Najpoznatiji grafički dizajneri svih vremena

  • Začetnik teme Začetnik teme Lada
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Lada

Legenda
Poruka
52.167
Iako se grafički dizajn ponekad može osećati kao potpuno nova industrija, zapravo je sasvim suprotno.

Grafički dizajn je industrija koja se vekovima razvijala i menjala u rukama nebrojenih dizajnera.

Dakle, kako bismo proslavili ovu bogatu i uzbudljivu istoriju, sastavili smo listu od 40 poznatih dizajnera koji su na neki način odradili svoj deo u oblikovanju grafičkog dizajna.

Od onih koji su se specijalizirali za tipografiju ili dizajn časopisa, pa do omota albuma i političkih plakata, svaki od ovih ljudi je ostavio trag u industriji i na neki način je oblikovao kroz naporan rad i sjajan dizajn.

Uz to, pogledajmo 40 najpoznatijih svetskih grafičkih dizajnera i lekcije koje su usput naučili.
 
David Carson: Kršite pravila( David Carson: Break the Rules)
01-davidcarson.d9f2e743.jpg

Prikladno nazvan „kum Grungea“, David Carson je napravio revoluciju u dizajnerskoj industriji zauzevši jedinstven stav koji krši pravila prema dizajnu. Njegovi upečatljivo iseckani, iskrivljeni i ponekad nečitljivi dizajni izgleda ostaju stalni izvor radikalne inspiracije za dizajnere širom sveta.
 
Saul Bass: Dizajnirajte ikonično (Saul Bass: Dizajnirajte ikonično)
02-saulbass.6f518761.jpg

Poznato ime u svetu dizajna, Saul Bass je legenda sa čijim ste se radom verovatno već susreli. Bass je svoj pečat u svetu dizajna ostavio svojim radom 1950 -ih godina dizajnirajući ikonične filmske plakate i naslove filmova za filmove kao što su Psicho, The Man vith the Golden Arm i North bi Northvest.

Bass je takođe bio uspešan dizajner logotipa, dizajnirajući mnoštvo vanvremenskih robnih marki sa prosečnim vekom trajanja od oko 35 godina. Veliki deo njegovog rada je i dalje na snazi - samo pogledajte logotipe Kleenek, Girl Scout ili AT&T.
 
Stefan Sagmeister: Spojite inspirativne kvalitete(Stefan Sagmeister: Blend inspiring qualities)

310.831061d6.jpg

Stefan Sagmeister je vrhunski savremeni dizajner sa impresivnom listom klijenata, od The Rolling Stonesa i HBO -a do Guggenheima. Sagmeisterov rad često spaja humor, seksualnost, neobične i mukotrpne detalje kako bi stvorio jezivo moderan dizajn koji nastavlja da inspiriše i potresa dizajnersku zajednicu.
 
Paula Scher: Tip tretirajte kao vizuelnu sliku(Paula Scher: Treat Type as a Visual Image)
04-paulascher.039d99f5.jpg

Paula Scher je bila prva žena koja je sjedila na vodećoj poziciji u priznatoj firmi za grafički dizajn Pentagram, i to sa dobrim razlogom. Njeno impresivno telo dizajna oblikovalo je percepciju i primenu grafičkog dizajna na mnogo načina, posebno njena tehnika tretiranja tipa kao vizuelne slike u njenom radu za javno pozorište u Njujorku (na slici gore) koja nastavlja da ostavlja trajan utisak na moderno dizajn.
 
Michael Bierut: Učinite kompleksan sadržaj pristupačnim(Michael Bierut: Make complex content accessible)
05-michaelbierut.25d25282.jpg

Michael Bierut se često pripisuje „demokratizaciji dizajna“, zahvaljujući svom jedinstvenom i sveprisutnom pristupu grafičkom dizajnu. Bierut je otvorio put za „pristupačan“ dizajn, pri čemu je složen sadržaj bio olakšan i primamljiv za čitanje i konzumaciju kroz oštar, direktan dizajn.
 
