Nobelova nagrada za hemiju,fiziku i medicinu 2021 g.

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
335.470
Nobelova nagrada za hemiju dodeljena je Bendžaminu Listu i Dejvidu Makmilanu za "razvoj asimetrične organokatalize".

FBAdc1dVUA41fT9.jpg


Kako se navodi, oni su zaslužni za razvoj preciznog novog alata za molekularnu konstrukciju - organokatalize, koja je imala veliki uticaj na farmaceutska istraživanja i učinilo hemiju ekološki prihvatljivijom.

Mnoga istraživačka područja i industrije zavise od sposobnosti hemičara da konstruišu molekule koji mogu da formiraju elastične i izdržljive materijale ili skladište energiju u baterijama.

Ovaj rad zahteva katalizatore, supstance koje kontrolišu i ubrzavaju hemijske reakcije. Na primer, katalizatori u automobilima pretvaraju toksične materije u izduvnim gasovima u bezopasne molekule.

Naša tela takođe sadrže hiljade katalizatora u obliku enzima, koji izlučuju molekule neophodne za život, navodi se u obrazloženju nagrade Nobelovog komiteta.

Istraživači su dugo verovali da postoje samo dve vrste katalizatora - metali i enzimi. List i Makmilan su, međutim, dobitnici Nobelove nagrade za hemiju 2021. su 2000. godine, nezavisno jedan od drugog, razvili treću vrstu katalizatora.

U pitanju je asimetrična organokataliza i nadovezuje se na male organske molekule.

Imena dobitnika je objavio Goran Hanson, generalni sekretar Švedske kraljevske akademije.

Nobelovu nagradu u ovoj oblasti dodeljuje Švedska kraljevska akademija, a sastoji se od zlatne medalje i novčane nagrade u iznosu od 10 miliona švedskih kruna ili 1,1 milion dolara.

Prošle godine je Nobelova nagrada za hemiju pripala Emanuel Šarpantje i DŽenifer Dudna za razvoj metode modifikovanja genoma, poznate kao CRISPR. Bio je to prvi put da su dve žene zajedno osvojile nagradu.
 
Nobelovu nagradu za fiziku za 2021. godinu su juče dobili naučnici Šukuro Manabe iz SAD, Klaus Haselman iz Nemačke i Ðorđo Parizi iz Italije.
FA7TfdIX0AcikCP.jpg


Naučnici Sjukuro Manabe iz SAD, Klaus Haselman iz Nemačke i Ðorđo Parisi iz Italije su dobitnici Nobelove nagrade za fiziku za 2021. godinu zbog "revolucionarnog doprinosa razumevanju složenih fizičkih sistema", saopštio je danas Nobelov komitet za dodelu nagrada.

Manabe i Haselman su zajednički dobitnici polovine Nobelove nagrade, i to za fizičko modelovanje Zemljine klime, kvantifikovanje promenljivosti i pouzdano predviđanje globalnog zagrevanja.
Drugu polovinu je osvojio Đorđo Parizi, za otkrivanje međusobnog delovanja poremećaja i fluktuacija u fizičkim sistemima od atomskih do planetarnih razmera.
Prestižna nagrada se sastoji od dodele zlatne medalje i novčane nagrade u iznosu od deset miliona švedskih kruna (više od milion evra).
 
Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za medicinu su Dejvid Džulijus i Ardem Patapoutian koji su otkrili receptore za temperaturu i dodir, saopšteno je danas u Stokholmu.

244231938_10158521470594103_2624363585236311139_n-e1633340208146-1000x560.jpg


“Njihova revlucionarna otrkića omogućila su razumevanje kako toplota, hladnoća i mehaničke sile mogu da pokrenu nervne impulse koji nam omogućavaju da opažamo i prilagođavamo se svetu”, naveo je žiri.

U sapštenju se navodi da je Džulijus koristio ljuto jedinjenje od čili papričice koja izaziva peckanje, što omogućava da se identifikuju senzori u nervnim završecima kože koji reaguju na toplotu.

Patapoutian je u međuvremenu koristio ćelije koje su osetljive na pritisak, a cilj je bio da se otkrije nova klasa senzora koji reaguju na mehaničke stimulanse u koži i u unutrašnjim organima.

Ovo otrkiće se koristi da se razvijaju tretmani širokog spektra za određene bolesti, uključujući i hroničan bol.

Od 1901. godine, kada je prvi put uručena Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu, 222 pojedinca je primilo nagradu (210 muškaraca i 12 žena), odnosno dodeljena je 111 puta.

Prva nagrada je uručena nemačkom lekaru i imunologu Emilu von Behringu za serum protiv difterije. Bio je naširoko poznat kao „spasilac dece”, pošto je u to vreme difterija bila glavni uzrok smrti dece
 

Back
Top