ORJUNA

Statler and Waldorf

Buduća legenda
Poruka
42.456
240px-ORJUNA_logo.svg.png



ORJUNA - Organizacija jugoslavenskih nacionalista


основана је у Сплиту 25. сијечња (јануара) 1921. године. залагала се за државни унитаризам и интегрално југословенство. окупљала је све јужнословенске народе, али је највећи број присталица имала међу далматинским католицима и Словенцима. у значајној мери обележила је политички живот Краљевине СХС.

ово је тема о ОРЈУНИ :)

6181170_orig.jpg
 
Prvobitni naziv za orjunu je bio Jugoslovenska napredno-nacionalna omladina. Kasnije je promenjen naziv. Orjuna je propagirala, unitarno uređenje Kr. SHS i bila je vojno krilo samostalne demokratske stranke. Kada je SDS napustio pozicije unitarizma, došlo je do raskola sa orunom. Iako je ORJNA podržala diktaturu kralja Aleksandra, zabranjen joj je rad (zvanično jer je bila "kompromitovana"). U orjuni je bilo najviše hrvata i slovenaca, ali ni broj srba nije bio zanemarljiv (kad je u pitanju dalmacija ili vojvodina). Recimo, Dobrosav Jevđević i Aleksa Šantić bili su orjunaši. Nažalost, u vreme diktature sticajen okolnosti izgubljen je veliki broj hrvata bivših orjunaša. U srbiji ORJNA je imala samo jače uporište na Beogradskom univerzitetu. Izdavala je regionalni list "Šumadinski orjunaš". Procenjuje se da je ORJUNA u jednom momentu imala oko 10 000 članova. Pored propagandnog i političkog rada, obavljala je i kulturno-prosvetne aktivnosti. Danas je reč orjunaš u Hrvatskoj sinonim za pro-jugoslenske hrvate. Još nekoliko interesantnih detalja. Recimo, orjuna se obračunavala sa političkim protivnicima (komunistima i hrvatskim nacionalistima) u tim sukobima je bilo i ubistava. Dalje, orjuna je imala karakter pro-državne paravojne organizacije. Čitao sam recimo da je 20-tih godina u ataru Novog Sada organizovana akcija hvatanja "hajduka". U toj akciji uz vojsku i žandarmeriju, učestvovali su i naoružani članovi JNNO (preteča orjune).
 
Zanimljivo da je Split u to vreme bio najvece uporiste Jugoslovenstva...ne znam kako na to, ako su uopste sa tim upoznati, reaguju Splicani danas.

Da bi se ova tema razumela, treba se vratiti i jos koju godinu nazad u proslost.

„BOŽE PRAVDE“ U SPLITU – Pre jednog veka srpska himna svečano je intonirana uz ovacije Splićana, dok je u Dubrovniku srpska vojska zasipana cvećem

DUBROVNIK-01.12.1924-01.jpg


U borbi za oslobođenje i ujedinjenje uoči Prvog svetskog rata Dalmacija je imala istaknuto mesto. Iako savremena hrvatska istoriografija to pitanje izostavlja, deo hrvatskih građanskih slojeva bio je projugoslovenski orijentisan isto onoliko koliko je bio i prosrpski. Njihova borba nije bila tek politička nužnost, već često i najdublje ubeđenje zbog kog su rizikovali. Takođe, Srbija u tim krugovima nije bila posmatrana kao objekat koji će pomoći u suzbijanju italijanskog uticaja, već kao Pijemont čijoj su se demokratiji mnogi hrvatski umetnici i intelektualci onog vremena istinski divili.

To je doba kada je 19-godišnji Miroslav Krleža prebegao u Beograd, da se kao dobrovoljac prijavi u srpsku vojsku i bori za slobodu, kada se i Frano Supilo oduševljavao srpskom vojskom koja „čuda čini“. Tin Ujević je svoje knjige „Lelek Sebra“ i „Kolajna“ napisao na ekavici, ćirilicom i objavio ih u Beogradu. To je činio, kako sam kaže, iz političkih i idealističkih razloga. Taj isti gospodar reči, umetnik i boem, družio se sa mladobosancima, a u svom eseju „Obrisi Jugoslavije“ napisao odu srpskom seljaku. Tada i hrvatski kompozitor, Splićanin Jakov Gotovac, komponuje koračnicu „Čika Pera“, posvećenu kralju Petru I Karađorđeviću…

fotka1-dalmacija.jpg

Telegram koji su dalmatinski intelektualci uputili Nikoli Pašiću povodom pobeda u Prvom balkanskom ratu

Dubrovački gimnazijalci su za vreme „aneksione krize“ išli u protestne šetnje pevajući pesme o srpskom kralju Petru i crnogorskom prestolonasledniku Danilu. Slične manifestacije ponavljale su se i u vreme tkz. „veleizdajničkih procesa“ Srbima u Austro-Ugarskoj. Savremenik se prisećao da su tada:

„Običavali dolaziti Dubrovniku u posjetu mnogi ugledni Srbijanci. Mi, ondašnji dječaci, u njima smo gledali Srbiju Kralja Petra, koja ima da povede […] kolo oslobođenja.„

Nova faza, koja je označila buru oduševljenja i solidarnosti, osetila se u dalmatinskim gradovima po otpočinjanju Balkanskih ratova.

