Najjači zvuk ikada zabeležen u istoriji

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.636
Najjači zvuk ikada zabeležen u istoriji je bio 1883. godine pri eksploziji vulkana Krakatoa. Mogao je da se čuje čak u Njujorku koji je udaljen više od 16.000 kilometara!

Image1.jpg


De uitbarsting van de KrakatauShelfmark: KITLV 5888Subject (topical): Volcanic EruptionsVolcanoesSubject (geographic): IndonesiaKrakatauLampung SelatanNote: Foto van een foto.Language: No linguistic contentCountry: No place, unknown, or undeterminedPublished: 1883.
 
Тог 27. avgusta dogodile su se četiri ogromne eksplozije, koje su označile vrhunac erupcije.

U 5:30 ujutro, prva eksplozija je bila u Perboevatanu, izazvavši cunami koji je krenuo ka Telok Betongu, sada poznatom kao Bandar Lampung.

U 6:44 ujutro, Krakatoa je ponovo eksplodiraо u Dananu, sa rezultujućim cunamijem koji se širio na istok i zapad.

Treća i najveća eksplozija, u 10:02, bila je toliko snažna da se čula 3.110 km dalje u Pertu, Zapadna Australija, i ostrvu Rodrigez u Indijskom okeanu blizu Mauricijusa, 4.800 km daleko, gde se mislilo da je eksplozija bila topovska paljba sa obližnjeg broda.

Treća eksplozija je prijavljena kao najglasniji zvuk u istoriji. Izračunato je da je glasnoća eksplozije koja se čula na 160 km od vulkana bila 180 dB.Svaka eksplozija je bila praćena cunamijem za koji se procenjuje da je na nekim mestima bio visok preko 30 metara.

Veliki deo Sundskog moreuza i mesta na obali Sumatrana bili su pogođeni piroklastičnim tokovima iz vulkana. Verbeek i drugi veruju da je poslednja velika erupcija Krakatoa bila bočna eksplozija, ili piroklastični talas. Materijal je izleteo iz vulkana brzinom od 2.575 kilometara na sat (715 metara u sekundi). Energija oslobođena eksplozije je procenjena na oko 200 megatona TNT-a (840 petajoula), otprilike četiri puta snažnije od Car Bombе, najmoćnijeg termonuklearnog oružja ikada detoniranog. To je čini jednom od najsnažnijih eksplozija u zabeleženoj istoriji.

U 10:41 klizište je otkinulo polovinu vulkana Rakata, zajedno sa ostatkom ostrva severno od Rakate, što je izazvalo konačnu eksploziju.
 
Talas pritiska koji je stvorila kolosalna treća eksplozija zračio je iz Krakatoe brzinom od 1.086 km/h. Procenjuje se da je erupcija dostigla 180 dB, dovoljno glasna da se čuje na udaljenosti od 5.000 kilometara.  Bila je toliko snažna da je pokidala bubne opne mornara u na RMS Norham Castle koji je bio na putu do Sumatre  i izazvao skok od više od 8,5 kilopaskala (2,5 inHg) na manometru pričvršćenom na gasometar u gasoelektrani Batavia (korespondent sa današnjom Džakartom) udaljenoj 160 km, šaljući ga van skale. U Bataviji su vazdušni talasi razbili prozore i popucali zidove.

Talas pritiska zabeležen je na barografima širom sveta. Nekoliko barografa je zabeležilo talas sedam puta tokom pet dana: četiri puta sa talasom koji se udaljio od vulkana do njegove antipodne tačke i tri puta se vratio nazad do vulkana.  Dakle, talas je zaokružio globus tri i po puta.
 
Ogroman cunamiji pogodio je obale Sundskog moreuza, potpuno potopivši neka ostrva. Cunamiji izazvani trećom eksplozijom bili su najveći, iako su prve dve eksplozije proizvele manje cunamije. Grad Merak uništio je cunami visok 46 metara. Talasi su dostizali visinu do 24 metra duž južne obale Sumatre i do 42 metra duž zapadne obale Jave
 
Erupcija Krakatau iz 1883. godine zamračila je nebo širom sveta godinama nakon toga i izazvala spektakularne zalaske sunca širom sveta tokom mnogo meseci. Britanski umetnik Vilijam Askroft napravio je hiljade skica u boji crvenih zalazaka sunca na pola sveta iz Krakataue u godinama nakon erupcije. Pepeo je izazvao „tako živopisne crvene zalaske sunca da su vatrogasna vozila pozvana u Njujorku, Pokipsiju i Nju Hejvenu da ugase očigledan požar“. Ova erupcija je takođe proizvela Biskupov prsten oko sunca danju, a vulkansko ljubičasto svetlo u sumrak.

Image1.jpg



Vremenski posmatrači tog vremena pratili su i mapirali efekte na nebu. Pojavu su označili kao „ekvatorijalni tok dima“. Ovo je bila prva identifikacija onoga što je danas poznato kao mlazni tok. Nekoliko godina nakon erupcije, objavljeno je da je Mesec izgledao plavo, a ponekad i zeleno. To je bilo zato što su neki oblaci pepela bili ispunjeni česticama širine oko 1 mm - prave veličine za snažno raspršivanje crvene svetlosti dok su druge boje mogle da prođu. Beli mesečevi zraci koji su sijali kroz oblake izbijali su plavi, a ponekad i zeleni. Ljudi su takođe videli sunce lavande i po prvi put zabeležili noćne oblake.
 
Najjači zvuk ikada zabeležen u istoriji je bio 1883. godine pri eksploziji vulkana Krakatoa. Mogao je da se čuje čak u Njujorku koji je udaljen više od 16.000 kilometara!

Pogledajte prilog 1598311

De uitbarsting van de KrakatauShelfmark: KITLV 5888Subject (topical): Volcanic EruptionsVolcanoesSubject (geographic): IndonesiaKrakatauLampung SelatanNote: Foto van een foto.Language: No linguistic contentCountry: No place, unknown, or undeterminedPublished: 1883.
Ala je to gruvalo.
 

Back
Top