostatka radne snage. Stopa nezaposlenosti na kraju godine bila je samo 2,3%, u poređenju sa 4,5% prije rata. Da bi se privukla radna snaga i regruti, plate i isplate ljudima koji potpisuju vojne ugovore brzo su porasli.
Ruska centralna banka povećala je kamatnu stopu sa 16% u decembru 2023. na 21% u oktobru 2024. godine, što je izazvalo tvrdnje o ekonomskoj krizi. Međutim, visoke stope nisu nove za Rusiju – inflacija je brzo opadala nakon prethodnih porasta.
Privreda sada pokazuje znakove "hlađenja"; poslovni sektor oseća pritisak, krediti se smanjuju, a firme rade na povećanju produktivnosti. Ruska rublja jača, dok inflacija i kamatne stope očekuju pad. Stopa nezaposlenosti je porasla na 2,4% u januaru 2025, a budžet će ostati stabilan uz moguće povećanje vojne potrošnje.

Opadajući rast

Iako nema pretnje od skorog ekonomskog kolapsa, nema ni realnih izgleda za razvoj. Ruska ekonomija se suočava sa periodom stagnacije, sa zastarelom infrastrukturom i opremom i malo tehnoloških inovacija.
Potrošnja na istraživanje i razvoj iznosila je nešto više od 1% BDP-a tokom mnogo godina. A Rusija postaje sve više ekonomski zavisna od Kine, koja je sada njen daleko najveći trgovinski partner – sa 39% uvoza u 2024. Kina je glavni ruski izvor mnogih (ne uvek visokokvalitetnih) industrijskih i potrošačkih dobara.

Flota ruske civilne avijacije stalno se smanjuje i degradira pod uticajem sankcija, koje su otežale nabavku rezervnih delova. Nastoji da zadrži svoje brojne Boinge i Erbasove u letenju, dok se obećani novi potpuno ruski avioni ne pojavljuju, sa malo verovatno do 2027-2028.
Zalihe automobila u Rusiji takođe stare. Kupci moraju da biraju između zastarelih Lada, kineskih automobila neprikladnih za ruske puteve i klimu, i uvezenih polovnih vozila sumnjivog kvaliteta. Godine 2024, 69% svih automobila kupljenih u Moskvi bili su kineski – ukupno 139.000, u poređenju sa 13.000 Lada.
Sve veći problemi pokazuju da Rusija ima nazadujući ekonomski poredak. Vremenom bi ovi pritisci mogli da nateraju ruskog predsednika da traži bolje odnose sa zapadom. Ali to vreme još nije stiglo.
 
Nemoguce. Citajuci kremljofile stekao bi utisak da je Rusija ubedljivo najjaca ekonomija sveta i da zbirno sije SAD, Kinu i EU 5 puta.
Uobicajena prica- kod jednih samo sto nije totalna kataklizma kod drugih su maltene vodeca ekonomija sveta, inace ona tabela s podacima je iz "Rostat" iz ministarstva finansija- pa je to malo smesno da su zvanicni Ruski izvori mnogo skromniji u vezi ekonomije, nego neki mediji u Srbiji- a da ne pricamo o nekim lovackim pricama s foruma.
 
Tek ce im biti veselo kada se trodnevna svo konacno zavrsi i prestane sumanuto stancanje naoruzanja.
Ovo je dobro pitanje kako ce se tranzicionirati, nemam predstavu kako to planiraju izvesti no imaju nedostatak radne snage pa im to moze olaksati stvari no tehnologija im je poprilicno zastarela, tako da ce im prirodni resursi i dalje biti glavna privredna grana.
 
Dobro im biti nece u bilo kojoj varijanti nakon krvarenja kojem se kraj jos ne nazire.
Nisu imali strasan veliki broj poginulih u odnosu na broj stanovnika, veci problem, barem za ekonomiju, je odlazak dosta velikog broja visoko skolovanih i visoko kvalifikovanih ljudi, a da ne pricamo o losem natalitetu, (koji doduse je problem kod ogromne vecine razvijenijih drzava).
Tokom proslih godina su pokusavali da ojacaju tehnoloski sektor i privuku skolovane ljude i inovatore- no nisu imali nekog uspeha.
 
Beograd je pun mahom mladih i radno sposobnih Rusa. Koliko ih je tek po Zapadu nije tesko zakljuciti.
Na internetu se najcesce barat nekom cifrom od 800-900 000, a cesto su to visoko skolovani ljudi i manji preduzetnici tako da je to dosta veliki udar za ekonomiju, dosta ih se iz centralne Azije i drugih mesta doselilio u samu Rusiju u istom periodu medjutim ovde nema mnogo preduzetnika i biznismena niti strucnih lica za grane privrede koje su Rusiji potrebne.
 
Koliko je ova stagnacija uopšte optetećujuća za Rusiju?
Kontam nešto da neće upastu u neku crvenu zonu dok god imaju dobru saradnju sa Kinom i delom Azije.
Imaju dobru saradnju trenutno msda razmena s Kinom je nesto slabija ove godine, mada ne znam zasto.
A druga stvar je sto Kina ne zeli da bude energetski ovisna o drugoj zemlji pa onda nabavlja energente na vise mesta i ne zeli da kupuje svu naftu od Rusije.
 
Uobicajena prica- kod jednih samo sto nije totalna kataklizma kod drugih su maltene vodeca ekonomija sveta, inace ona tabela s podacima je iz "Rostat" iz ministarstva finansija- pa je to malo smesno da su zvanicni Ruski izvori mnogo skromniji u vezi ekonomije, nego neki mediji u Srbiji- a da ne pricamo o nekim lovackim pricama s foruma.
Rusija je imala oko 300 milijadri dolara na pocetku rata i potrosila ih u vojnu industriju, prodaju velike kolicine zlata i daju na obligacije preko 15% kamate to,su pokazatlji ove godine da su rezerve pri kraju i da im nedostaje novca , sta je guralo rusku ekonomije je porast plata zbog nedostaka radnika i velike investicije u vojnu industriju iz zaliha novca (pripremili su se dobro za rat)dok su firme propadale sto nisu pravi pokazatelji ekonomije.
 

Back
Top