U Splitu i Šibeniku, 10. novembra 1912, održavaju se veliki narodni skupovi u čast pobeda Srbije i Crne Gore. Gledajući takvu povorku u Šibeniku, jedan austrougarski oficir razočarano je zaključio da „srce ovog naroda ne kuca za Beč, ono kuca samo za Beograd“. Pravnik i diplomata Lujo Bakotić veli:

„Dalmacija tada beše u stanju zdravog narodnog oduševljenja, koje beše proželo ceo narod. […] Sanjalo se, kao o događaju koji se približuje, o topuzu kraljevića Marka, bačenom u more sinje, koje će probuđeni Marko izvaditi iz dubine morske, te njim isterati strane gospodare, i naše more i naše primorje čestitim i slobodnim učiniti.„


Po gradovima su sakupljani prilozi za srpski Crveni krst. Bakotić navodi da je za svega tri meseca u Beograd i Cetinje poslato preko 500 000 kruna. Bilo je i dobrovoljaca koji su odlazili na bojište. Usledile su represivne mere austrijskih vlasti i raspuštanja opštinskih veća u Šibeniku i Splitu.

Prvi svetski rat i progoni protivnika Monarhije napravili su duboke razdore, ali i zbližili iskrene rodoljube dva naroda. Na samom početku rata zabranjena je upotreba ćirilice. U talasu antisrpskih demonstracija polupane su srpske radnje u gradovima, organizovani su antisrpski skupovi, podsticani šuckori i hapšeni narodni prvaci. Karakteristično je i javno paljenje srpskih zastava i demoliranje srpskih institucija u Dubrovniku. Narodni tribun Srba iz Kninske Krajine, Onisim Popović, pogubljen u Šibeniku ili Sinju, postao je simbol borbe i stradanja za slobodu u Dalmaciji. Pesnik Vojislav Ilić Mlađi posvetio mu je prkosnu pesmu „Kako umire Dalmatinac“.

Krajem oktobra 1918. srpska vojska je izbila na prirodne granice predratne Srbije – na Drinu, Dunav i Savu. „Narodna vijeća“, nove vlasti jugoslovenskih naroda nikle na ruševinama Austro-Ugarske, pozivale su je u pomoć, da uspostavi red na terenu. Timočka divizija je u novembru stigla u Dalmaciju. U međuvremenu, na primorju je uzavrelo. Na narodnom zboru u Splitu, pred 10 000 okupljenih, moglo se čuti i da stiže:

„Osvit narodne slobode kad je Srbija, naš Pijemont, osvetila Kosovo.„

Josip Smodlaka, hrvatski politički vođ u Dalmaciji i potonji gradonačelnik Splita, piše da je u gradu, iščekujući 20. novembra srpsku vojsku, „čitavo građanstvo, muško i žensko, staro i mlado, stajalo nekoliko sati na ulici“, a za njom je „uz svu dužinu njenog puta vijugala jedna široka zelena rijeka od zelenila i cvijeća kojim je narod obasipao ratnike“. Smodlaka im je poželeo dobrodošlicu.

„Osloboditelji naši, ponosni naš cvijete, najljepši i najmiliji. Blagosloven bio čas kada vas vidjesmo. Blagoslovena vam svaka stopa bila! Blagoslovene majke koje vas rodiše! Blagoslovena kolijevka koja vas je odnjihala! Blagosloveni opustjeli domovi vaši, koji se u crno zaviše da nama uzmogne sinuti ovo zlatno sunce slobode, što nas sada obasjava. Koliko smo čeznuli za ovim časom…!„

Pominjao je i Kraljevića Marka i cara Dušana. Završio je govor kličući „unuku velikog vožda Karađorđa“. Majora Stojana Trnokopovića, komandanta srpske jedinice, posebno je pozdravilo udruženje žena, koje su mu uz velike reči darivale srebrni lovorov venac. Pevačko društvo Zvonimir otpevalo je srpsku himnu „Bože pravde“. Pred katedralom Sv. Duje srpsku vojsku je pozdravio i blagoslovio i splitski biskup. Slično raspoloženje, svedoči Hrvoje Magazinović, vladalo je i u Zadru – ali su se umesto srpskih ovde iznenada pojavile italijanske okupacione trupe, na razočarenje Hrvata.

