Nemački trik koji snižava temperaturu i do 5°C

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.671
Stanovnici Nemačke, gde se klime tradicionalno retko koriste, odavno su otkrili jednostavan i efikasan način da se rashlade bez nepotrebnih troškova.

Postavite običnu flašu napunjenu ledenom vodom ispred ventilatora. Hladan vazduh koji dolazi iz flaše odmah preuzima ventilator i širi ga po celoj prostoriji, stvarajući prijatnu svežinu i temperaturu i do 5°C nižu.

Sve što vam treba je plastična flaša od litar i po, voda iz česme i zamrzivač. Ostavite oko 20 odsto flaše prazno, tako da led ne polomi plastiku kada se zamrzne. Zamrznite je tokom noći. Sledećeg dana, jednostavno postavite flašu na uzvišenu površinu - policu, ormarić ili prozorsku dasku.
Obavezno stavite posudu ispod da biste sakupili vodu od kondenzacije. Kako se led topi, počeće da emituje hladan vazduh, koji prirodno pada i hladi prostoriju - ovo posebno dobro funkcioniše u malim prostorima.

Ova metoda se zasniva na prirodnom zakonu latentne toplote topljenja: kada led prelazi iz čvrstog u tečno stanje, apsorbuje toplotu iz okoline. A pošto je hladan vazduh teži od toplog vazduha, on se spušta, stvarajući fenomen "hladnog sloja".

Prema termografskim merenjima, jedna zaleđena flaša može da smanji temperaturu vazduha u neposrednom okruženju za 1 do 3°C u periodu od tri do pet sati,
u zavisnosti od veličine prostorije i početne temperature. U Nemačkoj je ova metoda poznata kao Flaschenkühlung, ili "hlađenje flašom".
 
ventilator.jpg
 
Kako pojačati efekat?

Da biste maksimalno iskoristili ovu jednostavnu metodu, vredi je dopuniti drugim metodama pasivnog hlađenja:

Kontrola prozora i zavesa: Od 12 do 18 časova držite prozore zatvorene, posebno na sunčanoj strani, a zavese i roletne čvrsto navučene.
Bolje je provetravati prostoriju rano ujutru ili kasno uveče, kada spoljna temperatura pada.

Vlažni peškiri: Okačite blago vlažne peškire po prostoriji - vlaga koja isparava apsorbuje toplotu iz vazduha, stvarajući efekat sličan isparivačkim rashladnim uređajima.

Sobne biljke: Zeleni pomoćnici ne samo da prijaju oku, već funkcionišu i kao prirodni filteri i ovlaživači vazduha. Postavljene blizu prozora ili na balkonu, stvaraju senku i "hvataju" deo spoljne toplote, istovremeno vlažeći vazduh kroz isparavanje.

Minimalna cirkulacija vazduha: Čak i malo kretanje vazduha pojačava efekat zaleđene flaše, pomažući da se svežina raširi po celoj prostoriji.
 

Back
Top