- Poruka
- 388.070
Napad panike je napad intenzivnog straha ili intenzivne nelagode koji se može javiti kao posledica određene situacije koja je neprijatna ili zastrašujuća, ali i iz smirenog stanja, bez jasnog uzročnika.Strah predstavlja reakciju organizma na realnu životnu opasnost, nastaje naglo i pomaže da se opasnost izbegne ili savlada.
Napad panike je iznenadni, zastrašujući doživljaj straha, sa brojnim telesnim simptomima, osećajem da će se u trenu nešto strašno dogoditi: „onesvestiću se“,
„izgubiću kontrolu“, „poludeću“, „srce će mi stati“, „ugušiću se“.
Nastaje iz čista mira, brzo dostiže svoj vrh i traje od deset minuta do pola sata. Simptomi koji se doživljavaju su intenzivni: ubrzan rad srca,
trnjenje ruku i nogu, nesvestica, nedostatak vazduha, osećaj da se menjate, gubite razum. Kada sve porđe osećate slabost, umor, iscrpljenost.
Psihoterapija: U lečenju paničnog poremećaja se preporučuje kognitivno-bihejvior terapija koju rade psihijatri i psiholozi edukovani za ovaj psihoterapijski pravac.
Kognitivno-bihejvior terapija je usmerena na umanjenje i kontrolu simptoma paničnog poremećaja i agorafobiju. Suština ove terapije je, da se pacijenti edukuju kako da prepoznaju, procene, kontrolišu i promene svoja „pogrešne“ iracionalne misli i ponašanja. Primer: lupa mi srce, prva misao je „ovo je infarkt, umreću“, racionalne misli su „ovo nije infarkt…prestalo je čim sam izašao iz prevoza…čim sam prestao da obraćam pažnju na srce…ovo je strah, već se dešavalo“.
(euromedik,novosti)