Uveče 13. novembra četa pod komandom kapetana Milana Đorđevića, sina bivšeg predsednika Vlade Srbije Vladana Đorđevića, stigla je u Dubrovnik. Susret Đorđevića i predsednika dubrovačkog vijeća Pere Čingrije bio je dirljiv. Kapetan je saopštio da sa srpskom zastavom Dubrovčanima donosi slobodu i pravdu, jednakost i bratstvo. Čingrija se poklonio srpskoj vojsci, a dok je intonirana srpska himna Dubrovčani su je zasipali cvećem. Reč je uzela Zora Hope, koja je poželela dobrodošlicu „osvetnicima Kosova, viteškim sinovima naše Majke Srbije“.

„Oslobodioci naši. Slava Vam se raznosi po cijelom svijetu. Svuda je ime Srbinovo najdičnije. […] Vile ovih Dubrava povesti će novo kolo, more ovo, naše more, šumeći, pjevaće pjesmu zahvalnicu oko ovih žala, a srca naša ponavljaće vječno: da ste blagosloveni izbavitelji naši.„

Nebo je paralo klicanje okupljenih kraj Orlandovog stuba, mesta sa kog su Dubrovčani vekovima primali najvažnije vesti. Dubrovački dnevni list „Rad“ 1. decembra 1918. godine doneo je sledeći tekst:

„Bio je lijep, vedar dan, kao i vedra radost oslobođenog Dubrovnika. Tisuće naroda, sa barjacima i narodnim i crkvenim. Paradni šeširi i crvene kape. Mlado i staro. […] Možda Dubrovnik nikad ne viđe takvog zanosa kao onaj dan. Slavlje je trajalo do mrkle noći. I pjevalo se i obilazilo gradom. Pred svetim Vlahom igralo se kolo. […] Istu večer Kapetan Đorđević gromkim glasom javljaše narodu: Stižu nam veseli glasi. Na 1. decembra proglašeno je jedinstvo države. Narod ga je prekinuo. Do neba se prolamaše poklik radosti:
Živjelo jedinstvo ! Živjela sloboda! […] Jedan akademičar pročita narodu govor Regentov, a narod slavljaše Karađorđeviće.„

Na Dan ujedinjenja 1924, u gradu pod Srđem podignut je i spomenik kralju Petru Karađorđeviću. Njegovim imenom nazvan je i jedan dubrovački trg.

Tako je nastajala država pomirenja, u kojoj nije bilo osvete za zločine počinjene nad srpskim narodom, u koju su primljeni i oficiri poražene vojske, u kojoj niko nije isticao zasluge oslobodilaca i dugove poraženih. Podele će doći kasnije. Ironija istorije bila je takva da je krajem XX veka baš u Dalmaciji proklijalo seme šovinističkog ludila. Maja 1991. svet je obišla slika na kojoj hrvatski šovinisti napadaju vojnike Jugoslovenske narodne armije u Splitu i jednog od njih dave golim rukama. Počeli su sukobi i u okolini Dubrovnika. Na stari grad su oktobra 1991. pali prvi projektili; žrtva je bio Srbin – dubrovački pesnik. Nestajala je jedna Jugoslavija…

(Srpski akademski krug)
http://akademskikrug.rs/boze-pravde-u-splitu/
 
Poslednja izmena:
Орјуна је уз Соколе и нека мања југословенска друштва била један од носилаца југословенских државотворних идеја заиста витешког краља Александра Карађорђевића.

Нажалост, победиле су оне снаге против којих су они борили, а против којих се борио и краљ Александар, а билас те несреће која нас је снашла смо Ми данас, такви какви јесмо, без државе, без друштва, без религије, без науке, без културе, сведени на подељену масу индивидуа, од којих већина нема важнија посла од уништавања неке друге индивидуе. А идеја за коју се борила Орјуна, била је цивилизацијска идеја, која је могла бити један од најсветлијих друштвених момената у историји, али као што смо видели, победили су глодари друштва који и сад растачу тековине такве једне племените идеје.

Али управо зато и не чуди што су у Хрватској и данас такве идеје сатанизују, јер за њих су такве идеје проблематичне с тачке гледишта хрватских националиста, који не виде даље од Старчевићевог хрватског повјесног права и онога што им фратри у цркви намолују. Ту се увек сетим Екмечића и сторије о фрањевцима из Оловског самостана.

Неки данашњи познати хрватски политичари су пореклом од некадашњих орјунаша, али према тој "својој" прошлости имају негативан став, што је и разумљиво кад делују у антидржавном окружењу.

p.s.

Не видим скоро никакве литературе на интернету о Орјуни, додуше, ево нешто што су Словенци објавили у својој дигиталној књижници.

Niko Bartulović, Od revolucionarne omladine do Orjune: istorijat jugoslovenskog omladinskog pokreta, Split, 1925

Орјуну су подржавала и двојица великих песника, Алекса Шантић и Тин Ујевић, Шантић је чак написао и Химну Орјуни, која је штампана први пут у сплитској Победи 1921. године.
 
