Misterija Isus x 52 kvazar

Kamael

Buduća legenda
Poruka
40.857
U jednoj pecini u zabiti Srbije isus je predstavljen kao celav. na slikama u hramovima u periodu ranog zivota kako je predstavljen u pecini vidimo drugacijeg Isusa... Sa crnom kosom. Misterija, moc ili nesto trece? Pricaju da je imao neke moci pa da li je moguce ukoliko je imao moc da u jednom trenutku bude celav jednim fotografima a u sledecem da ima crne kose?

da li je ovo paranormalna pojava?


ovde ima kosu

RUSKA-PRAVOSLAVNA-IKONA-ZLATOTISK-NA-DRVETU_slika_O_1719961.jpg

ovde je celav

CELAVI%20ISUS.jpg


:think:
 
Uvodni post je toliko konfuzno napisan da ne mogu da skontam o čemu se radi. Još kada povežem sa naslovom koji nema veze sa atomom, životom, prirodom i svemirom, stvari postaju još nedokučive...

Evo primer.

da u jednom trenutku bude celav jednim fotografima a u sledecem da ima crne kose?

Da li se autor izrazio stilski, da ne kažem pesnički ili je ćelavi Isus imao više komada crnih kosa (navedena je množina), me baca u žestoke dileme!
Sa jedne strane konfuzno sročen tekst navodi da se nije izrazio stilski, al' opet, ko sada može da kaže šta je stilski i pesnički a šta ne? Novi pravci knjževnog izraza klijaju kao pečurke posle kiše, podobro nađubreni uticajima raznih dnevnika sponzoruša i ostalih grand književnih parada dela u pink boji.
 
Otkud znaš da je u pitanju Isus? A i da jeste on... pa ko može da zna zašto su ga tako predstavili, jedino ako istražimo legende tog mesta u kojima se možda krije odgovor. Ovako nam ostaje da nagadjamo.

Pa kazu da je on. U pecini je potvrdjeno da je rec o Isusu oi da su tu spavali neki pobozni. A i ovi sto crtaju isto tvrde da je Isus. To mi nije jasno, kako moze biti i celav i sa kosom u isto vreme?
 
Men' slika liči na lika sa plaže a koji ima slamnati šešir na tintari kako pokazuje barmenu dva prsta i kaže:

"Molim vas, meni limunadu a mojoj dragoj ledeni Nes"

Pogled mu govori da je papučar i rogonja koji je svestan toga; dok on ide po piće (ne pada mu na pamet da njoj kaže da ide) ona se razvaljuje od flerta sa lokalnim momcima, istovremeno smišlja razlog da se izgubi na četrdesetak min, na dobru partiju gang-banga :)

Sve to jedan pogled otkriva... i kosa koja je opala od sekiracije.
 
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/56/Србија+данас/1138642/Стаза+ходочашћа.html

Стаза ходочашћа

До Пећинске црква на Старој планини до сада стизало уз много напора, једва проходним путељком. Приступну стазу финансирала је Светска туристичка организација, јер црква спада у културно-историјске реткости и под заштитом је државе од 1981. године.

До Цркве Светих апостола Петра и Павла, у пећини брда Калик, у старопланинском селу Рсовци, познатије као Пећинска црква, до сада се тешко стизало, уском и једва проходном стазом, уз много напора.


Црква светих апостола Петра и Павла из 13. века
На Петровдан, мештани и њихови гости стигли су до Пећинске цркве новом каменом стазом, како би обележили сеоску славу.

Осамдесетогодишњи мештанин Рсоваца Милутин Ћирић, који се са задовољством попео до цркве, не крије усхићење: "Ми смо ту лазили, што се каже. Рукама смо гребали да се укачимо у цркву, а сад је много лепо."

Степеништем које је направљено, каже Драган Душковић, свако може да се попне и да дође у цркву, без обзира на физичке способности.

Мира Каменовић из Београда долази у Рсовце из породичних разлога, али и зато што је, како каже, Стара планина створена за уживање.