Massimo Vignelli: Prenesite ideje(Massimo Vignelli: Convey Ideas)
06-massimovignelli.703a21fe.jpg


Massima Vignellija mnogi smatraju jednim od najuticajnijih dizajnera prošlog veka. Samozvani „arhitekta informacija“, Vignelli je nastojao da sažme velike, zauzete ideje u lakše svarljive, razumljive formate kroz dizajn. Ovo je veoma evidentno u njegovom redizajniranju karte metroa u Nev Iorku iz 1972. godine, gde je izabrao eksperimentalni, apstraktan dizajn o kome se vodila velika rasprava, ali se kasnije pokazao neverovatno efikasnim.
 
Milton Glaser: Premostite jaz između viđenja i razumevanja(Milton Glaser: Bridge the gap between seeing and understanding)
07-miltonglaser.3c7f0aec.jpg

Tvorac kultnog brenda I ♥ NI, logotipa za Target i JetBlue, uvodne sekvence naslova Mad Men i dizajna postera za muzičara Boba Dilana, Milton Glaser je promenio šta znači stvoriti moćan, vanvremenski dizajn. „Želite da gledaoca pokrenete u percepciju tako da, kada prvi put pogledaju [dizajn]“, objašnjava Glaser, „shvataju ideju, jer je taj čin između gledanja i razumevanja kritičan.
 
Paul Rand: Spoji kopiju sa dizajnom(Paul Rand: Merge copy with design)
08-paulrand.9fc2e6ec.jpg

Paul Rand je veliko ime u svetu dizajna, zaslužan za vizuelnu transformaciju Amerike posle Drugog svetskog rata razvijanjem radikalno novih metoda pristupa reklamiranju, kreiranju logotipa i dizajnu. Jedno od najvećih Randovih nasleđa u dizajnerskoj karijeri bilo je njegovo uklanjanje copivriting -a sa glavne pozicije u dizajnu, umesto da se postavi na isti nivo kao i dizajn, sugerišući to pojednostavljivanjem količine vrste i puštanjem forme i funkcije u interakciju, a ne jedan nadjačava drugi, dizajn bi bolje funkcionisao.
 
Alan Fletcher: Budite izražajni s tipografijom(Alan Fletcher: Be expressive with typography)
09-alanfletcher.c70d3e5b.jpg

Nazvan britanskim „ocem“ grafičkog dizajna, među samim inspirativnim dizajnom, Alan Fletcher je promenio način na koji se o dizajnu razmišljalo. Njegova izražajna tipografija, smele boje i snažan vizuelni jezik pomogli su da se utvori put u to da se grafički dizajn smatra ključnim i ključnim elementom za preduzeća, a ne samo opcionalnim ukrasnim dodatkom.
 
Hermann Zapf: Promenite igru(Hermann Zapf: Change the Game)
10-hermannzapf.906f0641.jpg

Hermann Zapf je promenio tipografiju na mnogo načina. Pre svega, on je bio tvorac popularnih fontova Zapf Dingbats, Palatino i Optima, među mnogim drugima. On je takođe bio pionir kompjuterizovane tipografije, veliki zagovornik prelaska sa štampanog dizajna na kompjuterizovane. I na kraju već impresivne liste priznanja, takođe je izmislio program za slaganje slova koji će kasnije poslužiti za informisanje mnogih savremenih razvojnih programa softvera.
 
Alan Fletcher: Budite izražajni s tipografijom(Alan Fletcher: Be expressive with typography)
09-alanfletcher.c70d3e5b.jpg

Nazvan britanskim „ocem“ grafičkog dizajna, među samim inspirativnim dizajnom, Alan Fletcher je promenio način na koji se o dizajnu razmišljalo. Njegova izražajna tipografija, smele boje i snažan vizuelni jezik pomogli su da se utvori put u to da se grafički dizajn smatra ključnim i ključnim elementom za preduzeća, a ne samo opcionalnim ukrasnim dodatkom.
ovaj mi se baš sviđa. Veoma vispreni dizajni koji skreću pažnju a i iz daljine se vidi o čemu se radi. Prototip kakav treba da bude grafički dizajn.
 

Back
Top