U borbi za oslobođenje i ujedinjenje uoči Prvog svetskog rata Dalmacija je imala istaknuto mesto. Iako savremena hrvatska istoriografija to pitanje izostavlja, deo hrvatskih građanskih slojeva bio je projugoslovenski orijentisan isto onoliko koliko je bio i prosrpski.
Ja sam ovde pre nekog vremena izneo upravo ovu tvrdnju pa se Gruban smejao kao da sam napisao neku tesku izmisljotinu. Bilo je medju Hrvatima dosta onih kojima su bili drazi oni koji govore njihovim jezikom nego stranci. Urbani, progresivni, gradjanski deo Hrvata je podrzavao ujedinjenje, dok je konzervativni deo uvek mislio sa duminom glavom. Posto se katolicka crkva stavila u sluzbu neprijatelja Jugoslavije (mada je za stvarnog neprijatelja smatrana Rusija), ideja jugoslovenstva nije ni mogla da prezivi.

U Splitu i Šibeniku, 10. novembra 1912, održavaju se veliki narodni skupovi u čast pobeda Srbije i Crne Gore. Gledajući takvu povorku u Šibeniku, jedan austrougarski oficir razočarano je zaključio da „srce ovog naroda ne kuca za Beč, ono kuca samo za Beograd“. Pravnik i diplomata Lujo Bakotić veli:
Hrvatstvo nije podrzavano od strane Beca da bi mu srce kucalo za Beograd, nego za Bec. Isto kao sto 90-ih nije podrzavano da bi kucalo za Zagreb nego za Bon, kasnije Berlin. Hrvati to ne razumeju, na zalost. Bauk Velike Srbije je kreiran u Becu.

Nekada je Spliti bio epicentar jugoslovenstva, da bi danas postao epicentrom ustastva. Ispiranje mozgova za sada daje jako dobre rezultate ali skava sila akcije proizvodi silu reakcije, pa cemo videti na sta ce sve to da lici.
 
Poslednja izmena:
Orjunasi su tesno saradjivali sa cetnicima, i najveci deo njih je za vreme Drugog svetskog rata prisao JVuO. Najpoznatiji medju njima su Dobroslav Jevdjevic, Ilija Trifunovic Bircanin, pomenuti Niko Bartulovic...

Cetnici u Splitu, 1924. godine. Manifestacija Orjune na Peristilu 1924. Orjunaši su se posebno žestoko obračunavali s komunistima; Četnici na Peristilu dvadesetih godina prošlog stoljeća (vidi i prvu sliku koju je postavio vnf)

39_cetinici_na_peristilu_.jpg
 
Војвода Илија Трифуновић Бирчанин је био или председник једно време или члан, стао ми је мозак.
Учествовао је 27.3. у пучу. У рату је формирао и неке јединице од ситног броја југословенски оријентисаних Хрвата и у четничке јединице распоредио неке југословенски оријентисане Хрвате, нпр. мајора Марина Студеа, поручника Крешимира Самодола. Умро је фебруара 1943. После рата комунисти су му раскопали и уништили гроб и бацили његове посмртне остатке у море...
 
Ja sam ovde pre nekog vremena izneo upravo ovu tvrdnju pa se Gruban smejao kao da sam napisao neku tesku izmisljotinu. Bilo je medju Hrvatima dosta onih kojima su bili drazi oni koji govore njihovim jezikom nego stranci. Urbani, progresivni, gradjanski deo Hrvata je podrzavao ujedinjenje, dok je konzervativni deo uvek mislio sa duminom glavom. Posto se katolicka crkva stavila u sluzbu neprijatelja Jugoslavije (mada je za stvarnog neprijatelja smatrana Rusija), ideja jugoslovenstva nije ni mogla da prezivi.


Hrvatstvo nije podrzavano od strane Beca da bi mu srce kucalo za Beograd, nego za Bec. Isto kao sto 90-ih nije podrzavano da bi kucalo za Zagreb nego za Bon, kasnije Berlin. Hrvati to ne razumeju, na zalost. Bauk Velike Srbije je kreiran u Becu.

Nekada je Spliti bio epicentar jugoslovenstva, da bi danas postao epicentrom ustastva. Ispiranje mozgova za sada daje jako dobre rezultate ali skava sila akcije proizvodi silu reakcije, pa cemo videti na sta ce sve to da lici.

bas tako....:ok::ok::ok: cini mi se da je sve ovo, danas nepojmljivo Hrvatima..

- - - - - - - - - -

Војвода Илија Трифуновић Бирчанин је био или председник једно време или члан, стао ми је мозак.
Учествовао је 27.3. у пучу. У рату је формирао и неке јединице од ситног броја југословенски оријентисаних Хрвата и у четничке јединице распоредио неке југословенски оријентисане Хрвате, нпр. мајора Марина Студеа, поручника Крешимира Самодола. Умро је фебруара 1943. После рата комунисти су му раскопали и уништили гроб и бацили његове посмртне остатке у море...

