Manga Hilux
Stara legenda
- Poruka
- 83.909
Srbija, medicina i zdravlje: Ima li dovoljno lekova u Srbiji i kako cene i navike potrošača utiču na dostupnost BBC
Jelena Živković, 88-godišnja penzionerka iz Pančeva, pokušala je pre nekoliko nedelja da nabavi redovnu turu lekova.
U domu za stare u kojem živi nije ih bilo.
„Bila sam uznemirena, ali ne samo ja, nego i drugi stanari, to je moglo da se vidi i oseti", priseća se penzionerka za BBC na srpskom.
Jelena i njene komšije nisu bili jedini koji su se suočili sa ovakvim problemom, pošto je u apotekama u državnom vlasništvu „u prethodnom periodu periodično dolazilo i dolazi do deficita određenih lekova", kažu iz Apoteka „Beograd" za BBC na srpskom.
Među onima koji su bili u deficitu našli su se neki od lekova protiv dijabetesa, epilepsije, visokog pritiska i antibiotici, dodali su.
Ali, Sanja Radojević Škodrić, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, i da ne treba da se strahuje od nestašice lekova.
Iz ove institucije nisu odgovorili na pitanja BBC-ja o tome da li postoje lekovi kojih trenutno nema dovoljno, kao i o načinima kojima se sprečava nestašica.
Deficitarnost je u prethodnom periodu zabeležena kod lekova čija je potrošnja porasla zbog sezonskih infekcija, kaže Ana Popović, direktorka Genezisa, udruženja kompanija koje proizvode generičke lekove, za BBC na srpskom.
Pandemija korona virusa, koja traje više od tri godine, „pustoši zdravstvene sisteme bez mogućnosti planiranja potrošnje lekova i ostalih medicinskih sredstava, i samim tim remeti ravnotežu u ponudi i potražnji lekova", ističe.
Osetan je i uticaj rata u Ukrajini, zbog kojeg se „prazne sve rezerve i koji remeti normalno funkcionisanje farmaceutskog tržišta", dodaje Ana Popović.
Nedostatak lekova osetio se tokom prethodnih meseci i u zemljama Evropske unije, poput Nemačke i Španije, ali i u državama bivše Jugoslavije - Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.
Ima li dovoljno lekova u Srbiji?
Farmaceutsko tržište u Srbiji je trenutno „stabilno", iako je tokom prethodnih nekoliko meseci bilo manjih nestašica, kaže klinički farmakolog Radan Stojanović za BBC na srpskom.„Početkom godine je primećeno da je došlo do nestašice lekova, pre svega iz grupe antibiotika i antiinflamatornih lekova, poput brufena i paracetamola.
„To se pre svega dešavalo u Evropskoj uniji i javio se strah da kod nas ne dođe do toga", pojašnjava profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Iz Apoteka „Beograd" navode da se i sada neki od lekova, poput antidijabetika, antiepileptika, antihipertenzitiva i antibiotika ređe mogu naći na rafovima apoteka, ali da za veliki broj lekova postoje zamene koje se mogu izdati na recept, o čemu je potrebno blagovremeno obavestiti korisnike i lekare.
„Periodično ograničene, manje količine nekih od ovih lekova (poput eftila i ozempika) se isporučuje našim apotekama u ograničenim količinama", ističu u pisanom odgovoru.
Mediji u Srbiji su izveštavali o nestašici antibiotskih sirupa i paracetamola za decu u apotekama krajem 2022. i početkom ove godine, ali iz Apoteka „Beograd" kažu da je sada „snabdevanje stabilizovano".

AUTOR FOTOGRAFIJE,PRESS ASSOCIATION
Potpis ispod fotografije,
Na rafovima apoteka u Srbiji bilo je nestašica određenih lekova, ali iz RFZO-a uveravaju da je stanje na tržištu sada stabilno
U kompaniji Hemofarm se „suočavaju sa povremenim poremećajima u snabdevanju sirovinama, kao i druge kompanije", ali se „u ovom trenutku proizvodnja i snabdevanje tržišta očekivanim količinama svih lekova u velikoj meri nesmetano nastavlja", kažu iz te firme za BBC na srpskom.
„Nastavićemo da pratimo takve fluktuacije u potražnji na tržištu i u skladu sa time planiraćemo našu proizvodnju, a verujemo da ćemo uspešno zadovoljiti potrebe naših potrošača u budućnosti", navode u pisanom odgovoru.
Teškoće nisu osetili ni u kompaniji Merk, proizvođaču inovativnih lekova, koja „stabilno i u punom kapacitetu kontinuirano snabdeva tržište Srbije", navode za BBC na srpskom iz te firme.
„Ne očekuju se nikakvi prekidi u snabdevanju ni u narednom periodu, uvoz i distribucija lekova kompanije Merk u Srbiji odvija se neometano", kažu.
Na tržištu inovativnih lekova u bližoj prošlosti nije bilo problema sa nestašicama, potvrdili su za BBC na srpskom iz Udruženja proizvođača inovativnih lekova (INOVIA) u Srbiji.
U ovu grupu lekova spadaju oni koji su nedavno pronađeni, sadrže aktivne supstance i nisu prethodno bili odobreni od strane nadležnih zdravstvenih institucija.
Poslednja izmena: