Најсавршенија природна наука.

Kalimer0:
1) Kad je nesto savrseno, znaci da nema manu, da ne postoji nista bolje od toga. Bolje od najboljeg ne postoji. Dakle, rec "najsavrseniji" nema znacenje... (a ako negde postoji preciznost u izrazavanju, onda je to nauka- opaska namenjena kreatoru teme)
2) Svako ko se iole bavio bilo kojom naukom (pa i amaterski), zna da je besmisleno govoriti o tome koja je nauka vaznija...
3) Cak i kada bih se upustio u ovu besmislenu raspravu, morao bih znati koji je to kriterijum po kome se odredjuje vrednost neke nauke (koja je "najsavrsenija"). Posto kriterijum nije ponudjen, predpostavicu da je to korist koju covecanstvo ima od doticne nauke... I opet ne mogu argumentovano tvrditi koja bi to nauka bila.
4) Nauka je vrlo skup hobi i niko nije lud da trosi vreme i novac (pogotovu danas) za nesto od cega covek nema koristi. Dakle sve nauke koje danas postoje su vrlo neophodne i zivot bi bez svake od njih bio znatno tezi.

P.S.
Porediti koja nauka najvaznija, isto je sto i sedeti na tronoski i razmisljati koji je nogar najzasluzniji sto se ne srucis sa stolice na patos...
Valjda ces pretpostaviti?:lol:
 
hemicari:
Kvantna mehanika je dalekoooo od glavnog orudja hemije. Kvantna hemija se oslanja na kvantnu mehaniku, to je tacno, i tacno je da je teoretski moguce objasniti sve hemijske procese postulatima kvantne mehanike. Medjutim, kada bismo kvantu mehaniku koristili kao GLAVNO orudje, sintetisanje jednog molekula bi trajalo godinama.
Nisam dugo bio u zemlji pa se izvinjavam na zakasneloj reakciji. Kada sam rekao glavno orudje mislio sam na aparat za razumevanje interakcija izmedju atoma koji sacinjavaju molekulu. Naravno da recimo u srednjoj skoli nema potrebe za kvantnomehanickim pristupom hemiji. Dovoljni su periodni sistem, jednacine nesto malo znanja o valentnosti i to je to. Ali ajde molim te objasni pojamove: veza, atomskih i molekulskih orbitala ,hibridizacije istih na baznom i naucno istazivacki upotrbljivom nivou bez kvantne mehanike. Uzmi neku knjigu iz fizike cvrstog stanja i procitaj nesto o kristalima. Mislis da pojave vezane za njih je moguce opisati bez statisticke fizike i kvantne mehanike. Sta je sa fotoreakcijama sto bi se ljudi mlatili sa kvantnom elektrodinamikom Slazem se sa tobom da da smo recimo od kvantno mehanickog opisivanja DNK daleko dobrih nekliko parseka, meni licno se dizala kosa na glavi kada sam na pismenom iz kvantne dobio problem vezan za molekul vodonika kao najednostavnijem slucaju kvantne teorije molekula . Ono sto hocu da kazem da kvantna mehanika sustinski opsuje svet atoma i molekula. To dali smo mi kadri da pre sinteze nekog molekula sracunamo njegove kvantno mehanicke jednacine zavisi samo od naseg znanja , opremnjenosti vrlo mocnim racunarima i slazem se sa tobom vremena. Za neke stvari to nije potebno ali sam uveren da ce u neko dogledno vreme mozda jos za naseg zivota kvantno mehanicki pristup postati primaran u istrazivanjima u hemiji. Nekada su godinama testirali avione u aerotunelima, trosili tone paus papira na isctavanje planova, danas jedan Erbas ili Boing sve to uradi u racunaru. Izvrsi numericka istrazivanja svih bitnih parametara aerodinamike sa zadivljujucom preciznoscu i avion poleti (dobro desi se ponekad i neka omaska :D , poneki i padne ali u prihvatljivoj meri) . Mozda ce neke naredne generacije uspeti da naprave neki kvantno mehanicki sintetizator ( obozavam zvezdane staze :D ) molekula. Ostaje da se vidi ali sustina ostaje ista ako hoces da opises fizickohemijske osobine nekog jedinjenja jedini izvorni i najbazicniji nacin je kvantna mehanika.
Pozdrav Republici
P.S
Nesto mi se cini da je Proxsimo ufitiljio sa pisanjem ili se mozda varam. :p
 

Back
Top