Bio je predsednik okružnog odbora stranke Organizacija jugoslovenskih nacionalista (‘‘Orjuna’‘) u Novom Sadu, gde kao stranačko glasilo pokreće i uređuje list „Vidovdan“
http://www.pogledi.rs/vojvoda-dobroslav-jevdjevic-2/

Jevdjevic.jpg
 
Poslednja izmena:
Blagoslov don Nika!

Bivši slovenački „orjunaši“ i slovenački četnici, kao i u vremenu pune „orjunaške“ snage, ostali su verni Udruženju četnika „Za čast i slavu Otadžbine“


feljton-Sibenik_620x0.jpg

Šibenik - nekad grad jugoslovenskih nacionalista

BIVŠI slovenački „orjunaši“ i slovenački četnici, kao i u vremenu pune „orjunaške“ snage, ostali su verni Udruženju četnika „Za čast i slavu Otadžbine“. Oni su organizaciono jačali i širili mrežu svojih organizacija. Tako su 7. novembra 1932. godine, u prisustvu brojne omladine i naročito „visokoškolaca“, jugoslovenski nacionalisti (Slovenci) ustanovili pododbor udruženja u Ljubljani. Sastanak je otvorio Fran Horvatin i pri tom pozdravio sekretara glavnog odbora Udruženja četnika Topalovića iz Beograda, zatim, predstavnika dalmatinskih četnika Brčića, predsednika zagrebačkog pododbora Lukatela, kao i zastupnika Narodne odbrane dr Capudera („Jutro“, Ljubljana, 9. novembar 1932).

Pogodna ideološka i politička klima nacionalnog jugoslovenstva, u vremenu režima kralja Aleksandra, doprinosila je daljem jačanju i širenju četničkog pokreta i u Dalmaciji. Šibensko Udruženje četnika osnovano je krajem 1932. godine. Posveta zastave 25. februara, bila je naročito svečana jer su prisustvovali „slavni četnički vojvoda“ predsednik Kosta Pećanac, sekretar Udruženja Topalović. Uz veliki broj Šibenčana dočeku su prisustvovali predstavnici vojnih i civilnih vlasti.

Pećanac je predvodio povorku koja se kretala do prostorija četničkog udruženja a iza njega „dvanaest šibenskih težaka“ na konjima nosilo je veliku jugoslovensku zastavu. Blagoslov posvećenja zastave obavljen je na „Poljani kralja Petra“. Pred tribinom je bila postrojena četa šibenskih četnika sa sokolskom glazbom, a uz njih brojna grupa članova Pokreta Jugoslavenskih nacionalista (nastavljači ugašene „Orjune“) iz Splita.

Novu četničku zastavu najpre je blagoslovio katolički svećenik don Niko Plančić, a potom i pravoslavni prota Krstanović. Nakon toga Pećanac je uzeo zastavu u ruke i uz poljubac je predao dr Čedomilu Mediniju, koji je zastavu uručio predsedniku šibenskog četničkog udruženja Anti Lučevu, „a ovaj je zatim predao zastavniku Šimi Trivi, koji je kao prvi četnički barjaktar na Jadranu primio posvećenu zastavu i položio zakletvu da će je čuvati neokaljanu do poslednjeg časa života“ („Novo doba“, Split, 27. februara 1933).

Izlazak vojvode Pećanca na tribinu pozdravljen je burnim ovacijama. Splitski novinar je zapisao: „Proslavljeni heroj, koji je u svom životu izvršio prava čudesa junaštva, govorio je kao prekaljeni ratnik i rodoljub. Svaka njegova riječ bila je prožeta dubokim osjećajem iskrenog rodoljublja. I zato su njegove riječi dočekane s ogromnim oduševljenjem i burnim poklicima Kralju i jedinstvenoj Jugoslaviji.

Na koncu, obraćajući se četnicima rekao im je: ‘Ako u odlučnom času ne budete bolji od mene, niste danas ni trebali doći. Vi ste mrtva straža na Jadranu (prema Italiji), vi ste onako neoborivi bedem koji nikad neće dopustiti da se ostvari ono što neko danas zamišlja...“.

Hrvati - jugoslovenski nacionalisti iz Dalmacije, posle ukidanja Orjune, u velikoj meri podržavali su aktivnosti četničkih udruženja u Dalmaciji, a Split je sve više postajao bastion četničkog i sokolskog jugoslovenstva.

U prvi plan je sve više izbijao književnik Niko Bartulović iz Starog Grada na Hvaru. On je bio i ostao jedan nestvarni romantični zatočnik jugoslovenstva, koji je u njega prostodušno verovao i u vremenima kada je svima bilo jasno da takva ideološka koncepcija postaje utopija u godinama pred Drugi svetski rat. Za jugoslovenstvo se u početku borio u Organizaciji jugoslovenskih nacionalista (Orjuni), a glavni saveznici su mu bili srpski, hrvatski i slovenački jugoslovenski nacionalisti.

