Nisam ni za Tadića ni za njegov DS.
Otrovni oblak nad Pančevom i Beogradom
Autor: P.Z. V. - M. G. | 05.06.2008 - 08:03
Sirene koje označavaju opasnost od zagađenja vazduha juče u 9.30 sati ponovo su se oglasile u Pančevu kada je u „Azotari“ jedan radnik u cisternu za amonijačni rastvor greškom sipao azotnu kiselinu. Kiselina je probila zidove cisterne i počela da curi na beton. Nad Pančevom se ubrzo nadvio oblak žutog dima, a koncentracija azotnih oksida u vazduhu u jednom trenutku dosegla je 900 mikrograma po kubnom metru vazduha, što je pet puta više od dozvoljene vrednosti.
I Beograđani osetili neprijatan miris
Miris azotne kiseline koja se juče izlila u pančevačkoj „Azotari“ osetio se i u većem delu Beograda.
Gradski sekretar za ekologiju Branislav Božović rekao je za „Blic“ da nema nikakve opasnosti po Beograđane i da gradski centar za obaveštavanje prati situaciju.
Gradski zavod za javno zdravlje uputio je ekotoksikološku ekipu da utvrdi razmere problema. Za sada je sve pod kontrolom - rekao je Božović.
Peckanje u očima i edem pluća
AZOTNA KISELINA - Bezbojna i izuzetno otrovna supstanca. Lako isparava, a u industriji se koristi za dobijanje eksploziva, veštačkih đubriva, prečišćavanje metala u metalurgiji.
SIMPTOMI - Izaziva peckanje u očima, nosu, grlu, ždrelu i disajnim putevima.
POSLEDICE - U kontaktu sa kožom izaziva hemijske opekotine žute boje, koja je proizvod reakcije kiseline sa keratinom. Najteža posledica usled udisaja isparenja ove kiseline može biti edem pluća koji zahteva lečenje.
SAVET - Ukoliko stepen infekcije nije veliki, preporučuje se mirovanje.
Dug niz akcidenata
9. mart 2008. Havarija u električnoj mreži u Petrohemiji izazvala je ispadanje svih pogona u Rafineriji nafte Pančevo iz funkcije, zbog čega je povećana koncentracija benzena u vazduhu, između 135 i 160 mikrograma po kubnom metru.
26. januar 2008. Zbog povećane koncentracije benzena, redukovanog sumpora i ugljovodonika nemetanskog tipa, Republička inspekcija za zaštitu životne sredine podnela je zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih osoba u
Rafineriji nafte Pančevo.
29. novembar 2007. Zabeleženo je 413 mikrograma po kubnom metru vazduha praškastih materija, ukupnog redukovanog sumpora 48 mikrograma i ugljen-monoksida koji je dostigao gornju granicu od 10 mikrograma. Dežurni ekolog tada je izjavio da je zagađenje posledica loženja i loših vremenskih uslova u gradu.
13. novembar 2007. Merenja Opštinskog sistema za zagađenje vazduha pokazala su veliku koncentraciju benzena i redukovanog sumpora. Dežurni u Rafineriji nafte, Petrohemiji i „Azotari“ radnicima Centra saopštili da se proizvodni procesi odvijaju normalno.
20. april 2007. Centar za obaveštavanje u Pančevu primio više poziva građana koji su se žalili na neprijatne mirise. Kao mogući uzrok pominjala se Rafinerija nafte koja je svoje otpadne vode ispuštala direktno u kanal otpadnih voda, što je dovelo da zagađenja.