O slici Jana Steena " Efekti neumerenosti"

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
381.540
Jan Sten (1626 — 1679) bio je holandski slikar iz 17. veka (Zlatno doba holandskog slikarstva).
250px-1670_Jan_Havicksz._Steen_-_zelfportret.jpg

Self-Portrait, c. 1670.

Dela Jana Stena se odlikuju psihološkim posmatranjem, ironijom i obiljem kolorita.
Omiljena tema su mu prizori iz svakodnevnog života (žanr scene). Ove scene prikazuje sa puno živosti, ponekad haosa ili lascivnosti.
Neke njegove slike ilustruju holandske izreke ili ilustruju primere iz književnosti. Bavio se i istorijskim, religijskim i mitološkim temama, mrtvim prirodama i pejzažim

Jan Havikszon Sten je rođen 1626. u Lajdenu, gradu u Holandiji i bio je savremenik velikog Rembranta van Rajna. Umetničko obrazovanje stekao je od nemačkog slikara holandskog zlatnog doba, Niklasa Knupfera, koji je stekao reputaciju svojim istorijskim i figurativnim scenama Utrehta. Sa dvadeset dve godine Steen se pridružio Cehu slikara Svetog Luke u Lajdenu. Stin se potom preselio u Hag gde je smestio u domaćinstvu plodnog pejzažnog slikara Jana van Gojena. Ubrzo se oženio Margriet, ćerkom van Gojena. Jan i njegov svekar su blisko sarađivali narednih pet godina. Zatim se preselio i otišao da živi u Vormondu i kasnije u Harlemu. Žena mu je umrla 1669, a svekar je preminuo godinu dana kasnije. Stin se vratio u Lajden ponovo se oženio i imao dvoje dece i ostao tamo do svoje smrti 1679. godine u 53. godini.

Slika Efekat neumerenosti dobro ilustruje holandsku poslovicu „De Vijn is een spotter“ u prevodu znači: Vino je rugač, drugim rečima vino (ili ako ga pijete prekomerno) učiniće od vas budalu. Iako vidimo da se deca loše ponašaju, teret krivice je direktno stavljen na ramena odraslih.
 
Glavni lik slike je žena koju vidimo kako sedi pognuta na stepenicama svoje kuće spavajući od posledica previše alkohola. Prevrnuta bočica vina leži na podu i uprkos buci i nestašlucima dece ona se ne budi. Ona je prikazana kao zanemarljiva majka. Ona je potpuno nesvesna šta se dešava oko nje. Međutim, ona nije seljanka. Pogledaj njenu odeću. Oni nisu pohabani i izlizani. Jakna obrubljena krznom, u stvari, izgleda i skupo i sa stilom. Možda je moral priče da višak alkohola može podjednako uticati na bogate i siromašne. Njeno komatozno stanje će izazvati katastrofu jer vidimo da će njena upaljena lula da sklizne sa njenih prstiju na haljinu. Rub njene haljine opasno leži uz ivicu malog glinenog mangala pored nje koji je koristila da drži lulu upaljenu i uskoro će se njena odeća sigurno zapaliti. Takođe treba imati na umu da je u to vreme u Holandiji većina kuća bila od drveta i da je vatra postala velika opasnost za život onih koji žive u ovim stanovima.

Dete iza nje kradomice vadi tašnu iz džepa haljine, pažljivo je posmatra za slučaj da se promeškolji .Devojku koja kleči pred ženom u komi. Možda je to njena najstarija ćerka. Ona nudi papagaju da popije vino iz čaše. Devojka izgleda nesigurno i lice joj je zajapureno. Možda je i ona previše popila.
 
Pored majke vidimo dečaka kako drži gomilu ruža. Baca ih svinji koja je zauzeta šmrkanjem oko nogu žene u potrazi za hranom. Znamo za biblijsku poslovicu „Nemaš bisera pre svinja“ što znači da je to bezvredni gest nuđenja kvalitetnih stvari onima koji nisu dovoljno kulturni da ih cene. Ono što vidimo na slici je svinja posuta ružama, koja jednostavno simbolizuje kako ljudi rasipaju ono što imaju.

Desno od majke vidimo troje male dece kako hrane mačku mesnom pitom. Zanimljivo je primetiti šta visi iznad glave pijane žene. To je korpa, u kojoj se nalazi par štaka i breza. Ovo treba da bude podsetnik šta se dešava ako bacite novac i loše upravljate svojim finansijama. Štaka je podsetnik na život kao prosjaka, a breza je spasonosno upozorenje na ono što se dešava ako vas dovedu na sud zbog loših dugova.

I na kraju,ono najgore odvija se u bašti, u desnom uglu slike. Tu vidimo gazdu kuće, dakle poštovanog oca i voljenog muža, koji zavodi njihovu sluškinju. Mali podsetnik: u ovom periodu sluškinje u bogatim holandskim kućama često su obavljale dvojne funkcije – danju bi isterivale greh metlom napolje, dok bi noću služile kao zabava gazdi ili starijim sinovima. Sten je zabeležio ovaj društveni kompromis na nekoliko svojih slika.

Haos koji vlada na ovoj slici sličan je temama u mnogim scenama njegovog domaćinstva, a „domaćinstvo Steen“ je holandska fraza koja znači domaćinstvo u kojem se loše upravlja i u potpunom haosu.link
 

Back
Top