Prava životna drama književnika Nike Bartulovića započela je nemačkim napadom na Jugoslaviju. O njegovoj sudbini posle bombardovanja Beograda nemačke okupacione vlasti nisu ništa znale. On je trebalo da bude uhapšen od nemačke obaveštajne službe - „EK Beograd“, pod sumnjom da je mason, pa čak i „komunista“.

Bartulović se povlačio putevima kojim je išla kraljevska vlada prema Crnoj Gori. Pred kraj aprilskog rata 1941. godine (13. ili 14. aprila) Bartulović je pokušao da se evakuiše iz zemlje s grupom jugoslavenskih političara koji su s nikšićkog aerodroma odleteli u Grčku. Od desetak aviona dva su doživela udes. U jednom je poginuo čuveni istoričar prof. dr Vladimir Ćorović, a u drugom, koji se zapalio posle neuspešnog uzletanja, Bartulović je sa ostalih pet-šest putnika ostao nepovređen.

Pošto nije uspeo da pobegne iz Jugoslavije, prve ratne godine proveo je, prema memoarskim kazivanjima, „skrivajući se“ na području od Risna do Splita. Ne treba zaboraviti na činjenicu da je sa izbijanjem rata i proglašenjem Nezavisne Države Hrvatske, glavni posao ustaša u Dalmaciji bio hapšenje i likvidacija Srba pravoslavnih, ali i rimokatolika (Hrvata) - Jugoslovena (to su brojni „Jugosokoli“, bivši „orjunaši“, „jenesovci“, četnici i dr). Dolazak italijanske vojske u Dalmaciju, posle potpisivanja Rimskih ugovora 18. maja 1941, spasio je jugoslovenske nacionaliste od brze ustaške likvidacije.

Bartulović se u Splitu odmah priključio radu Odbora za pomoć izbeglicama koje su pred ustaškim terorom bežali u Dalmaciju iz Like, Korduna, Banije, Bosne. Na čelu odbora bio je pravoslavni sveštenik Sergije Urukalo, a značajnu ulogu imali su profesor književnosti Silvije Alfirević (bivši generalni sekretar „Jadranske straže“), književnik Niko Bartulović, Radmilo Grđić - sokolski starešina „emigrant“ iz Hercegovine, Dobrosav Jevđević - bivši narodni poslanik iz Prače, trgovac iz Like Milan Uzelac.

VRSTAN MEĐU FAŠISTE
LIČNOSTI Nike Bartulovića, četničkog ideologa književnika Dragiše Vasića, književnika Đure Vilovića i Silvija Alfirevića svrstavane su od strane komunističkih publicista i istoričara, zajedno sa ravnogorskim četničkim pokretom, u tabor fašističkih i nacističkih ideologa i ideologija.

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:478919-Blagoslov-don-Nika
 
Poslednja izmena:
Mislim da su četnici iz Orjune bili jaki na Korčuli, Krku, Lošinju... partizani su ih sve pobili.


http://poskok.info/wp/hrvati-u-cetnicima-nije-sve-bilo-crno-bijelo/

Zbog te opasnosti od Nijemaca partizani i četnici su postigli dogovor o zajedničkoj odbrani spomenutih otoka. Partizani su stigli na Veliki Lošinj trabakulama sa Raba. Njihov zapovjednik je bio Oren Ružić, a on je odmah po iskrcavanju poručio je Hrvatima-četnicima da slobodno napuste lošinjsku tvrđavu, te da se pojave na dogovoru o zajedničkoj strategiji u odbrani Cresa i ostalih otoka od nastupajućih Nijemaca. Naivni kapetan Krešimir Vranić i ostali Hrvati-četnici su povjerovali partizanima na riječ i izašli iz utvrde, koju su inače lako mogli mjesecima braniti.

Međutim, to je bila partizanska prevara. Svi Hrvati – četnici, zajedno sa svojim zapovjednicima kapetanom Krešimirom Vranićem i poručnikom Antunom Šusterom, odmah su po izlasku povezani žicom u parove. Dana 27. septembra 1943. godine njih stotinu i četrdeset strpani su u štive, odnosno pod palubu parobroda „Makarska”. Tim brodom “partizanske mornarice” zapovijedao je kapetan bojnog broda Juraj Bonacci, koji je još iz starojugoslovenske mornarice jako dobro poznavao kapetana Krešimira Vranića, no nije ni malim prstom pomakao da mu spasi život.

