комшија
Stara legenda
- Poruka
- 96.548
НАСТАВАК
Trump će morati da svjedoči u istrazi o napadu na Kapitol
Tog dana, demonstranti su tražili Pelosi i uzvikivali da žele objesiti tadašnjeg potpredsjednika Majka Pensa (Mike Pence) koji je, dodaje AP, prkosio Trampovim zahtjevima da poništi izborne rezultate. Manje od dvije godine kasnije, samo devet odsto odraslih Amerikanaca misli da demokratija funkcioniše "ekstremno dobro" ili "veoma dobro", ukazuje ovomjesečna anketa koju su proveli Asošiejtid pres i NORC Centar za istraživanje javnih pitanja.
Dok bivši predsjednik Tramp i dalje poriče da je izgubio izbore 2020., a njegovi sljedbenici pokušavaju konsolidovati svoju moć na budućim izborima, nova procjena američkih obavještajnih službi navodi da ekstremisti podstaknuti izbornim lažima "predstavljaju povećanu prijetnju" za predstojeće izbore.
U nedavnoj procjeni navodi se da najveću opasnost predstavljaju "usamljeni prestupnici koji koriste pitanja vezana za izbore da opravdaju nasilje".
Bez lakog rješenja
Pozadina današnje američke politike uključuje klimu mogućeg nasilja, sa sve većim brojem prijetnji usmjerenih na pojedine zakonodavce. To uključuje prijetnje lokalnim zvaničnicima i građanima volonterima koji upravljaju izborima.Sve ovo, prema pisanju Vašington posta (The Washington Post) dolazi usred pada povjerenja u integritet samog izbornog procesa, nevoljkosti nekih kandidata da izričito kažu da će prihvatiti ishod svojih izbora i mogućnosti da će mnogi poricatelji izbora 2020. biti izabrani na važne funkcije ove godine, potencijalno dovodeći u opasnost buduće izbore i demokratije u zemlji.
Politički inspirisano nasilje usmjereno je na lidere obje strane. Međutim, ukazuje u analizi Vašington post, demonizacija Pelosi je primjer kako politika nastoji uništiti pojedince. Isto se dešava i s demokratskim sistemom, ukazuje list i dodaje da što više Tramp i drugi neosnovano tvrde da su izbori 2020. pokradeni, to više njegovi pratioci zauzimaju sličan stav – što dovodi do slabljenja temelja demokratije.
Iako problem postoji u mnogim oblicima i neki su sada ukorijenjeni, jezik političkih kampanja danas je gotovo u potpunosti negativan. Protivnici se rutinski opisuju kao radikalni, ekstremni, opasni, lažovi. Šablonu negativnosti doprinose i mediji, gdje je politika kao borba rutinska metafora, napisao je Vašington post dodajući kako se debate opisuju kao bokserski mečevi uz ocjenu da takav jezik doprinosi degradaciji demokratije.
Koliko god napad na Pola Pelosija bio šokantan, postoji opasnost da se ponovi. Koliko god da su Trampove tvrdnje o ukradenim izborima bile i jesu odbojne, postoji opasnost da se i to ponovi. Odnos snaga u Vašingtonu mogao bi se promijeniti s rezultatima novembarskih izbora. Odgovornost za očuvanje demokratije — i izabranih zvaničnika — ne bi trebalo da pripada nijednoj stranci, zaključuje Vašington post.
Slično piše i Volstrit džurnal (The Wall Street Journal) navodeći kako ne postoji lako rješenje za problem rasta političkog nasilja s obzirom na sve veći kulturni slom u SAD te da političke i medijske institucije mogu pomoći izbjegavanjem retorike mržnje prema protivnicima.
Javnim službenicima će se morati obezbijediti veća sigurnost, a kandidati će morati poduzeti mjere opreza. Sve veći rizici odvratit će mnoge ljude od razmišljanja o politici, ističe konzervativni list u svom uredničkom komentaru.
Rizik od nasilja će rasti kako se izbori približavaju i strasti budu zahuktale, i kako sve više ljudi bude pogrešno vjerovalo da će bilo koji izbori odrediti sudbinu zemlje, napisao je Volstrit džurnal ističući bez obzira na to što je demokratska tolerancija ovih dana deficitarna, svi u javnom životu moraju da je praktikuju.