Пећинска црква је културно-историјска реткост

Црква Светих апостола Петра и Павла је у стени. У камени масив су укљештена врата, а иконостас је од обичних дрвених греда.


Ћелави Исус
На северном зиду сачуван је остатак првобитног живописа - фигура Христа младенца.
Фреска ћелавог Исуса је јединствена у православном фрескосликарству. Претпоставља се да је настала у тринаестом веку и да су је осликали испосници са Синаја, који су боравили у овој пећини.

Удружење за очување традиције и старих заната "Дамско срце" конкурисало је пројектом за израду камене стазе код Светске туристичке организације, која је одобрила 13 хиљада долара.

"Од изградње стазе, за само петанестак дана, повећан је број туриста, аутобуси долазе", каже Славица Ћирић, директорка Задруге "Дамско срце". "Сада је стаза приступна, лагана је, пад степеница прилагођен је и за оне који болесни и немоћни, тако да могу лако да се попну до цркве."

Нема поузадних података о настанку Пећинске цркве, али је забележено да је била склониште испосницима, а касније и Србима који су бежали од Турака.

До данас, остала је духовни храм Старопланинаца, али и многих ходочасника са свих страна света, који сваког лета долазе у Рсовце.
 
„PEĆINSKA CRKVA” NA STAROJ PLANINI KRIJE ČUDNU TAJNU
Misterija ćelavog Isusa Hrista

Momčilo Petrović | 06. 01. 2009. - 05:00h | Foto: J.Vučetić | Komentara: 1
Govorio je pesnik Branko V. Radičević da se divi umeću naših žena da izatkaju glatko i ravno platno, ali da ga tek čvor, nepravilnost na njihovoj rukotvorini, zaista dirne jer je to „svedočanstvo o trenutku kad misli tkalji odlutale ka dragom, i ruka zaigrala pa se konac prekinuo”...

