Najmanje zemlje na svetu

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
1. VATIKAN
Vatikan je najmanja zemlja na svetu, kako po površini, tako i po broju stanovnika. Zapravo, oko 900 stanovnika živi na manje od pola kvadratnog kilometra. Ova sićušna zemlja je centar Katoličke crkve i njenog poglavara, Pape, i privlači veliki broj turista zbog svojih neprocenjivih umetničkih blaga i arhitektonskih spomenika.

Bogata arhitektura i umetnost čine je vrednom posete, a tome u prilog ide i činjenica da je to jedina zemlja koja se u potpunosti nalazi na listi UNESKO-vih lokaliteta. Uprkos svojoj veličini, Vatikan ima sopstvenu poštu, telefonski sistem, malu železnicu i bankomat čija su uputstva za upotrebu napisana na latinskom. Za razliku od mnogih zemalja, Vatikan takođe ima sopstvenu vojsku, i iako je najmanja na svetu, prolazi kroz temeljnu obuku i odgovorna je za zaštitu Pape.

2. MONAKO
Smešten na Francuskoj rivijeri, sa pogledom na Mediteran, Monako je svojevrsni sinonim za luksuz i bogatstvo. Od 1780. godine, zemlja nema poreze, što je čini idealnom adresom za one sa dubokim džepom. Iako nema sopstveni aerodrom, više od trećine njegovog stanovništva su milioneri. To znači da se 12.000 milionera smešta na nešto više od 2 kvadratna kilometra, zajedno sa pistama za njihove helikoptere, poznatim kazinima i svetski poznatim događajima poput Gran Prija Monaka.
Monakom vlada dinastija Grimaldi, koja vlada od 13. veka, što ga čini najduže vladajućom dinastijom u Evropi. Trenutni naslednik je Albert II. Monako nema sopstvenu vojsku i Francuska je odgovorna za njegovu zaštitu.

3. NAURU

U 18. veku, zvanični naziv ove ostrvske države bio je Plezent Ajland, a ime je dobila po britanskim istraživačima koji su uživali u raskošnoj lepoti obale. Ostrvo je okruženo koralnim grebenima i oštrim stenama, što mu daje veoma poseban izgled za vreme oseke. Kasnije su njime vladali Nemci i Japanci, a pretrpelo je veliku štetu tokom Drugog svetskog rata.
Danas je Nauru nezavisna država koja se odvojila od Australije 1968. godine, iako je i dalje jedina država na svetu bez zvanične prestonice. Nažalost, kao i Tuvalu, Nauru je obeležen siromaštvom. Njegova glavna ekonomska aktivnost je rudarstvo i izvoz fosfata, koji čine oko 60 procenata kopnene površine. Međutim, prirodni resursi polako iscrpljuju, a lepotu ostrva i dalje narušava pust pejzaž.
 
4. TUVALU
Iako se nalazi u Okeaniji, koja je poznata po rajskim plažama i turizmu, stvarnost ove ostrvske nacije je teška, a njena sudbina neizvesna. Naime, Tuvalu se sastoji od devet malih ostrva koja nemaju reke ni izvore, što takođe znači da nema pristupa vodi za piće. Zemlja se oslanja na sistem sakupljanja vode od kišnice i donošenja zaliha od stranih suseda, ali uprkos tome, pati od suša koje uništavaju već krhku poljoprivredu.
Ova teška sudbina deluje posebno nepravedno kada uzmemo u obzir da Tuvalu nije samo okružen vodom, već i tone. To je posledica odumiranja njegovih korala i erozije njegovih obala. Naučnici predviđaju da će u narednih 50 do 100 godina poslednji stanovnici, kojih trenutno ima oko 11.000, morati da napuste ostrva. Međutim, ako se uputite ka Tuvaluu, imajte na umu da ne prihvataju kreditne kartice i nemaju bankomate.

5. SAN MARINO
Smešten na obroncima planine Titano, živopisni San Marino se smatra najstarijom suverenom državom na evropskom tlu. Iako je potpuno okružen Italijom, a zvanični jezik je italijanski, San Marino je nezavisna država. Nije deo Evropske unije, ali je njegova zvanična valuta evro. Pošto je cela teritorija zona bez carine, San Marino je prava mala šoping meka za turiste.
Sa svoje tri tvrđave koje probijaju nebo, srednjovekovni zidovi istoimene prestonice su poznata znamenitost koja mami posetioce iz celog sveta. Pjaca dela Liberta vodi do samog vrha, koji je pun prelepih kafića i restorana sa pogledom na dolinu i obližnja sela. Takođe kriju i pregršt manjih dvoraca i tvrđava koje svakako vredi posetiti.

6. LIHTENŠTAJN

U zagrljaju alpskih vrhova, između Švajcarske i Nemačke, nalazi se Lihtenštajn - mala zemlja za savršen odmor. Njegova populacija je samo 38.000, što je manje od našeg Kaštela. Ova mala zemlja leži na obalama Rajne i nezavisna je od 1806. godine. Verovatno duguje svoju dugovečnost činjenici da je ostala neutralna tokom svetskih ratova i stoga neoštećena.
Očuvana istorijska dobra i netaknuta priroda doprineli su razvoju turizma, koji je, uz međunarodno bankarstvo, njena glavna ekonomska grana. Diskrecija i pouzdanost su široko poznate karakteristike lihtenštajnskih banaka, i iako je formalno ustavna monarhija, Lihtenštajnom upravlja premijer.
 
