Наставља се пад цена житарица на тржишту

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.505
Спремите складишта за боље понуде откупљивача на јесен – савет је стручњака ратарима
677z381_Cene-zitarice-foto.jpg

EPA-EFE/Z.C.

Протекле недеље на домаћој берзи мање се трговало кукурузом, док је пшеница после дужег времена преузела примат у промету. Када је реч о свим примарним пољопривредним производима, негативан тренд цена наставио се и протекле седмице, објавила је Продуктна берза из Новог Сада.

За разлику од претходног периода, када је кукуруз био доминантна култура у трговању, сада је промет био нижи за око 90 одсто, а цена кукуруза падала је како је недеља одмицала. Њиме се трговало у ценовном распону од 17,5 до 18,8 динара по килограму, без ПДВ-а. Средња цена била је за 4,51 одсто нижа у односу на недељу дана раније. Берзански стручњаци напомињу да је први пут понуђен и кукуруз новог рода, али да је генерално била слаба тражња за овим пољопривредним производом.
https://www.politika.rs/scc/clanak/622771/Nastavlja-se-pad-cena-zitarica-na-trzistu
 
Истовремено, највећи промет био је на тржишту пшенице, где је жито новог рода чинило 72 одсто укупног недељног промета. Берзански уговори закључени су у ценовном распону од 20,5 до 21 динар, без ПДВ-а а и пшеница је била јефтинија за 0,48 одсто у односу на претходну недељу, наводи се у последњем извештају.

Како се захуктава жетва, тако нервоза на светским берзама расте, а то се одражава и на наше тржиште.
 
У Србији се жито откупљује готово у динар по истој цени као у јулу прошле године, али стручњаци са којима смо разговарали ипак су оптимистични. Верују да се неће поновити прошла година када је почетна цена у жетви била практично и највиша, што је супротно економској логици. Ниске цене пшенице после периода раста изненадиле су и европске ратаре. Цена жита се нагло „спустила” на 221 евро за тону, за испоруке у септембру. У Француској најављују мањи род за 13 одсто.

– Због тога спремите складишта за боље понуде откупљивача на јесен – савет је стручњака специјализованог портала „Агроинфонет”.
 

Back
Top