"Nećemo cveće, hoćemo ravnopravnost"
Blic - Pre 28 minuta U Srbiji žene nisu dovoljno zastupljene na mestima odlučivanja, ne primenjuju se zakoni koji im garantuju ravnopravnost, a mediji i dalje promovišu stereotipnu sliku žene u društvu, ocenile su danas u Kruševcu aktivistkinje udruženja "Peščanik".
Udruženje "Peščanik" je povodom Međunarodnog dana žena organizovalo akciju pod sloganom "Nećemo cveće, hoćemo ravnopravnost" u okviru koje su pozvale institucije društva da poštuju zakone i prava žena.
"Hoćemo obrazovanje, hoćemo posao, hoćemo život bez nasilja, hoćemo bolju zdravstvenu zaštitu, hoćemo da odlučujemo, hoćemo da nas čujete - hoćemo ravnopravnost", poručile su aktivistkinje.
One su pozvale građane da im se pridruže u borbi za ženska prava.
Predsednica "Peščanika" Snežana Jakovljević ukazala je da je Srbija poslednjih godina donela niz zakona i strategija koje ženama garantuju ravnopravnost, ali da je problem što se ne primenjuju.
"Žena je u republičkom parlamentu 22 odsto, u lokalnim od 15 do 25 odsto, a na mestima ministara 18 odsto. Stranke se teško opredeljuju da ženama povere neku funkciju, a poslodavci, iako je to protivzakonito, neretko zapošljavanje žena uslovljavaju obećanjem da neće ostati u drugom stanju", naglasila je Jakovljević.
Ona je ocenila i da mediji, i pored obaveze da promovišu ravnopravnost polova i dalje podržavaju tradicionalnu ulogu žena u društvu, a da "istraživačko novinarstvo u ovoj oblasti gotovo i ne postoji".
Damama se danas oprašta nepropisno parkiranje
Povodom 8. marta, medjunarodnog Dana žena, Javno komunalno preduzeće "Parking servis" je saopštilo da će osloboditi troškova sve dame koje se danas nađu u situaciji da im "pauk" zbog nepropisnog parkiranja odnese vozilo.
Prilikom preuzimanja vozila potrebno je da pokažu saobraćajnu dozvolu i ličnu kartu kao dokaz da je vozilo zaista njihovo.
"Parking servis" ovu akciju organizuje već nekoliko godina unazad, trudeći se da korisnicama svojih usluga praznik protekne u što boljem raspoloženju, navodi se u saopštenju.
Prema podacima koje su prikupiile aktivistkinje "Peščanika" tokom 2009. godine Policijskoj upravi Kruševac prijavljena su 132 slučaja nasilja u porodici, od čega je policija u 19 slučajeva podnela krivičnu prijavu protiv nasilnika, za 50 slučajeva podnete su prekršajne prijave, a u 73 slučaja su izrečene mere upozorenja.
U istom periodu, u vezi sa nasiljem u porodici, Opštinskom javnom tužilaštvu podneta je 131 krivična prijava. Opštinskom sudu Kruševac podneto je 12 tužbi a pokrenuta su 74 krivična postupka, od čega je pet pravosnažno okončano.
SOS centru za žrtve porodičnog nasilja, koji u Kruševcu od februara prošle godine vode članice Peščanika u saradnji sa lokalnom samoupravom, za 13 meseci rada obratilo se 175 osoba, od čega 159 žena i 16 muškaraca (šest muškaraca je prijavilo nasilje nad ženama u svom najbližem okruženju).
Istovremeno, Pravnom savetovalištu žene su se obratile 188 puta, a najčešći problemi za koje su tražile pravnu pomoć su razvod braka, nasilje u porodici, starateljstvo nad decom i zajednička imovina.
Krkobabić: Položaj žena ni posle sto godina nije bolji
Položaj žena danas nije ništa bolji ni posle 100 godina borbe za njihova prava, jer je po tom pitanju urađeno malo, izjavio je zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić.
On je povodom 8. marta priredio čajanku u Starom dvoru i ugostio mnoge dame iz javnog života, i tom prilikom obećao da će se "potruditi da se položaj žena u Beogradu popravi", a kao prvi korak najavio besplatan prevoz za domaćice.
Krkobabić je poručio i da je "pravo vreme da se posle 100 godina neke nove pametne žene okupe i pokrenu pitanja na koja još nisu dati odgovori, kako bi se u skorijoj budućnosti pronašla rešenja".
"Muškarci govore da su im žene drage, da ih vole. Ako se ovako ponašaju prema nečemu što vole, možete da zamislite kako li se ponašaju premu nečemu što ne vole", poručio je Krkobabić i naglasio da je pitanje položaja žena civilizacijsko.
Kao jedan od primera lošeg ophođenja prema ženama, on je naveo to što se trudnicama oduzima 35 odsto od plate prilikom odlaska na porodiljsko bolovanje, čime se, kako je ocenio, dame kažnjavaju samo zato što žele da postanu majke. Književnica Isidora Bjelica, jedan od domaćina čajanke, izjavila je da su žene u Srbiji godinama diskriminisane, o čemu svedoči studija koja je obuhvatila više od 1.000 žena starijih od 35 godina, a koja je pokazala da je 98 odsto njih doživelo neki vid segregacije, nisu mogle da se zaposle ili su bile vređane.