Nar (lat. Punica granatum)

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.282
Nar (lat. Punica granatum) se još naziva šipak ili mogranj. Nar je grm ili malo drvo visine od 5 do 8 metara, uspravno i razgranato, koje obično raste u krajevima s toplom klimom. To je polu-listopadna biljka, što znači da će pri blažim zimama zadržati dio listova, a pri oštrijim zimama oni će otpasti. Cvjetovi nara su zvonolikog oblika, otvaraju se u proljeće i crvene su boje. Plodovi su žuto-crvene boje i veličine jabuke, a u kolovozu počinju crvenjeti i svoju punu zrelost će dostići u listopadu ili studenom. Kora ploda se ne jede, već se unutar nje nalaze jestive sjemenke, koje okusom podsjećaju na borovnicu.

O porijeklu nara ne postoje točne informacije. Prema nekima, potječe iz Irana, Pakistana, Afganistana i sjeverne Indije, dok drugi tvrde da je samonikla mediteranska biljka. Danas raste na područjima sa blagim zimama i vrućim ljetima, većinom na Mediteranu, ali i u južnoj i jugoistočnoj Aziji, u Australiji i južnoj Americi. Kod nas raste u priobalnim i morskim područjima, pretežito u Dalmaciji.

U našim krajevima nar se još naziva mogranj, zrnati šipak, granat i granat-jabuka. Obični mogranj je dio roda kod nas zvanog “mogranj”. Naziv vrlo vjerojatno potiče od talijanskog melograno, što znači “zrnata jabuka”. Nar je više orijentalni naziv udomaćen u Hrvatskoj, a podrijetlom je iz Perzije.

Iako je “šipak” zapravo iz porodica ruže, a nar se nazivao “morski šipak” ili “zrnati šipak”, u narodnoj upotrebi se to skratilo pa tako upotreba naziva “šipak” može stvoriti zbrku.

Vrste nara​

Nar nalazimo u šikarama i kamenitim mjestima, a dijeli se prema tome kako se uzgaja, pa tako imamo divlji (samonikli), pitomi koji se uzgaja zbog plodova, te ukrasni. Nar koji raste na kontinentalnim područjima ne daje plod.

Divlji nar (ljutun)

Punica granatum spontanea ili nar u divljem stanju, poznat i kao “ljutun”. Ova je vrsta najraširenija u dolini Neretve. Grm je nizak i trnovit, sa malim i kiselim plodovima, iako se može upotrebljavati za izradu soka koji se smatra ljekovitim. Obično se nalazi uz puteve i u blizini šuma, na sunčanim mjestima. Bere se ili kad je tek dozreo ili kad je već omekšao od mraza, ovisno o namjeni – onaj koji tek dozrijeva ima u sebi više vitamina C, dok je omekšali jednostavniji za pripremu pekmeza i marmelada.

Pitomi nar

Punica granatum sativa ili pitomi nar, koji je jačeg i većeg rasta i jestivih, slatkih plodova. Cvjeta ljeti, a bere se u kasnu jesen. Sadimo ga zaklonjenog od vjetra, najbolje na južnu stranu jer mu je potrebno mnogo sunca. Plodovi mu budu teški i okrugli i nakon branja više ne dozrijevaju, tako da ga je potrebno brati potpuno zrelog. Najpoznatije vrste koje se uzgajaju u Hrvatskoj su Barski slatki, Ciparski, Dubrovački kasni, Glavaš, Konjski zub, Medun, Mojdeški sitnozrni, Paštrac (Paštrun), Sladun, Slatki tankokorac i Zamorski.

Ukrasni morganj

Punica granatum nana ili ukrasni mogranj koji se uzgaja zbog malog rasta i svoje ljepote u vrtu. Boje cvjetova mogu biti različite, od bijele do crvene, ovisno o vrsti, a pojavljuju se od lipnja i ostaju sve do listopada. S obzirom da nema plodove, razmnožava se reznicom. Njegova visina je do 1,5 metar i pogodan je i za uzgoj u posudi, a ako ga sadite u vrtu ponekad može narasti do maksimalno 2 metra. Potrebno ga je orezivati kako bi se dobila željena forma.


IMG_5536.jpeg
 

Nar u medicini​

Zbog svojih snažnih antioksidativnih i protuupalnih svojstava, primjena nara u liječenju je opsežna.

Nedavna istraživanja soka od naradokazuju njegovo kemopreventivno i kemoterapijsko djelovanje na stanice karcinoma prostate. Također, dokazano je da se sokom od nara može spriječiti ateroskleroza. Jedna čaša soka od nara dnevno može smanjiti rizik obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti.

Sok od nara, kao najčešći oblik koji se koristi u liječenju, također se spominje kao blagotvoran pri zaštiti od osteoporoze i Alzheimerove bolesti, jačanju imuniteta, zaštiti zubi, uništavanju escherichije coli i stafilokoka. Usporava starenje, te čuva zdravlje srca i krvnih žila, također povećava erektilnu funkciju, te podiže kvalitetu spermatozoida.

Izrađuje se i ulje od nara, bogatih i hranjivih svojstava, koje se primjenjuje lokalno i oralno u kozmetičke i medicinske svrhe. Ima estrogenska, protuupalna i antimikrobna svojstva. Štiti od karcinoma, dijabetesa, gojaznosti i srčanih bolesti. Bogato je antioksidantima pa sprječava starenje.

Sastojci ulja zacjeljuju i hidratiziraju suhu, popucalu, umornu i nadraženu kožu, vraćaju joj elastičnost, te smanjuju otekline i bol u mišićima. Fitoestrogeni su također prisutni u ulju u količini koja blagotvorno djeluje na simptome menopauze.


Nar u kulinarstvu​

Iako se pretežito jede sirov i svjež, od nara se mogu spremati želei, kolači, sirupi, sokovi, likeri, vino, ocat i čaj. Njegovom preradom ne gube se ljekovita svojstva, niti vitamin C, a također se može čuvati duže vrijeme od ostalog voća, pa ne čudi što je poželjna namirnica u kuhinji.

Ima neobičan spoj slatke i kisele arome i može se jesti u neograničenim količinama jer nema popratnih pojava. U arapskoj kuhinji od njega se pravi umak kao dodatak slanim jelima.



Link
 
Najstarije drvo nara nalazi se u gradu Egirdir u provinciji Isparta u Turskoj. Ovo drvo se zove „Asiklar Agaci” ili „Drvo zaljubljenih” i poznato je po impresivnoj starosti od preko 2.300 godina. Drvo ima obim od oko 11 metara i visinu od oko 10 metara. Veruje se da je zasađen tokom perioda Rimskog carstva.

Drvo nara je simbol plodnosti, bogatstva i večnog života i ima dugu istoriju u regionu. Sam grad Egirdir ima bogatu istoriju koja datira još iz hetitskog perioda i bio je važna trgovačka tačka duž istorijskog Puta svile.Najstarije drvo nara je popularna turistička destinacija i privlači posetioce iz celog sveta. Meštani ga poštuju i brinu o njemu kako bi se osiguralo da traje još mnogo godina.
 

Back
Top