Nasledjivanje

alex1994

Zainteresovan član
Poruka
132
Pozdrav,

Zanima me odnos zakona o nasledjivanju i porodicnog zakona. Situacija je ovakva. Razveden covek je umro, koji je godinama ziveo u vanbracnoj zajednici, a iz braka ima dvoje dece. Kako se imovina nasledjuje? Koliko sam razumeo, vanbracni partner nema pravo na nasledjivanje imovine koju je stekao ranije, ali me zanima imovina koju je stekao tokom trajanja vanbracne zajednice, da li vanbracni partner ima pravo da nasledi imovinu, ili samo deca?

Hvala.
 
Ok, ali na primer. On je kupio stan tokom zivota sa tom zenom, a prema porodicnom pravu, kako ja razumem, to je stecena imovina radom, pa je njeno pola. Pa me zanima da li ima pravo na tu polovinu?
Hvala
 
Hvala vam na odgovorima. I dalje citam razne pravne stranice, i ispadne i dalje da pola imovine, npr stana, nije deo ostavinske rasprave, i da je to njeno po porodicnom pravu, clan 191, jer je steceno tokom vanbracne zajednice, a prema porodicnom pravu, izjednacena je sa bracnom.
 
Ако се ванбачни партнер јави на оставинској расправи и оспори да део имовине заиста припада умрлом, прекида се оставински поступак, а стране у спору се упућују на парницу где треба да докажу своје тврдње. У овом случају, ванбрачни партнер треба да покрене парнични поступак где ће да докаже да је део имовине из оставинске масе његов, па кад се оконча тај парнични поступак, наставља се оставински поступак, и овај пут постоји судска пресуда где се зна шта је чије, тако да је овај пут лако расподелити имовину која је остала иза оставиоца.
 
Vanbračni parner kao i bračni su izjednačeni ukoliko su živeli duže od određenog perioda. Ukoliko je imovina stečenja tokom vanbračne zajednice osoba ima svoj deo ali i deo preminulog koji deli s decom preminulog ili drugim naslednicima.
 
Ok, ali na primer. On je kupio stan tokom zivota sa tom zenom, a prema porodicnom pravu, kako ja razumem, to je stecena imovina radom, pa je njeno pola. Pa me zanima da li ima pravo na tu polovinu?
Hvala
Nema logike jer niko ne moze da zna da li su i koliko ziveli zajedno,znaci i tinejdzer je u vanbracnoj zajednici ako zive odvojeno kod svojih roditelja ili zive zajedno u stanu necijih roditelja,ili u iznajmljenom stanu,tako da ne moze sud kopati po tim stvarima kako trazeci svedoke po komsiluku,glupost,ja hteo stan da kupim od neke prevarantkinje i kao da ona oglasi svog vanbracnog supruga zbog uplate na njegov racun i ovlascenja za stan,i pitam je ja a zasto meni ne date to ovlascenje kao da sam ja vas vanbracni partner,zacuti kokoska i odustanem
 
Nema logike jer niko ne moze da zna da li su i koliko ziveli zajedno,znaci i tinejdzer je u vanbracnoj zajednici ako zive odvojeno kod svojih roditelja ili zive zajedno u stanu necijih roditelja,ili u iznajmljenom stanu,tako da ne moze sud kopati po tim stvarima kako trazeci svedoke po komsiluku,glupost,ja hteo stan da kupim od neke prevarantkinje i kao da ona oglasi svog vanbracnog supruga zbog uplate na njegov racun i ovlascenja za stan,i pitam je ja a zasto meni ne date to ovlascenje kao da sam ja vas vanbracni partner,zacuti kokoska i odustanem

Vanbračna zajednica je i te kako dokaziva. Zato se iako je vanbračna može završiti sudskim razvodom kao da je bila bračna zajednica.
 
