Da li vi kroz vas rad ste imali slucaj naplate povrede na radu kod teskih telesnih povreda, kod mene je prelom kicme i ostecene besika… koliko ste uspeli da naplatite iznos? Hvala unapred..
to je isto vrsta povrede
nisam ja advokat
trazio sam ti link sta tebi pripada
https://vidovdan.org/drustvo/u-kojim-situacijama-moze-da-se-podnese-tuzba-za-naknadu-stete/
- Ko drugome prouzrokuje štetu dužan je naknaditi je, ukoliko ne dokaže da je šteta nastala bez njegove krivice (član 154).
- Za štetu od stvari ili delatnosti, od kojih potiče povećana opasnost štete za okolinu, odgovara se bez obzira na krivicu.
- Za štetu bez obzira na krivicu odgovara se i u drugim slučajevima predviđenim zakonom.
Naknada materijalne štete
Član 185 Zakona o obligacionim odnosima na temu naknade materijalne štete kaže sledeće:
Odgovorno lice dužno je uspostaviti stanje koje je bilo pre nego što je šteta nastala.
Ako uspostavljanje stanja imovine koje je bilo pre pričinjavanja štete neće ukloniti štetu u potpunosti, odgovorno lice je dužno da ostatak štete isplati u novcu.
Ukoliko uspostavljanje ranijeg stanja imovine nije moguće ili sud proceni da odgovorno lice ne mora da je sanira, sud određuje koja je visina naknade štete, koja će biti isplaćena oštećenom licu. Ako kao oštećena strana potražujete isključivo novčanu naknadu za počinjenu štetu, sud vam je može dodeliti, sem u nekim slučajevima kada se insistira na vraćanju imovine u stanje u kojem je bila pre počinjene štete.
Naknada štete je dospela već onog momenta kada je šteta prouzrokovana.
Naknadu materijalne štete je moguće zahtevati i u sledećim slučajevima:
- U slučaju smrti, telesne povrede i oštećenja zdravlja
- U slučaju povrede časti i širenja neistinitih navoda
Nematerijalna šteta
Naknada štete koja je nematerijalna dodeljuje se u slučajevima povrede prava ličnosti – za pretrpljene fizičke bolove, za pretrpljeni strah, za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, povrede ugleda, časti ili slobode.
Pretrpljeni strah može izazvati kratkoročno ili dugoročno stanje uznemirenosti kod oštećenog lica, koje za posledicu može imati razvoj fobija i psihičkih problema. Na primer – pretrpljeni strah u saobraćajnoj nesreći, u slučaju mobinga, pretnji. Za pretrpljeni strah oštećeno lice ostvaruje pravo naknade štete.
Pretrpljeni fizički bolovi su uvek uzrokovani telesnim povredama, a do njih može doći u raznim životnim okolnostima – saobraćajna nesreća, povreda na radu, napad. Fizički bolovi se mogu razlikovati po intenzitetu i dužini trajanja. Sud dodeljuje pravičnu novčanu naknadu za pretrpljeni fizički bol, zavisno od vrste povrede, intenziteta bola i dužine trajanja.
Naknada štete usled pretrpljenih fizičkih bolova može biti ostvarena zbog povreda prilikom pada na neravnom trotoaru, zbog pada drveta ili grane, usled pada u neobezbeđen šaht ili usled nematerijalne štete na vozilu.
Pretrpljeni duševni bolovi zbog umanjenja životne aktivnosti odnose se na smanjen kvalitet života oštećenog koji je posledica pretrpljeng fizičkog bola ili straha. Na primer – invaliditet i nemogućnost pune pokretljivosti usled saobraćajne nesreće.
Pretrpljeni duševni bol zbog naruženosti podrazumeva izmenjeni fizički izgled oštećenog lica koji je nastao kao posledica zadobijenih povreda.
Pretrpljeni duševni bol zbog povrede ugleda i časti odnosi se na neistinite navode koje lice širi sa ciljem povrede ugleda i časti oštećenog lica. Ugled je objektivna kategorija koja predstavlja mišljenje sredine o pojedincu, dok je čast subjektivna – način na koji sebe lice doživljava. U oba slučaja moguće je potraživati naknadu nematerijalne štete.
Pretrpljeni duševni bol zbog povrede slobode događa se kada je oštećeni neosnovano lišen slobode na kraći ili duži vremenski period. Oštećeno lice može potraživati naknadu nematerijalne štete, a visina novčane naknade će biti određena zavisno od vremenskog perioda u kojem je lice bilo lišeno slobode, uslovima izvršenja kazne i drugim okolnostima.
Pretrpljeni duševni bol zbog povrede dostojanstva ličnosti i morala odnosi se na lice koje je prevarom, prinudom ili zloupotrebom odnosa podređenosti ili zavisnosti navedeno na kažnjivu obljubu ili kažnjivu bludnu radnju. Oštećeno lice ostvaruje pravo na novčanu naknadu usled pretrpljene nematerijalne štete.
Novčana naknada u slučaju smrti ili teškog invaliditeta može se dodeliti bračnom drugu, bliskim srodnicima, odnosno oštećenom licu (u slučaju invaliditeta) na ime pretrpljenog duševnog bola.
Naknada štete može biti dodeljena i za buduću nematerijalnu štetu, ako je izvesno da će ona trajati i u budućnosti. Nematerijalna šteta je lične prirode i dodeljuje se oštećenom licu, a samo u izuzetnim slučajevima može biti prenešena i na naslednike – ako je priznata pravosnažnom odlukom ili pismenim sporazumom.