7. MARŠALSKA OSTRVA
Smeštena u Tihom okeanu, na pola puta između Australije i Havaja, nalaze se Maršalska Ostrva. Iako manje poznata, ona se takođe mogu pohvaliti tirkiznom vodom i nezaboravnim plažama, kao i ostrvima koja se nalaze na koralnim atolima. Jedno od njih je Bikini, po kome je popularni kupaći kostim dobio ime.
Nažalost, Bikini je bio i mesto gde su Sjedinjene Države izgradile nuklearna postrojenja i sprovodile vojne testove sve do 1958. godine. Upravo je to razlog zašto turizam nikada nije zaživeo na Maršalskim Ostrvima, iako obiluju prirodnim lepotama. Iako su nezavisna država od 1986. godine, zvanična valuta je američki dolar, a SAD i dalje imaju vojne baze u ovim oblastima. Ostrva su posebna i po tome što su veoma blizu 180. meridijana, odnosno Međunarodne datumske linije.

Marsalovi-Otoci.jpg


8. SVETI KRISTOFOR I NEVIS
Nekada dom industrije šećerne trske, Sveti Kits i Nevis je sada popularna turistička destinacija poznata po koralnim grebenima i večnom letu, a sa svoja dva glavna ostrva, manji je po površini od Korčule. Takođe je najmanja zemlja u Americi, ali je puna lepota karakterističnih za karipske lokacije. Uživajte u rajskim plažama sa zlatnim peskom, pešačite kroz tropske šume do kratera vulkana i probajte specijalitete od morskih plodova - dobar odmor, opuštanje i zabava su zagarantovani!

Ime Nevis je dao sam Kristofer Kolumbo, po španskoj reči „nieves“ što znači sneg, pošto ga je ostrvo podsećalo na planinu sa snežnim vrhom. Kasniju istoriju obeležila je borba za prevlast između Francuza i Engleza, a Kits i Nevis su tek 1983. godine stekli nezavisnost od Velike Britanije. Današnje stanovništvo je pretežno afričkog porekla, a zvanični jezik je engleski.
 
9. MALDIVI

Ova bajkovita ostrvska nacija nalazi se u Indijskom okeanu, između Indonezije i Afrike, i poznata je po tirkiznom moru, belim peščanim plažama i luksuznim bungalovima iznad vode. Maldivi su arhipelag od 26 atola sa ukupno 1.190 ostrva, od kojih je samo 200 naseljeno. Pravi mali raj za ljubitelje ronjenja, ronjenja sa maskom i tropske klime! Maldivi su najniža i najravnija zemlja na svetu sa maksimalnom nadmorskom visinom od 2,4 metra. Upravo to ih čini nacijom koja je najugroženija globalnim zagrevanjem i porastom nivoa mora. Takođe su jedina zemlja koja je održala sastanak vlade pod vodom, a to su učinili 2009. godine kako bi privukli pažnju javnosti na hitna klimatska pitanja.

Ova zemlja ima jaku istorijsku vezu sa Britanijom i nezavisnost je stekla tek 1965. godine. U glavnom gradu, Maleu, upoznajte meštane ili posetite pijace, ali ne zaboravite da pokrijete ramena i kolena. Bikiniji su prihvatljivi samo na ostrvima i u odmaralištima!

10. MALTA
Sa skoro pola miliona stanovnika, ovo ostrvo obasjano suncem sa zavodljivim pejzažom je najgušće naseljena zemlja u Evropskoj uniji i jedna od najgušće naseljenih na svetu. U prošlosti, Maltom su vladali Rimljani, Grci, Arapi, Francuzi, Britanci i mnogi drugi, što je rezultiralo jedinstvenom kulturom i očaravajućom arhitekturom. Njene istorijske zgrade i dramatični pejzaži prikazani su u filmovima „Gladijator“, „Troja“ i „Pirati sa Kariba“, a ne zaboravimo ni legendarno Popajevo selo, koje i danas privlači posetioce. Jedna od najpopularnijih atrakcija Malte, Azurni prozor na ostrvu Gozo, pojavila se i u „Igri prestola“ u sceni venčanja između Kala Droga i Deneris. Nažalost, ova prelepa građevina se srušila 2017. godine zbog olujnih vetrova i erozije.
Duga veza sa Britanijom (1813-1964) je i danas vidljiva, a pored malteškog, zvanični jezik na ostrvu je engleski. Stanovnici i dalje voze levom stranom puta, a vredi napomenuti da ova mala zemlja ima ragbi tim koji je među 20 najboljih na svetu.
 
Bas me zanima kako su npr.San Marino,Lihtenstajn,Monako od gradova uspjeli da postanu drzave?
Da li moze sad neki grad da se proglasi za drzavu i da je svi priznaju?🙂
Sveto Rimsko Carstvo i Italija su još od srednjeg veka bile iscepkane na ogroman broj većih ili manjih država... ovo što sad imamo je pretpostavljam jednostavno izbeglo proces ujedinjenja tokom doba nacionalizma.
 

Back
Top