Na Staroj planini, u pećini brda Kamik, na desnoj obali Visočice kod sela Rsovci, udaljenog 22 kilometra od Pirota, nalazi se crkva Svetog Petra i Pavla, pozna i kao „Pećinska crkva”. A na severnom zidu ovog svetilišta sačuvana je jedinstvena freska Isusa Hrista – na njoj je mlad i ćelav.
Rsovci su veliko selo, ali su kuće sve od reda oronule, i tek ako u svakoj trećoj neko živi. Mlađi su pobegli od sirotinje u Pirot, Niš, Beograd, Beč, Oslo… dokle je ko dobacio, ostavivši starce da pretrajavaju u zabiti, i čuvaju ognjišta, koja nikako ne žele da prodaju. Čuli su da Dinkić na Staroj planini gradi turistički centar pa se svi nadaju da će Rsovci biti kao Zlatibor ili Kopaonik…
Boško Aleksić iz Rsovaca i njegova žena održavaju crkvu, i od njihove volje
Unutrašnjost pećinske crkve sa
ikonostasom čije su ikone dobrano
podlegle zubu vremena,
a jedina freska je baš „ćelavi Isus” zavisi hoće li namernik moći da vidi fresku. Pećina u Kamiku nije baš blizu sela, a da ključ daju nepoznatima nije pametno – svakakvih, kaže Boško, ima. Opet, da zbog svakog ko navrati ostavi svoja posla, nije lako, a bratstvo manastira Presvete Bogorodice u Visočkoj Ržani sve je prevalilo na njega… Slušajući njegovo gunđanje dok nervozan prvi grabi vijugavom stazom pored reke pa uzbrdo, čovek bi pomislio da Rsovci ne mogu da žive od turista, i tek kad se seti da obeća prilog crkvi, posetilac dobija ljubaznog vodiča, od koga saznaje da se služba u crkvi održava tek o praznicima. I ništa više.
Tek ljubazna Radmila Vlatković, istoričarka umetnosti iz Muzeja Ponišavlja, objasniće novinaru da je crkva, proglašena kulturnim dobrom i pod zaštitom države od 1981. godine, nastala pregrađivanjem jedne od brojnih pećina na Staroj planini najverovatnije u 14. veku, a da su je oslikali isti oni freskoslikari sa Sinaja koje je knez Lazar pozvao da mu živopišu crkvu u Kruševcu. I još, da je način na koji je Isus na fresci predstavljen jedinstven u svetu, da nigde u literaturi nije zabeležen sličan slučaj. Pretraga interneta neće dati mnogo više podataka: tek tvrdnja da su mišljenja o vrednosti freske podeljena i pretpostavka da je reč o pećinskoj isposnici, a ne o crkvi u klasičnom smislu reči, pošto u crkvi ne bi mogao biti naslikan ćelavi Isus. Naime, freske u isposnici nisu bile podložne episkopskoj cenzuri.
Možda bi više svetla na istoriju Pećinske crkve bacilo istraživanje grobnica koje je u leto 2005. godine otkrila nabujala Visočica, kad je u Rsovcima odnela deo seoskog igrališta i na obalu, stotinak metara od pećine - na užas bogobojažljivih meštana - izbacila dvadesetak ljudskih skeleta. Arheolozi su tada dozvolili mogućnost da je reč o groblju iz 14. ili 15. veka, pošto se veruje da je već u antičkom periodu tu bilo naselje, kao i u kasnom Srednjem veku... Ko li je sve Visočicu prelazio i ko je tu živeo?
„Postoji teologija koja je zastupala stav da, ukoliko je autor sebe oprisutnio na bilo koji način na ikoni, da je to, monaški rečeno, isticanje njegovog egoizma”, rekao je svojevremeno u jednom intervju Todor Mitrović, predavač ikonopisa na Akademiji za umetnost i konzervaciju SPC, odgovarajući na pitanje da li ikonopisac u svoj rad sme da unosi lični pečat. „Ikonopisac bi”, rekao je tada, „po njima trebalo da predstavlja neku potpuno neutralnu vrstu provodnika koji prenosi Božije ideje na dasku. Koliko god su se pojedini majstori trudili da isključe sebe, nisu u tome uspevali.”
Prostor nastao podizanjem zida u pećini površine je deset sa deset metara, sa ikonostasom čije su ikone dobrano podlegle zubu vremena, a jedina freska je baš „ćelavi Isus”. Možda i zbog veličine lika koja, ako se pođe od pretpostavke da je prirodna, odgovara dvogodišnjem detetu, Isus deluje starmalo, jer njegovo lice je lice ozbiljnog čoveka.
Ko li je sve tu živeo, i ko je, i kakve, grehe okajavao? Šta mu je među sinajskim stenama misli odvlačilo, kad je ćelavog Isusa slikao? Sitni čvor na velikom tkanju...

http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/73083/Misterija-celavog-Isusa-Hrista
 
Sve je ustvari umenicka sloboda, naslikan je tako da ima telo odrasle osobe, a glava mu je naslikana kao dete, onako kako su isusa prestavljali slikali na slikama bogorodice...
A razlog zasto je to tako naslikano je taj zato sto je slikar hteo da docara njegovu bezgresnost, nevinost kao kod dece kad se rode i nije skroz celav moze da se kaze procelav kao ona mala deca, bebe kad se rode pa nemaju svuda kosu...
 
Sve je ustvari umenicka sloboda, naslikan je tako da ima telo odrasle osobe, a glava mu je naslikana kao dete,

To je malo neprirodno zar ne, da mu je glava od deteta a telo od coveka.... plus, riscanstvo gusi svaku slobodu jer je u pitanju dogmatsko ucenje.


Sledeca stvar na ovoj slici koja je sve samo ne prirodna, vidi se da levo oko nema zenicu desno ima, kaziprst je u obliku crnog siljka sto nije slucaj sa drugim prstima... jezivo. Slika uliva strah.
 

Back
Top