Naš zajednički predak se zove LUCA

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
378.150
Međunarodni tim naučnika je rekonstruisao poslednjeg univerzalnog zajedničkog pretka (LUCA - Last Universal Common Ancestor) svih današnjih oblika života – od bakterija, preko biljaka, do ljudi, a svoju studiju objavili su u časopisu Nature Ecology & Evolution.

Prema njihovim otkrićima, LUCA je bio složeni organizam koji je živeo pre oko 4.2 milijarde godina, imao je razvijen metabolizam i rani oblik imunog sistema, što ukazuje na to da je život na Zemlji započeo ranije i bio kompleksniji nego što se do sada mislilo.

Iako nije prvi oblik života, LUCA je ključna tačka u evolucijskom stablu, jer od njega potiču dve osnovne grane života na Zemlji – bakterije i arheje.
Arheje su možda najstariji oblik života na Zemlji, jednostavni mikroskopski organizmi stari oko 3,5 milijarde godina. Žive u ekstremnim uslovima - kipućim izvorima,
slanim jezerima, pa čak i u vulkanima ili duboko ispod Zemljine kore.

Nemaju jedro, ali njihova unutrašnja struktura i procesi liče više na ćelije eukariota (kao što su biljke, životinje i ljudi) nego na bakterije.
Analiza gena LUCA-e otkrila je prisustvo složenih metaboličkih puteva, uključujući Vud-Ljungdalov ciklus, koji omogućava vezanje ugljen-dioksida s vodonikom za proizvodnju acetata i energije. Ovaj put je i danas prisutan kod nekih anaerobnih mikroorganizama, što ukazuje da je LUCA bio sposoban za samostalno preživljavanje u anaerobnim uslovima, odnosno u okolini bez vazduha.
 
U novoj studiji je kod LUCA otkriveno i prisustvo gena sličnih današnjim CRISPR sistemima, koje bakterije koriste za odbranu od virusa, što pokazuje da je LUCA posedovao rani oblik imunog sistema.Profesor Davide Pizani, koautor studije, kaže da je ovo istraživanje pokazalo da je LUCA bio složen organizam, ne previše različit od modernih prokariota.

Razumevanje praživota na Zemlji

Iako se dugo smatralo da je LUCA živeo u dubokim hidrotermalnim izvorima okeana, nova istraživanja pokazuju da je mogao da obitava i u plićim, toplim vodenim staništima na površini Zemlje. Prisustvo gena za popravak oštećenja uzrokovanih UV zračenjem podržava ovu hipotezu.
„Pokazalo se da je jedan od gena LUCA-e kodirao protein koji popravlja oštećenja ćelija uzrokovana ultraljubičastim svetlom. To sugeriše da je mogao da živi relativno blizu površine vode, dokle dopiru Sunčevi zraci”, kaže Edmund Mudi, vodeći autor studije.

LUCA nije bio usamljen; bio je deo ranog ekosistema u kojem su bilii drugi mikroorganizmi. Njegov metabolizam je proizvodio otpadne materije, poput acetata, koje su mogle da služe kao hranjive supstance drugim organizmima, čime su stvarale osnovu za složenije ekološke interakcije.

Otkriće da je LUCA bio složen organizam sa razvijenim metabolizmom i ranim imunološkim sistemom ima značajnog uticaja za naše razumevanje evolucije života.U studiji se sugeriše da je život na Zemlji započeo relativno brzo nakon formiranja naše planete pre 4.54 milijarde godina, kao i da je bio sposoban za kompleksne biološke procese mnogo ranije nego što se prethodno mislilo.

„Ako su naši zaključci tačni, brzina evolucije, odnosno stvaranje novih formi života, bila je mnogo veća u ranoj istoriji Zemlje nego što je danas”, ističe Mudi.
Otkriće LUCA, takođe, podržava ideju da bi život mogao da bude „česta pojava u svemiru”, pod pretpostavkom da postoje odgovarajući uslovi, poput prisustva tekuće vode i stabilnog izvora energije.link
 

Back
Top