Monografija "Milić od Mačve srpski barbarogenije"

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
379.360
Milic.jpg


Povodom 90. godišnjice rođenja slavnog srpskog slikara Milića Stankovića, čuvenog Milića od Mačve, u Narodnom muzeju promovisana je monografija
„Milić od Mačve – srpski barbarogenije“

Barbarogenije, pojam koji potiče iz zenitizma, srpskog avangardnog pokreta s početka prošlog veka, označava novovekovnog heroja koji brani svoje poreklo i nacionalni identitet. Svojim životom i delom Milić od Mačve jeste istinski srpski barbarogenije, koji je rodnu Mačvu doživljavao kao centar sveta.

Ono što su za njega primetili jeste, da postao svetski slikar ostajući naš. On je sebi veliko ime u Evropi i svetu izgradio ne tako što je otišao u inostranstvo, kao mnogi drugi slikari tih pedesetih godina, nego što je ovde imao svoju bazu, a bio tražen na sve strane.Srpski barbarogenije je još kao osamnaestogodišnjak doneo odluku da će biti slikar i da će živeti od slikarstva. A uzori su mu pored Dalija i de Kirika bili i Boš, Brojgel.

Bio je jedinstven kao slikar 20.-og veka .On je čak i u Medijali bio neobičan. Jer oni su negovali tu figuraciju, fantastiku, a bio je neobičan što je jedini prikazivao nacionalne teme u velikoj meri.

2023-06-milic-od-macve01.jpg


Milić od Mačve ( 1934- 2000) bio je jedan od najpoznatijih srpskih slikara XX veka.

Milićevo pravo ime bilo je Milić Stanković ali je široj javnosti više poznat pod svojim umetničkim pseudonimom Milić od Mačve, značenja da je poreklom iz Mačve, oblasti u severozapadnoj Srbiji čiji je najveći grad Šabac.Nacionalne motive Milić od Mačve je jedinstvenim stilom spajao sa nadrealizmom i simbolizmom i ostavio neizbrisiv trag u istoriji srpske umetnosti. Nije voleo da se odvaja od svojih slika, pa ih je prodavao samo onim ljudima i ustanovama gde je mogao da povremeno ode i da ih ponovo vidi.

Đorđe Kadijević je rekao jednom prilikom, zapravo su slike Milićev dvojnik i da vi možete da upoznate Milića gledajući njegove slike, ne morate o njemu da znate ništa. U tom smislu, knjiga je dobra zato što gledajući slike vi ćete da upoznate Milića“

Umetnik sa plaštom, renesansnom kapom i štapom bavio se i arhitekturom, projektovao je i sagradio tri ateljea, vajarstvom i pisanjem poezije.
Preminuo je 8. decembra 2000. godine i sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.(rts)
 
Prvu samostalnu izložbu otvorio je 1. septembra 1959. u Beogradu, a prvu samostalnu izložbu u inostranstvu imao je 1964. godine u Ženevi. Bio je član Udruženja likovnih umetnika Srbije od 1960. godine. Tokom 1964. i 1965. živeo je i radio u Parizu, potom u Beogradu, Briselu, Belotiću, na Zlatiboru i na Pirosu (Grčka). Bio je jedan od 13 članova društva „Mediala“.

Na njegovim slikama dominiraju lebdeći balvani po kojima je naročito poznat, zatim užarene lopte i sante leda. Njegovi uzori u slikarstvu bili su Boš, Brojgel, Ivan Generalić i Salvador Dali, a za njegovo slikarstvo bi se moglo reći da je svojstvena mešavina figurativnog nadrealizma i naivne umetnosti. Osim slikanja bavio se i arhitekturom (projektovao je i sagradio tri ateljea), vajarstvom i pisanjem poezije.

Prva međunarodna monografija njegovih slika i crteža je bila publikovana u Rimu 1982. godine u kojoj je 51 kolor reprodukcija njegovih slika, preko 20 crno-belih ilustracija, oko 40 crteža perom, i 10 fotografija. Autor ove monografije, čiji je naslov bio Militch de Matchva, bio je sam Milić kojoj je dodano pet pregleda-eseja likovnih kritičara o njegovom radu.

U svome rodnom mestu, selu Belotiću, podigao je Radovan-kulu (po ocu Radovanu) i osnovao Mačvansku slikarsku i pesničku školu.

Povodom komemoracije 600. godišnjice Kosovke bitke, 28. juna 1989, priredio je izložbu slika u dvorištu manastira Gračanice. Na ovoj izložbi predstavio je 40 slika u ulju i dvadesetak crteža inspirisanih kosovskom epopejom i legendom. Otvaranju izložbe, postavljene u šatoru u manastirskom dvorištu, prethodio je ceremonijal koji je umetnik izveo sa svojom “ženskom četom” (ženom i njegove četiri kćeri) i saradnicima. Pored izložbe slika, na ovoj komemoraciji, osmislio je i kneževu trpezu.

Imao je specifičan stil odevanja: crni plašt sličan mantiji, crnu beretku i štap nalik na vladičanski.
Gradu Kruševcu ostavio je oko 130 slika, uglavnom ulja na platnu, uz nekoliko akvarela i grafika.(vestionline)
 
Uz blagoslov patrijarha Germana, Milić od Mačve je živopisao Crkvu Svetog cara Konstantina i carice Jelene na Voždovcu. Na zidovima ovog hrama oslikao je srpske manastire, Svetog Savu koji privodi Hristu srpske svetitelje, prve beogradske mučenike Stratonika i Ermila, seobu Srba, igumana Pajsija sa koljem i Prepodobnog mučenika Avakuma Beogradskog. Živopisao je i obred rezanja slavskog kolača kod Srba.
Clipisus.jpg
 
Milic od mačve

Da li ste znali da se Miliću od Mačve čuveni motiv letećih balvana prikazao u snu, tokom jedne tegobne pariske noći?
Pošto je uvek spavao sa štafelajem pored sebe, budi se i pravi skicu za prvo delo iz serije "Let balvana"!
Upravo je motiv balvana protumačio kao znak da treba da kaže "NE" čuvenom galeristi Aleksandru Jolasu koji mu je samo dan ranije ponudio da ga zastupa.
Spakovao je svoje slike i napustio Pariz, odlučan da samostalno krči svoj put i nastavi stvaralaštvo u voljenoj Srbiji.
(instagram,dom jevrema grujića)
 
Leteći balvani Milića od Mačve

Ima nečeg fascinantnog u tim letećim balvanima Milića od Mačve koji doleću iz krvavog raspaljenog sutona
Balvan je mrtvo drvo, istrgnuto iz prirode i isečeno u pravilan oblik za konkretnu upotrebu.
Ali ono u sebi i dalje nosi mirise i boje svog okruženja, potencijal iskonske divljine,
a sa njom i mogućnost da u nekom dubljem smislu oživi, poleti i zapreti silama pustoši i destrukcije.(Fejsbuk )
Clipbhalčvani.jpg
 

Back
Top