Najuspešniji faraoni drevnog Egipta

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
Iako su Kleopatra i Tutankamon daleko najpoznatiji, teško da mogu da se svrstaju među najuspešnije, kaže istoričar i arheolog Majls Rasel za History Extra.

Ona je izgubila carstvo od Rimskog carstva, dok je o Tutankamonu sve manje-više bilo nepoznato do pronalaska njegove grobnice ispunjene blagom 1922. godine. Pa i tada smo saznali mnoge stvari o kontekstu i vremenu u kom su živeli i umirali, više nego o samim podvizima ovog vladara-dečaka.

Uzimajući u obzir različite faktore, najuspešniji faraoni bili su Tutmos III (1479-1425/26 p.n.e.) i Amenhotep III ( oko 1391- oko 1354 p.n.e.), jer su vladali drevnim Egiptom na vrhuncu njegovih vojnih, ekonomskih i umetničkih moći.

Drugi kandidat je Ramzes II (1279-1213. p.n.e.), u popularnoj kulturi poznat i kao Veliki, koji je doživeo rane 90-te godine i ostvario veliku pobedu nad Hetitima kod Kadeša 1274. godine pre nove ere.

U sam vrh prilikom izbora najuspešnijih ulazi i drugi faraon iz Četvrte dinastije, Keops ili Khufu (2589.-2566. godine pre nove ere), koji je svojim naslednicima ostavio čvrste temelje. Bio je graditelj Velike piramide u Gizi, jedine od sedam čuda starog sveta koje je sačuvano do danas.

Ramzes
najuspesniji-faraoni-0001762064.jpg
 
Тема је занимљива, биће штета ако на "заживи".
Када говоримо о древном Египту и фараонима, иако имамо подоста сачуваног материјала,тако да знамои имена већине фарапна (листа овдје) и понешто о већини, рукописи који би говорили о њиховим достигнућима и даље су оскудни.
И ту вредновати успјешност владара, дужина владања, економска и политичка моћ, ширење територије, успјеси и неусјпеси у ратовима, грађевински подухвати, просперитет земље у разним областима, није лако. А више рукописа имамо из периода када је Египат већ поприлино изгубио војну и политичку моћ и када је Египтом владала грчка династија, насљедници Александровог генерала Птолемеја.

Такође, ако изузмемо Рамзеса II, III и још неке фараоне Новог краљевства, веома мало записа имамо о војним походима и освајачким подухватима који су итекако важни када оцјењујемо успјешност владара. Оно што карактерише древну египатску цивилизацију, за разлику од каснијих цивилизација, персијске, римске и иних, нису толико тежили ширењу државе, ратове су свакако водили, многи нису ни забиљежени, но они су били ограничени на пограничне области, древни Египат је углавном обухватао (+/-) простор који обухвата и простор данашњег Египта са повременим владањем над приобалним дијелом простора каснијег Леванта, као што имамо око 1450.године п.н.е.
Egypt_NK_edit.svg.jpg

Када је у питању поменути Рамзес II (енгл.википедија овдје) он се оправдано често сматра највећим, најславнијим и најмоћнијим фараоном Новог краљевства, самим тим најмоћнијим периодом древног Египта.
Ramesses_II_at_BM.jpg

За његовог владања (како написа форумашица Nina 1279.-1213.год. п.н.е) древни Египат бјеше на врхунцу политичке и економске моћи,што је пратило просперитет у разним областима, укључујући и грађевинске подухвате.

Имао је бројне војне кампање, а успоставио је и моћну војску за коју се процјењује да је током његове владавине вројала 100.000 војника,за оно вријеме огромна војна сила.
Већ у другој години владавине извојевао је побједу против гусара Сердена који су чинили пустош дуж египатске медитеранске обале.
Водио је неколико сиријских ратних кампања, на пограничном простору са тадашњом моћном силом Хетитима..
Hitt_Egypt_Perseus.png

О првој сиријској ратној кампањи мало је записа, можемо рећи да бјеше увод у истрију хетитско-египатских сукоба у наредном времену.
Друга сиријска вона кампања је имала кулминацију у доста чувеној бици код Кадеша (овдје) 1274.гпдне п.н.е.
Ту су Рамзесове снаге биле ухваћене у хетитску засједу, биле су бројно и надјачане када је по Рамзесовом личном свједочењу његовом заслугом извршен контранапад којим су разбили Хетите.
Процјене снага војних ефектива обију сукобљених страна варирају од 20.000-53.000 војника, по свој прилици Хетити су имали бројчану предност, јер Египћани нису користии све војне ефективе,по некипзаписима текпола, а ова битка бјеше и "курска битка старе ере" јер су обје стране користиле зборно 5-6.000 бојних кола,

Рамзес јесте остварио побједу али су каснијих година Хетити успоставили контролу над Сиријом, а Египту је остао Канан, чији су се локални кнезови, подстрекавани од Хетита одлучили на побуну пртив Египта, па је услиједила нова, трећа војна сиријска кампања, која бјеше успјешна по Рамзеса.
Бјеше још неколико сиријских кампања,са промјењивом срећом. На крају је сукоб између тадашње двије силе окончан мирвним уговором између египатског владара Рамзеса II и хетитског владара Хатушилија III 1258.године п.н.е.