Zdravo!
:)

Imam neke nedoumice pa bih volela da mi pomognete
:D

Moj tata je dobio poziv za ostavinsku raspravu, brat mu je umro prosle godine i sada se pokrece taj postupak nasledjivanja. Taj moj stric je pre deset godina sastavio testament u kome je kucu i sveukupuno nasledstvo ostavio mom ocu (stric se nije zenio i nije imao dece)
Pored toga, imam jos dva rodjena strica koji su zivi
Da li znate kakav je postupak ostavinske rasprave, da li oni tamo moraju da znaju za testament i ako je validan kako se rasporedjuje to nasledstvo? Hvala unapred na odgovoru
;)
 
Naravno da moraju znati za taj testament, doduše postoje slučajevi kada se oporuka naknadno nađe i u tom slučaju , dakle ukoliko se ipak nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe oporuka, sud će je proglasiti važećom, te zapisnik i oporuku dostaviti ostavinskom sudu.
U tom slučaju ostavinski sud neće ponovno voditi ostavinsku raspravu, nego će obavijestiti zainteresirane osobe o proglašenju oporuke i upozoriti ih da mogu svoja prava na temelju oporuke, ostvarivati u privatnoj parnici.

Ali u svakom slučaju ako imate i znate za ostavinski testament, trebate ga priložiti kao dokaz na samoj ostavinskoj raspravi. Nećete komplicirati ni sebi ni drugima.
 
Zdravo!
:)

Imam neke nedoumice pa bih volela da mi pomognete
:D

Moj tata je dobio poziv za ostavinsku raspravu, brat mu je umro prosle godine i sada se pokrece taj postupak nasledjivanja. Taj moj stric je pre deset godina sastavio testament u kome je kucu i sveukupuno nasledstvo ostavio mom ocu (stric se nije zenio i nije imao dece)
Pored toga, imam jos dva rodjena strica koji su zivi
Da li znate kakav je postupak ostavinske rasprave, da li oni tamo moraju da znaju za testament i ako je validan kako se rasporedjuje to nasledstvo? Hvala unapred na odgovoru
;)
Nista tvoj otac se pojavi ako je on pokrenuo ostavinsku raspravu jer zna ili ima testament,ne zanima ga da li ce se pojaviti drugi ili ce ih sud zvati,da nema testamenta onda bi se vodila rasprava gde bi se ostali odrekli svog dela ili prihvatili
 
Pozdrav,

Zanima me odnos zakona o nasledjivanju i porodicnog zakona. Situacija je ovakva. Razveden covek je umro, koji je godinama ziveo u vanbracnoj zajednici, a iz braka ima dvoje dece. Kako se imovina nasledjuje? Koliko sam razumeo, vanbracni partner nema pravo na nasledjivanje imovine koju je stekao ranije, ali me zanima imovina koju je stekao tokom trajanja vanbracne zajednice, da li vanbracni partner ima pravo da nasledi imovinu, ili samo deca?

Hvala.
Tog čoveka će naslediti njegovi zakonski naslednici, a to su dvoje dece, dakle svako po pola. Vanbračni partner ima pravo da se izdvoji njegov deo, ukoliko je učestvovao u sticanju imovine, ali nikada ne može naslediti vanbračnog partnera.
 
Zdravo!
:)

Imam neke nedoumice pa bih volela da mi pomognete
:D

Moj tata je dobio poziv za ostavinsku raspravu, brat mu je umro prosle godine i sada se pokrece taj postupak nasledjivanja. Taj moj stric je pre deset godina sastavio testament u kome je kucu i sveukupuno nasledstvo ostavio mom ocu (stric se nije zenio i nije imao dece)
Pored toga, imam jos dva rodjena strica koji su zivi
Da li znate kakav je postupak ostavinske rasprave, da li oni tamo moraju da znaju za testament i ako je validan kako se rasporedjuje to nasledstvo? Hvala unapred na odgovoru
;)
Hvala vam na odgovorima..situacija je sada ovakva: oca su zvali u februaru na ostavinsku, on se sam pojavio tamo a oni su trazili i kontakt broj i adresu ostale dvojice brace, on im je dao brojeve telefona i pozvan je ponovo na ostavinsku krajem maja (ne shvatam zasto su ga zvali u februaru da dodje? ili su svakog ponaosob zvali prvo pa posle zajedno) uglavnom za jednog strica znam da se nece pojaviti na raspravi a za drugog sam gotovo sigurna da ce doci. Da li se onda tada pred njima cita taj testament i da li postoji nuzni deo ? Mi kod kuce imamo taj testament i znam da ce ga tata poneti sa sobom
Ako ima neko ko se dobro razume u to bilo bi super da pojasni 😃
 

Back
Top