Ornitorinkus ili Kljunar

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.091
Kljunar spada u rod sisara.

Telo mu je pokriveno kratkom i vrlo masnom smeđom dlakom i spljošteno. Kljunar je prekriven debelim nepropustljivim slojem dlake, osim po nogama i kljunu. Dlaka mu je tamnosmeđa po leđima, dok je na trbuhu svetlija. Takođe mu je dlaka složena u dva sloja, unutrašnji koji je finiji i spoljašnji grublji. Gornji (spoljašnji) sloj zadržava u sebi vazduh i pomaže kljunaru da sačuva toplotu u toku zimskih meseci i plivanja u hladnoj vodi. Na glavi s kratkim i neistaknutim vratom ima širok pljosnat kljun poput patke, koji je na rubu kožnat i ima nosne otvore na prednjoj trećini, oči se nalaze odmah iznad kljuna. Uši su mu bez ušnih školjki i može da ih zatvori. Mesnati jezik pokriven je rožnatim zubićima i potpuno ispunjava usnu šupljinu. Petoprste kratke noge imaju plovne kožice, koje su prilikom hodanja presavijene unazad.

Raste oko 50 (mužjaci, a ženke oko 43 cm) centimetara u dužinu, od čega na rep otpada oko 14 centimetara. U repu se čuvaju masnoće koje služe kao rezerva hrane, koje životinja može da iskoristi tokom oskudice, kao na primer tokom zime. Gornja strana repa kod kljunara je prekrivena grubljom dlakom dok je sa donje strane retka, za razliku od dabra koji svoj rep koristi i za pokretanje u vodi kljunar svoj rep koristi samo za upravljanje dok pliva. Težina mužjaka iznosi oko 1,7 kg, a ženke oko 1 kg.
Za razliku od drugih sisara, njihova telesna temperatura je s 32°C vrlo niska.
kljunar.JPG
 
Za razliku od drugih sisara, njihova telesna temperatura je s 32°C vrlo niska.
Kljunar je sisar. Ključna fiziološka razlika između kljunara i drugih sisara je to što kljunari (Monotreme znači jedan otvor na grčkom) imaju jedan otvor za reprodukciju, uriniranje i defekaciju, kao što je slučaj kod gmizavaca. Drugi sisari imaju posebne otvore: vagina, uretra i anus. Monotreme legu jaja koja ženka snabdeva hranjivim sastojcima.Živi u rukavcima reka obraslih drvećem. U obalama kopa svoje podzemne tunele s više izlaza i otvorom ispod površine vode. Živi u Australiji i na Tasmaniji.
Clipbeba.jpg
 
Muški ornitorinkus ili kljunar krije hemijsko oružje sposobno da izazove nepodnošljivu bol: otrovni bodlji na zadnjim nogama. Iako se i mužjaci i ženke rađaju sa bodljama, samo mužjaci proizvode otrov, posebno tokom sezone parenja, kada njihova toksičnost dostiže svoj vrhunac. Ovaj otrov, koji proizvode mišićne žlezde i prenosi se kroz fini kanal do bodlje, obično nije smrtonosan za ljude, ali izaziva agoniju koju ni morfijum ne može umiriti. Kod malih životinja može biti smrtonosan. Pored ove biološke odbrane, ornitorinkus nastavlja da fascinira svet jer je jedna od najneobičnijih vrsta: sisavac koji polaže jaja, ima kljun patke, rep castora, noge sa membranama i, kao da to nije dovoljno, sistem odbrane dostojan naučne fantastike.
 

Back
Top