Taj se Juraj Bonacci odmah nakon uspostave Nezavisne države Hrvatske stavio na raspolaganje poglavniku Dr Anti Paveliću koji ga je imenovao glavnim zapovjednikom Lučkog zapovjedništva NDH sa sjedištem u Crikvenici,a čija je djelatnost bila svedena na najosnovnije stvari praćenja civilnog pomorskog prometa u Planinskom kanalu. Zapovjednik-kapetan korvete Juraj Bonači (Bonacci) prešao je nakon kapitulacije Italije na partizansku stranu. Prije odlaska u šumu sazvao je sve podređene mu časnike, dočasnike i lučke djelatnike i saopštio im svoju odluku, te ih pozvao da ga slijede. Budući da je većina već surađivala s NOP-om, jednoglasno su prihvatili tu odluku i čitavo Lučko zapovjedništvo NDH u Crikvenici tada prelazi u NOB. Napominjem da je taj isti bivši ustaški kapetan bojnog broda Juraj Bonacci nakon komunističke pobjede i sloma NDH postao Titov kontra-admiral. Umro je kao uvaženi komunist 1971. godine u Splitu.
 
Ja sam ovde pre nekog vremena izneo upravo ovu tvrdnju pa se Gruban smejao kao da sam napisao neku tesku izmisljotinu. Bilo je medju Hrvatima dosta onih kojima su bili drazi oni koji govore njihovim jezikom nego stranci. Urbani, progresivni, gradjanski deo Hrvata je podrzavao ujedinjenje, dok je konzervativni deo uvek mislio sa duminom glavom. Posto se katolicka crkva stavila u sluzbu neprijatelja Jugoslavije (mada je za stvarnog neprijatelja smatrana Rusija), ideja jugoslovenstva nije ni mogla da prezivi.

Апсолутно нетачно.
Прогресивни, грађански део Хрвата је увијек водио мржњу према Србима било у ријечима или у дјелу. Конзервативни део их је само сљедио. И међу убицама су предњачили најбољи у Хрвата, цвијет хрватског народа....
Католичка црква у Хрвата је била само једна полуга у рукама оних који су се борили за хрватске националне циљеве. И ништа више. Само згодан и добар савезник.

Никад више од 5-10% Хрвата није било за такозвану "југославију" у било којем времену.

Довољно је видити колко се Хрвата борило заједно са Србима у Првом свј. рату. Мислим да је ријеч ни о 1% од оних који су за то имали прилику. А и то мало што је било су били готово све Далматинци.
 
Poslednja izmena:
Орјуна је уз Соколе и нека мања југословенска друштва била један од носилаца југословенских државотворних идеја заиста витешког краља Александра Карађорђевића.

Нажалост, победиле су оне снаге против којих су они борили, а против којих се борио и краљ Александар, а билас те несреће која нас је снашла смо Ми данас, такви какви јесмо, без државе, без друштва, без религије, без науке, без културе, сведени на подељену масу индивидуа, од којих већина нема важнија посла од уништавања неке друге индивидуе. А идеја за коју се борила Орјуна, била је цивилизацијска идеја, која је могла бити један од најсветлијих друштвених момената у историји, али као што смо видели, победили су глодари друштва који и сад растачу тековине такве једне племените идеје.[/URL]

Ово никако не разумијем. Биланс те идеје је све што си ти навео. Да су Срби гледали само своја српска посла не би биланс био такав. А питање је колко су Срби уопште тад имали капацитета и сами за себе а камоли да себи на врат натоваре све могуће гузобоље Балкана...
Мудро, нема шта. И скроз "витешки".... Без гласања, без референдума, без питања било кога ДА ЛИ ТО МОРЕ И КАКО СЕ МОРЕ НАПРАВИТИ. Двије побједничке српске државе укинуте потезом пера и нечијом самовољом - дата готовина за вересију.

Не разумијем како неко море бранити идеје које су довеле до Јасеновца, Јадовна и уништења српског народа од Маћедоније и Косова преко Црне Горе и Босне, па до Крајине. Жртвовати трећину свога становништва да се одржи Србија као незвисна држава, да би кад се у томе успјело, Срби сами обавили "бољи" посао него и најцрњи непријатељ.
 
Poslednja izmena:
Ово никако не разумијем. Биланс те идеје је све што си ти навео. Да су Срби гледали само своја српска посла не би биланс био такав. А питање је колко су Срби уопште тад имали капацитета и сами за себе а камоли да себи на врат натоваре све могуће гузобоље Балкана...
Мудро, нема шта. И скроз "витешки".... Без гласања, без референдума, без питања било кога ДА ЛИ ТО МОРЕ И КАКО СЕ МОРЕ НАПРАВИТИ. Двије побједничке српске државе укинуте потезом пера и нечијом самовољом - дата готовина за вересију.

Не разумијем како неко море бранити идеје које су довеле до Јасеновца, Јадовна и уништења српског народа од Маћедоније и Косова преко Црне Горе и Босне, па до Крајине. Жртвовати трећину свога становништва да се одржи Србија као незвисна држава, да би кад се у томе успјело, Срби сами обавили "бољи" посао него и најцрњи непријатељ.

Највероватније суштина те југословенске ствари је управо у том питању "Колико су Срби уопште тад имали капацитета и сами за себе а камоли да себи на врат натоваре све могуће гузољубе Балкана...", о том се уствари и радило, Срби иако су успели да изнедре једну такву идеју, нису имали довољно капацитета, политичког искуства, да то сведемо на прецизнији појам, чак ни сами за себе.