За свог владања Рамзес је водио и углавном успјешне војне кампање против Нубијаца и народа Либије (ПС; тадашња Либија је простор западно од Нила, по једном од племена, Либијцима биће именован читав тајпростор а у античкој географииконтинент од Нила до Хераклвих стубова).

Како већ написах, њефгову владавину обиљеили су и грађевински подухвати, по читавом Египту и Нубији, а иза њега су остали бројни споменици и храмови изграђени у његову част.
Они који га издвоје као најуспјешнијег фараона древног Египта, по мени, неће погријешити.
 
nemogu smatrati Ramzesa II najuspesnijim Egipatskim faraonom jer je slabljenje Egipta pocelo vec pod njegovim sinom Merenptahom a drasticno se ubrzalo posle smrti Ramzesa III od Ramzesa II do Ramzesa III Ima jedva stotinak godina..najuspeshniji po meni je Tutmes III koji je imao vise uspesnih osvajanja po Siriji i Palestini..granica Egipta je tada bila negde na Eufratu,izgradio velelepne hramove u dolini kraljeva i posle njega je Egipat nekoliko vekova bio prva sila sredozemlja..
 
Само тешко да се то може назвати египатском победом, чак је и сам Рамзес једва успео да сачува живу главу.
Наравно он је то представио као своју победу.
Untitled.jpg

https://www.scribd.com/doc/176576331/Bitka-Kod-Kadesa
А после те битке и година сукоба после тога два царства су потписала и мировни уговор.
 
Вјероватно није најуспјешнији али свакако јесте важан за историју древног Египта фараон Рамзес, трећи свог имена (овдје) који је владао 31 годину, од 1186. до 1155.године прије н.е., и који се сматра последњим великим владаром новог краљевства и посљедњим фараоном који је имао стварну политичку власт украљевству.
Водио је успјешне ратове па је упамћем и као "фараон ратник", између осталог истакао се побједом над "народима мора".Живот је несрећно скончаоу атентату и завјери коју су предводили љегова друга жена Тија и њен најстарији син Пентавер.

Један изузетно добро урађен документарац који описује живот и атентат на Рамзеса III
 
Lože se samo na broj klikova.
наслов теме најуспешнији фараони египта је већ сам прилично таблоидан, са све јутјуб видејима, али ево кратког резимеа историје и битнијих владара египта:

први велики египатски владар менес - нармер - хор-ах, краљ шкорпиона (спорно је да ли се ради о једном или о више владара), ујединитељ јужног и северног краљевства у једно, и од кога почиње старо краљевство, одн. династички период египта, грађење мемфиса на нилу и система наводњавања земље из нила, као и политичког, културног и економског процвата старог египта, ради се о периоду од 3200. пне

у време овог старог краљевства, фараон кеопс изграђује и најпознатију (али не и најстарију) египатску пирамиду свингу (око 2500. пне)

већ у периоду средњег, одн. другог краљевства (око 2000. пне) почиње стагнација и први знаци слабљења, када је већ политички подељени египат освојен од стране семитских хикса, који су владали неких 200 година, до половине 2. миленијума пне. њих је коначно протерао фараон ахмосе први, оснивач осамнаесте династије, са којом почиње

период новог краљевства (оквирно од 1500 - 1000.г пне) - и њгова прва половина као последњи период снаге и територијалног проширења египта, обележили су фараони династије тутмос, затим аменхотеп, тутанкамон и период тзв рамесидних фараона (11 фараона под именом рамсес, по оснивачу 19. династије рамсесу првом до рамсеса једанаестог) са којима се завршава период славе египта

период од почетка првог миленијума пне је обележен постепеном променом првобитног становништва старог египта, сталног опадања његове моћи, све до његовог краја, самоубиства последњег фараона клеопатре и пада, сада већ хеленизованог египта, под власт рима, почетком нове ере
 
Тутмосис, трећи свог имена, вјероватно неће ући у ужу конкуренцију најуспјешнијих фараона древног Египта, али је остао упамћен по улози у бици код Мегида (овдје) која се одиграла 1457.године прије нове ере, у којој је војска Египта однијела побједу над краљевством Митана. И то је најстарија битка забиљежена кроз древне списе који се налазе у великом Амоновом храму у Карнаку.
Документарац који обрађује битку код Мегида
 
Саркофаг фараона Тутанкамона који је у његовој гробници у Долини краљева код Луксора 1922. открио енглески археолог Хауард Картер.
Картер и лорд Карнавон били су први људи који су ушли у гробницу после више од 3.000 година, када је у њу положен фараон.
343055078_955049475688233_8549643636198401898_n.jpg
 

Back
Top