Najmoćnije oružje za kontrolu uma?

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.310
Oko dve hiljade godina pre nego što su Inke dominirale Andima, manje poznata Čavinska civilizacija cvetala je na prostorima današnjeg Perua.
Poljoprivrednim inovacijama, zanatskom proizvodnjom i trgovinom Čavinska kultura uspostavila je društveni red i postavila osnove za hijerarhijska društva na visinama Južne Amerike.Međutim, najmoćniji alat za kontrolu društva ove drevne civilizacije nije bila poljoprivreda, već pristup "izmenjenom stanju svesti", saopštio je Univerzitet Floride.

Tim arheologa sa Univerziteta Floride, Univerziteta Stanford i južnoameričkih naučnih institucija otkrili su drevne cevčice za ušmrkavanje napravljene od šupljih kostiju u srcu monumentalne kamene strukture u Čavinu de Huantaru, glavnom arheološkom nalazištu po kome je kultura i dobila ime.

Hemijske i mikroskopske analize ovih cevčica za ušmrkavanje, koje je koristila drevna civilizacija u Čavinu, otkrile su postojanje tragova nikotina iz divljih rođaka duvana i praha vilke, halucinogena srodnog DMT-u. Lideri su, zaključeno je, koristili ove supstance ne samo za lične vizije, već za jačanje sopstvenog autoriteta.
 
Clip_2.jpg
 
Za razliku od ritualnog korišćenja halucinogena uobičajenog u drugim drevnim kulturama, čavinski rituali bili su mnogo ekskluzivniji. Arheolozi su otkrili da cevčice za šmrkanje u privatnim odajama u masivnim kamenim strukturama, a koristilo ih je samo nekoliko ljudi, što je davalo privid mističnosti i kontrole.

Ova iskustva su bila neobična, pa čak i zastrašujuća. Za one koji su koristili cevčice, natprirodne sile delovale su kao nešto što jednostavno ne može da se shvati. A baš to je bio cilj. Kontrolom pristupa ovim izmenjenim stanjima svesti, vladari Čavina uspostavili su jaku ideologiju i ubedili ljude da su njihove vođe povezane sa mističnim silama i deo prirodnog reda.

Rituali nisu bili specifični samo zbog psihodelika. Arheolozi su otkrili i trube napravljene od školjki i komore dizajnirane da pojačaju muzičko iskustvo.
Studija je objavljena u Proceedings of the National Academy of Sciences.link
 

Back
Top