Што се тиче гласања, референдума, циљ Југославија постављен је у Нишу 7. децембра 1914. године, кад је донета Нишка декларација која одређује циљеве рата. Донела је Влада у ратном стању, а Народна Скупштина потврдила, док је српска војска, испунила тај циљ до краја. Можда је било брзоплето, можда ту одлуку српске вође нису донеле хладне главе, али циљ је постављен и остварен. Није то била немогућа држава, колико су неки били неспособни да је касније воде, или колико су неки били неспособни да схвате њен општи знача.

Не браним ја Југославију као нађено решење, већ као идеју у контексту тог времена, наравно да је нас тои полет сурвао у пећи Јасеновца и јаме Јадовна, на крају границе поткресао више од пола, али и без те Југославије наши непријатељи не би били мањи непријатељи и не би били мање жедни српске крви, а Срба би у скоро сваком другом случају поново десетине хиљада остале изван отаџбине.
 
Poslednja izmena:
Апсолутно нетачно.
Прогресивни, грађански део Хрвата је увијек водио мржњу према Србима било у ријечима или у дјелу. Конзервативни део их је само сљедио. И међу убицама су предњачили најбољи у Хрвата, цвијет хрватског народа....
e jbg sad. Ako cemo na takav nacin razmisljati, onda sve narode sveta mozemo unificirati i predstaviti u crno-belom svetlu. Nedavno smo postavljali tekst u kome covek Hrvat lepo kaze da je u Splitu bilo i do 30% simpatizera JVuO, da ne govorimo o Dalmatincima koji su bili u partizanima.

Католичка црква у Хрвата је била само једна полуга у рукама оних који су се борили за хрватске националне циљеве. И ништа више. Само згодан и добар савезник.
katolicka crkva je temelj hrvatskog nacionalnog identiteta a sasatavni je deo osovine Berlin-Bec-Rim. Doduse, sada je celu osovinu kupio Wall Street i postavio pod svoja zaprezna kola koja sprema na Rusiju.

Никад више од 5-10% Хрвата није било за такозвану "југославију" у било којем времену.
Bilo je dosta u pojedinim trenucima. To je tesko prebrojiti ali svakako ih je bilo. Doduse, njihov odnos prema toj zajednici je bio po modelu suncokreta i zavisio je od pozicije katolicke crkve.

Довољно је видити колко се Хрвата борило заједно са Србима у Првом свј. рату. Мислим да је ријеч ни о 1% од оних који су за то имали прилику. А и то мало што је било су били готово све Далматинци.
Koliko se Srba iz AU bilo sa Srbijom 1914?
 
e jbg sad. Ako cemo na takav nacin razmisljati, onda sve narode sveta mozemo unificirati i predstaviti u crno-belom svetlu. Nedavno smo postavljali tekst u kome covek Hrvat lepo kaze da je u Splitu bilo i do 30% simpatizera JVuO, da ne govorimo o Dalmatincima koji su bili u partizanima.


katolicka crkva je temelj hrvatskog nacionalnog identiteta a sasatavni je deo osovine Berlin-Bec-Rim. Doduse, sada je celu osovinu kupio Wall Street i postavio pod svoja zaprezna kola koja sprema na Rusiju.


Bilo je dosta u pojedinim trenucima. To je tesko prebrojiti ali svakako ih je bilo. Doduse, njihov odnos prema toj zajednici je bio po modelu suncokreta i zavisio je od pozicije katolicke crkve.


Koliko se Srba iz AU bilo sa Srbijom 1914?

Da li mozes da postavis taj tekst ovde?
 
ima to i na tom liku uvise:
S njim su u tom odredu oficiri bili poručnik Anton Šuster iz Sušaka i potporučnik Niko Lazarić s otoka Krka (Dinko Šuljak, Tražio sam Radićevu Hrvatsku, Knjižnica Hrvatske Revije, Barcelona, 1988, strana 163-167). Isti autor na 150-toj stranici svoje knjige (dnevnika) kaže da je nakon kapitulacije Italije u Splitu oko 30% Hrvata, takozvane „jugoslavenske orijentacije” dragovoljno pristupilo četnicima.

Nedjeljko Dinko Šuljak (Zadar, 17. siječnja 1915. − Sacramento, SAD, 16. siječnja 1985.) je bio hrvatski publicist i političar, sudionik antifašističke borbe. Bio je HSS-ovski orijentiran. Djelovao je u emigraciji.
 
Zanimljivo da nema Hrvata na temi...a ima ih, hvala Bogu na forumu, kolko ti dusa iste ;)

да, било би корисно да се у разговор укључе колеге Хрвати, посебно они из Далмације, којима су диде били орјунаши. верујем да располажу подацима из прве руке.
 
  • Podržavam
Reactions: Kor

Back
Top